Wakacyjne staże i praktyki kluczem do kariery?
Maj to ostatni dzwonek dla osób, które chciałyby podjąć wakacyjny staż lub praktyki. Pracodawcy liczą na to, że zaraz po sesji studenci będą szukać pracy, a ofert, w tym wypadku, nie brakuje.
Z uwagi na niedobór pracowników ofert staży i praktyk szukać można dziś niemalże w każdej branży i w każdym dziale − począwszy od wsparcia produkcji, działu R&D, utrzymania ruchu, poprzez działy administracyjne jak księgowość, finanse, HR po wyspecjalizowane działy związane z inżynierią i branżą IT. O tym, dlaczego warto zdecydować się na wakacyjny staż lub praktyki, mówi ekspert agencji zatrudnienia Manpower.
– W dobie niedoboru pracowników firmy szczególnie doceniają potencjał młodych ludzi, których w trakcie stażu mogą wyposażyć w niezbędne dla siebie kompetencje i umiejętności. Wakacyjne staże i praktyki to dla firm już nie pozyskanie chwilowego wsparcia w organizacji, a okazja do zatrzymania pracownika na dłużej – mówi Magdalena Krysta, ekspert rynku pracy z agencji zatrudnienia Manpower.
Postawa i kompetencje miękkie kandydata kluczowe w procesie rekrutacji
W przypadku rekrutacji kandydatów do programów stażowych lub praktyk można wskazać kilka uniwersalnych kompetencji postrzeganych przez pracodawców, jako pożądane. Firmy doceniają osoby, które wykonują swoje obowiązki rzetelnie, potrafią pracować w zespole i są kreatywne. Pracodawcy zwracają też uwagę na otwartość kandydata na nowe zadania, chęć nauki oraz samodzielność. W niektórych branżach firmy mogą także wymagać konkretnych umiejętności - dla przykładu w międzynarodowych korporacjach można spodziewać się wymogu znajomości języka obcego, najczęściej angielskiego, gdyż przekłada się to wprost na zdolność wykonywania zadań już w trakcie praktyki czy stażu.
− Kluczem w rekrutacji praktykantów i stażystów są postawa i kompetencje miękkie kandydata. To je pracodawcy starają się weryfikować przede wszystkim, zdając sobie sprawę, że sama wiedza i umiejętności to kwestie drugorzędne, które dany kandydat będzie w stanie przyswoić już w miejscu pracy, mając odpowiednie przeszkolenie i wsparcie. Pracodawcy decydują się właśnie na pozyskanie osób o określonych kompetencjach, a nie gotowych umiejętnościach i samodzielnie "wyposażają" ich w trakcie praktyki czy stażu w potrzebne umiejętności – tłumaczy Krysta.
Praktyki i staże furtką do kariery zawodowej
Ekspert Manpower radzi, by od początku zatrudnienia staż lub praktykę traktować jak swoją pierwszą pracę. To również okazja nie tylko na zdobycie cennego doświadczenia, ale niejednokrotnie możliwość uzyskania stałej pracy. Z tego powodu warto zadbać o przygotowanie dokumentów aplikacyjnych oraz rzetelnie przygotować się do rozmowy z rekruterem. − Po odbyciu praktyk kandydaci często otrzymują propozycję pracy i decydują się nawet zmienić tryb studiów na zaoczny, wiedząc jak cenne jest doświadczenie zawodowe na dzisiejszym rynku pracy. Ta forma zatrudnienia nie zawsze może być wynagradzana zgodnie z oczekiwaniami stażystów czy praktykantów, jednak daje możliwość na zaistnienie w danej firmie, pozyskanie kluczowych kompetencji i oswojenie się ze środowiskiem pracy. To również możliwość skonfrontowania wyobrażeń o pracy na danym stanowisku oraz sprawdzenia wiedzy teoretycznej nabytej w szkole czy na studniach z rzeczywistością, dzięki czemu można uniknąć błędnych decyzji zawodowych w przyszłości lub utwierdzić się w przekonaniu, że wybrana przez nas ścieżka kariery jest słuszna – dodaje ekspertka.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

10 kroków, które przybliżą Cię do zdobycia pracy [INFOGRAFIKA] Nadszedł czas na zawodową zmianę? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej karierze? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć lub zmienić pracę.

Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie? Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

Terminy wpływające na zasiłek dla bezrobotnych [INFOGRAFIKA] Jeśli planujesz rejestrację w urzędzie pracy i zastanawiasz się, czy zostanie Ci przyznany zasiłek dla bezrobotnych, zwrócić szczególną uwagę na poniższe terminy.

List motywacyjny – na co zwrócić uwagę? Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

Indywidualny Plan Działania bezrobotnego [INFOGRAFIKA] Czym jest Indywidualny Plan Działania bezrobotnego lub poszukującego pracy i do czego służy? Sprawdź!

Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.