Powrót

Przedwstępna umowa o pracę

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-12-18

Przedwstępna umowa o pracę nie jest umową regulowaną przepisami Kodeksu pracy, jest to umowa cywilnoprawna. Podpowiadamy, kiedy warto taką umowę zawrzeć i co się z nią wiąże.

Przedwstępna umowa o pracę ma na celu zobowiązanie pracodawcy i przyszłego pracownika do zawarcia właściwej umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że umowa przedwstępna nie jest wiążąca. Kodeks pracy mówi, że w sprawach nieuregulowanych przepisami Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego. Tak jest właśnie z przedwstępną umową o pracę. Jeżeli postanowienia takiej umowy nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy, to jest ona zgodna z prawem. Definicję umowy przedwstępnej określa art. 389 Kodeksu cywilnego.

 

W jakim celu zawiera się przedwstępną umowę o pracę?

Umowa przedwstępna zawiera zobowiązanie stron do nawiązania w przyszłości stosunku pracy w sytuacji, gdy zawarcie ostatecznej umowy o pracę na danym etapie nie jest możliwe.

Zawarcie przedwstępnej umowy o pracę może być przydatne w sytuacji, gdy pracownik, który zamierza rozwiązać umowę o pracę z dotychczasowym pracodawcą chce mieć pewność, że po okresie wypowiedzenia tej umowy będzie zatrudniony u nowego pracodawcy na warunkach uzgodnionych w umowie przedwstępnej lub otrzyma stosowne odszkodowanie w razie niewywiązania się przyszłego pracodawcy z tej umowy.

 

Co powinna zawierać umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna powinna zawierać postanowienia umowy przyrzeczonej, jak również termin, w ciągu którego umowa przyrzeczona ma być zawarta. W treści przedwstępnej umowy o pracę powinny być określone:

  • rodzaj umowy,
  • stanowisko,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • wymiar etatu,
  • wynagrodzenie pracownika.

Jeżeli nie doszło do zawarcia umowy z uwagi na brak w niej istotnych postanowień, a w szczególności określenia rodzaju pracy, terminu jej rozpoczęcia i wynagrodzenia odpowiadającego rodzajowi pracy, to żadna ze stron nie może dochodzić zawarcia umowy o pracę na podstawie art. 390 § 2 k.c. w zw. z art. 300 k.p. oraz odszkodowania za niewywiązanie się z umowy.

 

Niewywiązanie się z umowy

Strona, która nie wywiąże się z warunków umowy, powinna liczyć się z koniecznością zapłaty odszkodowania.

Jeżeli pracodawca nie wywiązuje się z umowy, niedoszły pracownik może żądać odszkodowania lub dochodzenia na drodze sądowej zawarcia umowy o pracę. Odszkodowanie na rzecz niedoszłego pracownika nie może być jednak wyższe niż kwota trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę, jaką otrzymywałby zgodnie z podpisaną umową przedwstępną.

Jeśli natomiast pracownik uchyla się od zawarcia stosunku pracy, pracodawca może żądać jedynie odszkodowania za straty, jakie poniósł w związku z niezatrudnieniem się tej osoby. Pracodawca nie może żądać od drugiej strony umowy przedwstępnej podpisania umowy o pracę. Umowa przedwstępna może zawierać zapis o karze umownej w razie uchylenia się przez jedną ze stron od zawarcia właściwej umowy o pracę.

 

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Art. 300 Kodeksu pracy.

Art. 389-390 Kodeksu cywilnego.

https://sip.lex.pl/procedury/zawarcie-przedwstepnej-umowy-o-prace-1610616568


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę – porozumienie stron
    Ustanie stosunku pracy następuje w drodze jego rozwiązania lub wygaśnięcia. Jednym z rodzajów rozwiązania umowy o pracę (ustania stosunku pracy) jest porozumienie stron. Co warto o nim wiedzieć? Czy można cofnąć zgodę na rozwiązanie umowy w taki sposób? Co z zasiłkiem dla bezrobotnych po rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy