Przedwstępna umowa o pracę
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-12-18
Przedwstępna umowa o pracę nie jest umową regulowaną przepisami Kodeksu pracy, jest to umowa cywilnoprawna. Podpowiadamy, kiedy warto taką umowę zawrzeć i co się z nią wiąże.
Przedwstępna umowa o pracę ma na celu zobowiązanie pracodawcy i przyszłego pracownika do zawarcia właściwej umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że umowa przedwstępna nie jest wiążąca. Kodeks pracy mówi, że w sprawach nieuregulowanych przepisami Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego. Tak jest właśnie z przedwstępną umową o pracę. Jeżeli postanowienia takiej umowy nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy, to jest ona zgodna z prawem. Definicję umowy przedwstępnej określa art. 389 Kodeksu cywilnego.
W jakim celu zawiera się przedwstępną umowę o pracę?
Umowa przedwstępna zawiera zobowiązanie stron do nawiązania w przyszłości stosunku pracy w sytuacji, gdy zawarcie ostatecznej umowy o pracę na danym etapie nie jest możliwe.
Zawarcie przedwstępnej umowy o pracę może być przydatne w sytuacji, gdy pracownik, który zamierza rozwiązać umowę o pracę z dotychczasowym pracodawcą chce mieć pewność, że po okresie wypowiedzenia tej umowy będzie zatrudniony u nowego pracodawcy na warunkach uzgodnionych w umowie przedwstępnej lub otrzyma stosowne odszkodowanie w razie niewywiązania się przyszłego pracodawcy z tej umowy.
Co powinna zawierać umowa przedwstępna?
Umowa przedwstępna powinna zawierać postanowienia umowy przyrzeczonej, jak również termin, w ciągu którego umowa przyrzeczona ma być zawarta. W treści przedwstępnej umowy o pracę powinny być określone:
- rodzaj umowy,
- stanowisko,
- miejsce wykonywania pracy,
- wymiar etatu,
- wynagrodzenie pracownika.
Jeżeli nie doszło do zawarcia umowy z uwagi na brak w niej istotnych postanowień, a w szczególności określenia rodzaju pracy, terminu jej rozpoczęcia i wynagrodzenia odpowiadającego rodzajowi pracy, to żadna ze stron nie może dochodzić zawarcia umowy o pracę na podstawie art. 390 § 2 k.c. w zw. z art. 300 k.p. oraz odszkodowania za niewywiązanie się z umowy.
Niewywiązanie się z umowy
Strona, która nie wywiąże się z warunków umowy, powinna liczyć się z koniecznością zapłaty odszkodowania.
Jeżeli pracodawca nie wywiązuje się z umowy, niedoszły pracownik może żądać odszkodowania lub dochodzenia na drodze sądowej zawarcia umowy o pracę. Odszkodowanie na rzecz niedoszłego pracownika nie może być jednak wyższe niż kwota trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę, jaką otrzymywałby zgodnie z podpisaną umową przedwstępną.
Jeśli natomiast pracownik uchyla się od zawarcia stosunku pracy, pracodawca może żądać jedynie odszkodowania za straty, jakie poniósł w związku z niezatrudnieniem się tej osoby. Pracodawca nie może żądać od drugiej strony umowy przedwstępnej podpisania umowy o pracę. Umowa przedwstępna może zawierać zapis o karze umownej w razie uchylenia się przez jedną ze stron od zawarcia właściwej umowy o pracę.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Art. 300 Kodeksu pracy.
Art. 389-390 Kodeksu cywilnego.
https://sip.lex.pl/procedury/zawarcie-przedwstepnej-umowy-o-prace-1610616568
Zobacz podobne artykuły:

Jak zatrudnić nianię i uzyskać finansowanie składek ZUS Chcesz zatrudnić opiekunkę do dziecka? Podpisz z nią umowę uaktywniającą! Składki może sfinansować budżet państwa, dzięki czemu niania zyska zabezpieczenie teraz i na przyszłość.

Czasowa niezdolność do pracy a świadczenia wypłacane przez pracodawcę Zastanawiasz się, ile wyniesie Twoje wynagrodzenie za okres czasowej niezdolności do pracy? Podpowiadamy, w jakich przypadkach świadczenia przysługujące pracownikowi w tym czasie wypłaca pracodawca.

Aneks do umowy o pracę – kiedy można go zastosować? Zawarcie umowy o pracę nie oznacza, że warunki zatrudnienia nie mogą ulec zmianie. Pracodawca ma prawo zmodyfikować postanowienia umowy o pracę, jednak pracownik nie musi się z nimi zgodzić. Podpowiadamy, w jakich przypadkach pracodawca może zastosować aneks do umowy o pracę bez konieczności zawierania nowej umowy.

Umowa na czas określony a ciąża Kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę, będące w ciąży, często zastanawiają się, czy umowa zawarta na czas określony zostanie przedłużona, gdy urodzi się dziecko. Podpowiadamy kiedy taka umowa może być przedłużona oraz czy kobieta nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Podleganie ubezpieczeniom społecznym Kiedy jesteś objęty ubezpieczeniami społecznymi obowiązkowo, a kiedy możesz się ubezpieczyć dobrowolnie? Odpowiadamy.

Obniżenie wymiaru czasu pracy w związku z rodzicielstwem Dla rodzica, który chce pozostać aktywny zawodowo, obniżenie wymiary etatu jest sporym udogodnieniem. Podpowiadamy, kto z takiego przywileju może skorzystać.

Uprawnienia pracownicze ojców związane z rodzicielstwem Narodziny dziecka wciąż jeszcze kojarzą się z odejściem pracującej matki na urlop macierzyński czy wychowawczy. Warto przypomnieć, że uprawnienia rodzicielskie przysługują również ojcom, którzy coraz chętniej z nich korzystają. Podpowiadamy, z jakiego urlopu mogą skorzystać ojcowie.

Dni wolne w 2021 roku w Polsce Kto z nas nie lubi dodatkowych dni wolnych? Wiele osób czeka na nie z utęsknieniem i planuje wyjazdy z dużym wyprzedzeniem. Jak się okazuje, Polska na tle innych krajów, ma całkiem sporo dni ustawowo wolnych. Jak pod tym względem będzie prezentował się rok 2021?