Przedwstępna umowa o pracę
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-12-18
Przedwstępna umowa o pracę nie jest umową regulowaną przepisami Kodeksu pracy, jest to umowa cywilnoprawna. Podpowiadamy, kiedy warto taką umowę zawrzeć i co się z nią wiąże.
Przedwstępna umowa o pracę ma na celu zobowiązanie pracodawcy i przyszłego pracownika do zawarcia właściwej umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że umowa przedwstępna nie jest wiążąca. Kodeks pracy mówi, że w sprawach nieuregulowanych przepisami Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego. Tak jest właśnie z przedwstępną umową o pracę. Jeżeli postanowienia takiej umowy nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy, to jest ona zgodna z prawem. Definicję umowy przedwstępnej określa art. 389 Kodeksu cywilnego.
W jakim celu zawiera się przedwstępną umowę o pracę?
Umowa przedwstępna zawiera zobowiązanie stron do nawiązania w przyszłości stosunku pracy w sytuacji, gdy zawarcie ostatecznej umowy o pracę na danym etapie nie jest możliwe.
Zawarcie przedwstępnej umowy o pracę może być przydatne w sytuacji, gdy pracownik, który zamierza rozwiązać umowę o pracę z dotychczasowym pracodawcą chce mieć pewność, że po okresie wypowiedzenia tej umowy będzie zatrudniony u nowego pracodawcy na warunkach uzgodnionych w umowie przedwstępnej lub otrzyma stosowne odszkodowanie w razie niewywiązania się przyszłego pracodawcy z tej umowy.
Co powinna zawierać umowa przedwstępna?
Umowa przedwstępna powinna zawierać postanowienia umowy przyrzeczonej, jak również termin, w ciągu którego umowa przyrzeczona ma być zawarta. W treści przedwstępnej umowy o pracę powinny być określone:
- rodzaj umowy,
- stanowisko,
- miejsce wykonywania pracy,
- wymiar etatu,
- wynagrodzenie pracownika.
Jeżeli nie doszło do zawarcia umowy z uwagi na brak w niej istotnych postanowień, a w szczególności określenia rodzaju pracy, terminu jej rozpoczęcia i wynagrodzenia odpowiadającego rodzajowi pracy, to żadna ze stron nie może dochodzić zawarcia umowy o pracę na podstawie art. 390 § 2 k.c. w zw. z art. 300 k.p. oraz odszkodowania za niewywiązanie się z umowy.
Niewywiązanie się z umowy
Strona, która nie wywiąże się z warunków umowy, powinna liczyć się z koniecznością zapłaty odszkodowania.
Jeżeli pracodawca nie wywiązuje się z umowy, niedoszły pracownik może żądać odszkodowania lub dochodzenia na drodze sądowej zawarcia umowy o pracę. Odszkodowanie na rzecz niedoszłego pracownika nie może być jednak wyższe niż kwota trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę, jaką otrzymywałby zgodnie z podpisaną umową przedwstępną.
Jeśli natomiast pracownik uchyla się od zawarcia stosunku pracy, pracodawca może żądać jedynie odszkodowania za straty, jakie poniósł w związku z niezatrudnieniem się tej osoby. Pracodawca nie może żądać od drugiej strony umowy przedwstępnej podpisania umowy o pracę. Umowa przedwstępna może zawierać zapis o karze umownej w razie uchylenia się przez jedną ze stron od zawarcia właściwej umowy o pracę.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Art. 300 Kodeksu pracy.
Art. 389-390 Kodeksu cywilnego.
https://sip.lex.pl/procedury/zawarcie-przedwstepnej-umowy-o-prace-1610616568
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę – w trakcie zatrudnienia i po zakończonej umowie Wynagrodzenie za pracę (w ramach stosunku pracy) jest świadczeniem podlegającym szczególnej ochronie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik nie może się go zrzec, a pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia za wynagrodzeniem. Kiedy powinna być wypłacana pensja? Co z terminem wypłaty, gdy kończy się umowa? Odpowiadamy.

Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

Okres wypowiedzenia. Czy wlicza się do stażu pracy? Czy można go skrócić? Wypowiadając umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony należy pamiętać, że po złożeniu wypowiedzenia obowiązuje jeszcze okres wypowiedzenia, który jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy przepisy przewidują możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia? Odpowiadamy.

Trzy inne niż wynagrodzenie świadczenia ze stosunku pracy Przepisy prawa pracy (w szczególnych sytuacjach) przyznają pracownikom prawo do innych niż wynagrodzenie świadczeń z tytułu nawiązania stosunku pracy. Mowa tu o odprawie emerytalnej lub rentowej, odprawie pośmiertnej oraz odprawie ekonomicznej z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników. Co warto wiedzieć o tych świadczeniach? Odpowiadamy.

Pracownik na zwolnieniu lekarskim a informowanie pracodawcy Od wielu lat zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie trafiają do pracodawcy. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien dodatkowo poinformować przełożonego o chorobie i nieobecności w pracy? Odpowiadamy.

Czym jest plan urlopów? Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, a więc osoby świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Aby czas wolny wszystkich zatrudnionych nadmiernie nie zaburzał funkcjonowania zakładu pracy, potrzebny jest plan. Już pod koniec jednego lub na początku kolejnego roku określa się w nim kto i kiedy skorzysta z przysługującego mu urlopu. Co warto wiedzieć o planie urlopowym?

Uzupełniający urlop macierzyński, czyli uprawnienia pracowników, którzy są rodzicami wcześniaków W Kodeksie pracy pojawił się nowy przepis, który zacznie obowiązywać od 19 marca 2025 r. Dzięki niemu rodzice hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. W jakim wymiarze? Jakie warunki należy spełnić? Odpowiadamy.

Okresy wpływające na wymiar urlopu Urlop wypoczynkowy jest jednym z uprawnień pracownika, czyli osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Wymiar urlopu zależy od stażu pracy i wykształcenia pracownika. Jakie okresy wpływają na ilość (20 czy 26) wolnych dni? Odpowiadamy.