Powrót

Refundacja części wynagrodzenia za pracownika przed trzydziestką

Ponad 2000 zł refundacji miesięcznie dla pracodawcy. Zatrudnienie na minimum dwa lata oraz prawa gwarantowane Kodeksem pracy dla pracownika. Sprawdź zasady refundacji!

Zgodnie z warunkami zapisanymi w ustawie, w ramach refundacji części wynagrodzenia, nagród oraz składek na ubezpieczenia społeczne urząd pracy może skierować do pracy zarejestrowanych bezrobotnych do 30. roku życia. Wyjaśnienia Ministra doprecyzowują, że skierowany oprócz kryterium wieku powinien mieć ustalony II profil pomocy.

Dla jakich pracodawców wsparcie

Starosta może zawrzeć umowę z pracodawcą, u którego w okresie ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku nie nastąpiło zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

W przypadku, gdy z wnioskiem występuje przedsiębiorca, który aktualnie nie jest pracodawcą, ale był nim w badanym okresie 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, zmiany kadrowe również będą brane pod uwagę. Jeśli w tym okresie aktualny przedsiębiorca z winy zakładu pracy rozwiązał umowę, refundacji nie otrzyma.

Dodatkowym warunkiem jest prowadzenie firmy przez minimum 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Krótszy okres działalności uniemożliwia otrzymanie pomocy w refundowanym zatrudnieniu.

Ponowne skierowanie bezrobotnego a refundacja

Ustawa wprost nie zakazuje kierowania bezrobotnego do pracodawcy, u którego dana osoba odbywała wcześniej np. staż. W takich sytuacjach decyzja podejmowana jest indywidualnie, z uwagi na racjonalność wydatkowania środków oraz celowość zastosowania wsparcia wobec konkretnej osoby. Jeśli po stażu przewidziany był obowiązek zatrudnienia, oczywistym jest brak racjonalnych przesłanek, aby stosować wobec tej osoby bezrobotnej wsparcie w postaci refundacji.

Wysokość refundacji

Jak sama nazwa formy wsparcia mówi, starosta refunduje część kosztów poniesionych przez pracodawcę. Część ta jest jednak znaczna. Jak podaje w wyjaśnieniach Minister, może wynosić maksymalnie 99 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz składek na ubezpieczenia społeczne od tej kwoty. Obecnie urzędy udzielają refundacji w kwocie około 2 180 zł.

Ciąża, choroba, urlop – co z refundacją?

W przypadku rozwiązania umowy przez skierowanego bezrobotnego lub konieczności zwolnienia go w trybie dyscyplinarnym w trakcie okresu objętego refundacją lub przed upływem obowiązkowych 12 miesięcy utrzymania zatrudnienia, starosta skieruje na zwolnione stanowisko pracy inną osobę bezrobotną. Okres 12 miesięcy może zostać wydłużony w przypadku, gdy poszukiwanie nowego bezrobotnego przedłuża się o dwa tygodnie lub więcej.

Osoby korzystające z uprawnień rodzicielskich: urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy tacierzyńskiego nadal pozostają w zatrudnieni u pracodawcy otrzymującego refundację. Urząd nie ma więc możliwości skierowania na to stanowisko innej osoby bezrobotnej. Może jednak zrobić to za zgodą pracodawcy w ramach umowy na zastępstwo. Wtedy przysługuje tylko jedna refundacja.

Wyżej wskazane okresy oraz czas pozostawania na zwolnieniu lekarskim wliczane są do 24 miesięcy trwania umowy. Za czas, za który pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia, bo pracownik pobiera zasiłek, refundacja nie przysługuje.

Do okresu 24 miesięcy nie są wliczane przerwy w zatrudnieniu oraz urlopy bezpłatne udzielane pracownikowi.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dofinansowanie stanowiska pracy dla spółdzielni socjalnej
    Spółdzielnia socjalna to przedsiębiorstwo, które realizuje założenia biznesowe, ale przede wszystkim wspiera i aktywizuje osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, tj. m.in. osoby bezrobotne i niepełnosprawne. Spółdzielnia socjalna, planująca zatrudnienie pracownika, ma możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel z urzędu pracy. Jakie warunki musi spełniać? Podpowiadamy.

  • Chcesz zatrudniać pracowników niepełnosprawnych? Dowiedz się, jak uzyskać status zakładu pracy chronionej
    Jeśli pracodawca chce zatrudniać w swojej firmie osoby niepełnosprawne i dzięki temu otrzymać wsparcie bądź ulgi podatkowe, może wnioskować do urzędu wojewódzkiego o nadanie statusu zakładu pracy chronionej. Wcześniej jednak należy się upewnić, że firma spełnia określone wymagania.

  • Pomoc finansowa przy zatrudnieniu niani
    Planujesz powrót na rynek pracy i potrzebujesz opiekunki do dziecka? Skorzystaj ze wsparcia!

  • Dofinansowanie zatrudnienia z urzędu pracy
    Pracodawco, potrzebujesz dofinansowania do zatrudnienia nowego pracownika? Sprawdź ofertę urzędu pracy i wybierz dofinansowanie najkorzystniejsze dla Twojej firmy!

  • Zatrudnianie osób pozbawionych wolności
    Na rynku pracy coraz trudniej o pracowników. Pracodawcy poszerzają więc krąg poszukiwań kandydatów do pracy. Coraz częściej upominają się też o osoby pozbawione wolności. Sprawdź, jak wygląda zatrudnienie osób skazanych i jakie korzyści z tego płyną!

  • Wsparcie z urzędu pracy osób samotnie wychowujących dziecko
    Samotnie wychowujesz dziecko? Sprawdź, na jakie wsparcie z urzędu pracy możesz liczyć!

  • Crowdfunding - na czym polega i kto z niego może skorzystać?
    Informacje na temat crowdfundingu

  • Wsparcie państwa w zatrudnianiu niani
    Przepisy dotyczące umowy uaktywniającej

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy