Prawa matki zarejestrowanej w urzędzie pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-02-14
Sprawdź, czy zarejestrowana w urzędzie pracy matka, opiekująca się dzieckiem, ma prawo odmówić przyjęcia oferty pracy!
Otrzymujemy zapytania od młodych mam, czy posiadanie dzieci zwalnia je z obowiązku zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia. Pani Agata pisze, że ma roczne dziecko i jest w drugiej ciąży. Chce zarejestrować się w urzędzie pracy i zastanawia się, czy będzie mogła odmówić przyjęcia skierowania do pracy?
Odpowiedź uzależniona jest od tego, kiedy konkretnie odmowa będzie miała miejsce i na opiekę, nad którym dzieckiem powoła się pani Agata.
Dzieci urodzone przed rejestracją nie są usprawiedliwieniem
Rejestrując się ze statusem osoby bezrobotnej, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, poświadcza się o zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia. Jeśli rejestrujący się ma małe dziecko i wie, że nie będzie mógł podjąć pracy ze względu na obowiązek sprawowania opieki nad potomkiem, która uniemożliwia podjęcie pracy, nie powinien się rejestrować. Oświadczając, że jest zdolny i gotowy podjąć zatrudnienie, oświadcza bowiem nieprawdę. Należy mieć na uwadze, że rejestracja w urzędzie pracy ma na celu poszukiwanie zatrudnienia. Nie można zarejestrować się dla samego ubezpieczenia zdrowotnego.
Jeśli więc osoba bezrobotna, która już w trakcie rejestracji posiadała dziecko, odmówi przyjęcia skierowania do pracy, tłumacząc się posiadaniem małego dziecka, którego nie ma z kim zostawić, straci status osoby bezrobotnej.
Urodzenie dziecka w trakcie figurowania w rejestrze osób bezrobotnych
W przypadku, gdy kobieta urodzi dziecko w trakcie figurowania w rejestrze osób bezrobotnych, jej odmowa przyjęcia skierowania zostanie potraktowana inaczej. Zgodnie z przepisami, w okresie za który przysługiwałby zasiłek macierzyński, starosta nie może pozbawić statusu osoby bezrobotnej ze względu na brak zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia. Przez rok od porodu kobieta chroniona jest przed wyrejestrowaniem.
Reasumując, usprawiedliwiona przed wyrejestrowaniem z powodu odmowy przyjęcia oferty pracy jest tylko ta kobieta, która urodziła dziecko w trakcie figurowania w rejestrze osób bezrobotnych i tylko przez okres, przez który zgodnie z odrębnymi przepisami, przysługiwałby jej zasiłek macierzyński.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

Choroba na bezrobociu Choroba bezrobotnego

Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych? Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

Czy podlegam obowiązkowi ubezpieczenia społecznego? Osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej ma możliwość rejestracji w urzędzie pracy. Ale nie jest to jedyny warunek, aby urząd nadał jej status osoby bezrobotnej. Jednym z dodatkowych warunków jest niepodleganie ubezpieczeniom społecznym. Co to dokładnie oznacza? Kto obowiązkowo podlega takim ubezpieczeniom? Odpowiadamy.

Przychody osoby bezrobotnej Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

Status bezrobotnego a nieruchomość rolna Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.