Rekrutacja – oferta pracy a umowa o pracę
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-08-31
Pierwszym etapem rekrutacji, od strony pracodawcy, jest opublikowanie ogłoszenia. Zawiera się w nim oferowane warunki i określa dalsze kroki naboru. Niektóre ogłoszenia brzmią bardzo zachęcająco. Kuszą warunkami, które jednak czasami mają się nijak do późniejszych zapisów zawartych w umowie o pracę. Czy to zgodne z prawem? Odpowiadamy.
Pracodawcy potrafią zachęcać potencjalnych pracowników, przedstawiając w ogłoszeniach rekrutacyjnych wizję bardzo atrakcyjnych warunków zatrudnienia. Zdarza się jednak, że po zakończonym naborze wyłoniony kandydat do pracy czyta warunki zawarte w przedstawionej mu umowie i są one odległe od tych, które zawierało ogłoszenie. Co wtedy? Czy pracownik ma prawo, powołując się na warunki zawarte w ogłoszeniu rekrutacyjnym, żądać zmiany zapisów umowy?
Ogłoszenie rekrutacyjne a umowa o pracę
Przepisów dotyczących nawiązywania stosunku pracy należy szukać w Kodeksie pracy. Jako że ten akt prawny nie precyzuje kwestii ogłoszeń rekrutacyjnych, należy sięgnąć po Kodeks cywilny. Zgodnie bowiem z art. 300 Kodeksu pracy, w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.
Czytaj także: Praca – informacje żądane od kandydata i pracownika
W art. 71 Kodeksu cywilnego czytamy, że ogłoszenia, reklamy, cenniki i inne informacje, skierowane do ogółu lub do poszczególnych osób, poczytuje się w razie wątpliwości nie za ofertę, lecz za zaproszenie do zawarcia umowy.
Przepis ten, jak wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy, stanowi, że nie należy ogłoszenia o pracę traktować jako wiążącej oferty zatrudnienia danego kandydata. Ogłoszenie wyraża zainteresowanie danego podmiotu zatrudnieniem osoby na danym stanowisku i na określonych warunkach, jednak warunki te podlegają stosownym negocjacjom. W praktyce najczęściej wygląda to tak, że osoba zainteresowana odpowiada na ogłoszenie, składając swoją aplikację (CV), która następnie podlega ocenie pracodawcy. W dalszej kolejności przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna itd. Dopiero na podstawie powyższych działań strony dochodzą do porozumienia odnośnie nawiązania zatrudnienia i jego warunków.
Również Sąd Najwyższy w wyroku 21 grudnia 1976 r., (syg. akt: I PR 98/76), stwierdził, że ogłoszenie zamieszczone w gazecie jest zaproszeniem do wszczęcia rokowań w przedmiocie umowy o pracę.
W art. 72. § 1. Kodeksu cywilnego czytamy, że jeżeli strony prowadzą negocjacje w celu zawarcia oznaczonej umowy, umowa zostaje zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji.
Czytaj także: Zwolnienie na poszukiwanie pracy
Podsumowując, warto ostrożnie podchodzić do warunków przedstawianych w ogłoszeniach o pracę i weryfikować je w trakcie rekrutacji. Dopiero podpisana przez obie strony umowa o pracę, która zawiera niezbędne informacje o warunkach i miejscu wykonywania pracy, jest dla obu stron wiążąca.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Państwowa Inspekcja Pracy.
Zobacz podobne artykuły:

Nowe świadectwo pracy – co powinno zawierać? Gdy dochodzi do wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Co powinien zawierać ten dokument? Na co zwrócić uwagę? Co zmieniło się w przepisach dotyczących świadectwa pracy w 2023 r.?

Praca zdalna – przydatne informacje dla pracowników i pracodawców Przepisy dotyczące pracy zdalnej, zawarte w Kodeksie pracy, weszły w życie na początku kwietnia 2023 r. Ze względu na ich nowy charakter, wymagają wyjaśnienia. Odpowiadamy na niektóre wątpliwości dotyczące pracy zdalnej. Powinny one zainteresować zarówno pracodawców, jak i pracowników.

Czy urlop wypoczynkowy przepada? Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Co w przypadku, jeśli pracownik nie wykorzysta należnego mu urlopu? Czy zaległy urlop wypoczynkowy przepada? Sprawdź!

Równoważny system czasu pracy - zasady System równoważnego czasu pracy jest jedną z elastycznych form normowania czasu pracy. Na czym polega i jakie są jego ograniczenia? Sprawdź!

Praca zdalna. Co warto wiedzieć? Pod koniec kwietnia 2023 r. weszły w życie znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, które umożliwiają świadczenie pracy zdalnej. Gdzie może być wykonywana taka praca? Czy wymiar etatu lub zmiana pracodawcy mają wpływ na limit dni okazjonalnej pracy zdalnej? Czy pracowników zdalnych może obowiązywać kontrola trzeźwości? Odpowiadamy.

Elastyczne formy zatrudnienia dla rodziców dzieci do lat 8 Pracownicy wychowujący dzieci do 8. roku życia mogą korzystać z elastycznej organizacji pracy. Co oznacza to pojęcie oraz kto i kiedy może skorzystać z takich uprawnień? Podpowiadamy.

Trzy zmiany w świadectwie pracy 23 maja 2023 r. w świadectwie pracy wprowadzono trzy ważne zmiany. Co się zmieniło? Sprawdź!

Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.