Powrót

Rekrutacja – oferta pracy a umowa o pracę

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-08-31

Pierwszym etapem rekrutacji, od strony pracodawcy, jest opublikowanie ogłoszenia. Zawiera się w nim oferowane warunki i określa dalsze kroki naboru. Niektóre ogłoszenia brzmią bardzo zachęcająco. Kuszą warunkami, które jednak czasami mają się nijak do późniejszych zapisów zawartych w umowie o pracę. Czy to zgodne z prawem? Odpowiadamy.

Pracodawcy potrafią zachęcać potencjalnych pracowników, przedstawiając w ogłoszeniach rekrutacyjnych wizję bardzo atrakcyjnych warunków zatrudnienia. Zdarza się jednak, że po zakończonym naborze wyłoniony kandydat do pracy czyta warunki zawarte w przedstawionej mu umowie i są one odległe od tych, które zawierało ogłoszenie. Co wtedy? Czy pracownik ma prawo, powołując się na warunki zawarte w ogłoszeniu rekrutacyjnym, żądać zmiany zapisów umowy?

 

Ogłoszenie rekrutacyjne a umowa o pracę

Przepisów dotyczących nawiązywania stosunku pracy należy szukać w Kodeksie pracy. Jako że ten akt prawny nie precyzuje kwestii ogłoszeń rekrutacyjnych, należy sięgnąć po Kodeks cywilny. Zgodnie bowiem z art. 300 Kodeksu pracy, w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

 

Czytaj także: Praca – informacje żądane od kandydata i pracownika

 

W art. 71 Kodeksu cywilnego czytamy, że ogłoszenia, reklamy, cenniki i inne informacje, skierowane do ogółu lub do poszczególnych osób, poczytuje się w razie wątpliwości nie za ofertę, lecz za zaproszenie do zawarcia umowy.

Przepis ten, jak wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy, stanowi, że nie należy ogłoszenia o pracę traktować jako wiążącej oferty zatrudnienia danego kandydata. Ogłoszenie wyraża zainteresowanie danego podmiotu zatrudnieniem osoby na danym stanowisku i na określonych warunkach, jednak warunki te podlegają stosownym negocjacjom. W praktyce najczęściej wygląda to tak, że osoba zainteresowana odpowiada na ogłoszenie, składając swoją aplikację (CV), która następnie podlega ocenie pracodawcy. W dalszej kolejności przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna itd. Dopiero na podstawie powyższych działań strony dochodzą do porozumienia odnośnie nawiązania zatrudnienia i jego warunków.

Również Sąd Najwyższy w wyroku 21 grudnia 1976 r., (syg. akt: I PR 98/76), stwierdził, że ogłoszenie zamieszczone w gazecie jest zaproszeniem do wszczęcia rokowań w przedmiocie umowy o pracę.

W art. 72. § 1. Kodeksu cywilnego czytamy, że jeżeli strony prowadzą negocjacje w celu zawarcia oznaczonej umowy, umowa zostaje zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji.

 

Czytaj także: Zwolnienie na poszukiwanie pracy

 

Podsumowując, warto ostrożnie podchodzić do warunków przedstawianych w ogłoszeniach o pracę i weryfikować je w trakcie rekrutacji. Dopiero podpisana przez obie strony umowa o pracę, która zawiera niezbędne informacje o warunkach i miejscu wykonywania pracy, jest dla obu stron wiążąca.

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Państwowa Inspekcja Pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Odprawa pieniężna a urlop wychowawczy
    Odprawa pieniężna, tzw. odprawa ekonomiczna, kojarzona jest najczęściej ze zwolnieniami grupowymi. Może być ona również przyznana (po spełnieniu odpowiednich warunków) pracownikowi, którego objęło zwolnienie indywidualne. Czy w sytuacji, gdy zatrudniony przebywa na urlopie wychowawczym, ma prawo do tego świadczenia? Odpowiadamy.

  • Zmiana czasu a wynagrodzenie
    Koniec marca oznacza zmianę czasu z zimowego na letni. Podpowiadamy, czy przesunięcie wskazówek w zegarach ma wpływ na wynagrodzenie.

  • Czy wizyta w WCR w czasie godzin pracy to powód do usprawiedliwionej nieobecności w miejscu zatrudnienia?
    Czy pracownik, który został wezwany do stawienia się w Wojskowym Centrum Rekrutacji w czasie pracy ma usprawiedliwioną nieobecność? Czy pracodawca ma obowiązek wypłacić mu za ten czas wynagrodzenie? Odpowiadamy.

  • Takie zachowanie jest niedopuszczalne! Sprawdź, jakie są przejawy molestowania
    Mówiąc o naruszaniu praw pracownika można wyróżnić dwie formy molestowania. Jest to molestowanie i molestowanie seksualne. Podpowiadamy, jakie są różnice i jak wyrazić sprzeciw wobec niepożądanego zachowania.

  • Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - co warto wiedzieć?
    Którzy pracodawcy muszą utworzyć ZFŚS? Na co można przeznaczyć środki z Funduszu? Kto jest uprawniony do korzystania z należnych świadczeń socjalnych? Odpowiadamy.

  • Jak traktować pracowników, aby nie naruszać ich praw?
    Kodeks pracy gwarantuje pracownikom równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków. Dotyczy to w szczególności nakazu równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu. Sprawdź, jakie przesłanki mogą świadczyć o dyskryminacji w zatrudnieniu, a kiedy „faworyzowanie” pracownika jest dopuszczalne.

  • Co się kryje pod pojęciem "inna praca zarobkowa"?
    Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza rozróżnienie między „zatrudnieniem” a „inną pracą zarobkową”. Na czym polega różnica i co się kryje pod pojęciem „inna praca zarobkowa”? Odpowiadamy.

  • Wykroczenia przeciwko prawom pracownika
    Przepisy Kodeksu pracy określają prawa i obowiązki pracowników. Przede wszystkim po to, by ich chronić. Ciężkie naruszenie praw pracownika stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę, a niektóre z wykroczeń przeciwko prawom pracownika mogą być podstawą do nałożenia na pracodawcę kary grzywny.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy