Powrót

Staż – forma wsparcia nie tylko dla najmłodszych bezrobotnych

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-09-26

Myślisz, że staż z urzędu pracy nie jest dla Ciebie, że to forma wsparcia skierowana wyłącznie do młodych bezrobotnych? To błąd!

Większość naszych klientów uważa, że staż z urzędu pracy skierowany jest do osób młodych, a starsi lub doświadczeni zawodowo, nie mogą z niego korzystać. Owszem, jeszcze przed nowelizacją Ustawy, na staż mogły być kierowane tylko osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy, czyli m.in. bezrobotni do 25. roku życia lub bezrobotni, którzy ukończyli naukę i nie minęło jeszcze 12 miesięcy, a oni nie ukończyli 27 lat. Zasady te przestały jednak obowiązywać w maju 2014 r.

Kto może zostać skierowany na staż

Obecnie warunkiem skierowania na staż nie jest wiek. Ta forma wsparcia dostępna jest zarówno dla dwudziestolatka jak i starszych bezrobotnych. Nowelizacja uwarunkowała dostępność wsparcia ze względu na sytuację danej osoby na rynku pracy, a nie liczbę lat. Po rejestracji, na podstawie pytań mających na celu określenie oddalenia od rynku pracy oraz gotowości powrotu na rynek, ustalany jest profil pomocy. Ustawa przewiduje, stosownie do jednego z trzech profili, określone formy wsparcia. Dodatkowo określany jest również indywidualny plan działania. To te dwa dokumenty muszą zawierać tę formę wsparcia, aby móc otrzymać skierowanie na staż.

Wiek ma znaczenie

Wiek zarejestrowanej osoby bezrobotnej brany jest pod uwagę w przypadku określenia okresu, na który może być kierowany na staż bezrobotny. Osoby młode, do 30. roku życia, mogą odbywać staż maksymalnie do 12 miesięcy. Pozostali bezrobotni - do 6 miesięcy. Minimalny okres stażu, dla każdej z grup wiekowych, wynosi 3 miesiące.

Nie mylić z bonem stażowym

Nowelizacja wniosła również nowe formy wsparcia, m.in. bon stażowy. Warunki skierowania na staż w ramach bonu są nieco inne. Ta forma wsparcia skierowana jest wyłącznie do osób młodych, tych, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia. Maksymalny okres stażu w przypadku realizacji bonu nie może przekraczać 6 miesięcy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA]
    Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

  • Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony
    Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Rozmowa o działalności i wsparciu urzędów pracy [WYWIAD]
    „Nasza praca nie ogranicza się jedynie do zapisów ustawowych. Wychodzimy poza Urząd” – mówi Piotr Matusiak. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku zapytaliśmy m.in. o to, na jakie wsparcie urzędu pracy może liczyć osoba bezrobotna, jakie formy pomocy cieszą się największą popularnością, czy planowane są zmiany w przepisach oraz o legalizację zatrudnienia cudzoziemców. Zapraszamy do lektury.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy