Powrót

Prawa matki zarejestrowanej w urzędzie pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-02-14

Sprawdź, czy zarejestrowana w urzędzie pracy matka, opiekująca się dzieckiem, ma prawo odmówić przyjęcia oferty pracy!

Otrzymujemy zapytania od młodych mam, czy posiadanie dzieci zwalnia je z obowiązku zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia. Pani Agata pisze, że  ma roczne dziecko i jest w drugiej ciąży. Chce zarejestrować się w urzędzie pracy i zastanawia się, czy będzie mogła odmówić przyjęcia skierowania do pracy?

Odpowiedź uzależniona jest od tego, kiedy konkretnie odmowa będzie miała miejsce i na opiekę, nad którym dzieckiem powoła się pani Agata.

 

Dzieci urodzone przed rejestracją nie są usprawiedliwieniem

 

Rejestrując się ze statusem osoby bezrobotnej, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, poświadcza się o zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia. Jeśli rejestrujący się ma małe dziecko i wie, że nie będzie mógł podjąć pracy ze względu na obowiązek sprawowania opieki nad potomkiem, która uniemożliwia podjęcie pracy, nie powinien się rejestrować. Oświadczając, że jest zdolny i gotowy podjąć zatrudnienie, oświadcza bowiem nieprawdę. Należy mieć na uwadze, że rejestracja w urzędzie pracy ma na celu poszukiwanie zatrudnienia. Nie można zarejestrować się dla samego ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeśli więc osoba bezrobotna, która już w trakcie rejestracji posiadała dziecko, odmówi przyjęcia skierowania do pracy, tłumacząc się posiadaniem małego dziecka, którego nie ma z kim zostawić, straci status osoby bezrobotnej.

 

Urodzenie dziecka w trakcie figurowania w rejestrze osób bezrobotnych

 

W przypadku, gdy kobieta urodzi dziecko w trakcie figurowania w rejestrze osób bezrobotnych, jej odmowa przyjęcia skierowania zostanie potraktowana inaczej. Zgodnie z przepisami, w okresie za który przysługiwałby zasiłek macierzyński, starosta nie może pozbawić statusu osoby bezrobotnej ze względu na brak zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia. Przez rok od porodu kobieta chroniona jest przed wyrejestrowaniem.

Reasumując, usprawiedliwiona przed wyrejestrowaniem z powodu odmowy przyjęcia oferty pracy jest tylko ta kobieta, która urodziła dziecko w trakcie figurowania w rejestrze osób bezrobotnych i tylko przez okres, przez który zgodnie z odrębnymi przepisami, przysługiwałby jej zasiłek macierzyński.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA]
    Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku
    Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

  • Informowanie urzędu o podjęciu pracy
    Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

  • Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej
    Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

  • Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej
    Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy