Powrót

Pracodawcy a zatrudnianie uchodźców z Ukrainy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-03-04

Pracodawcy, którzy są zainteresowani zatrudnieniem uchodźców z Ukrainy mogą zgłosić swoje zapotrzebowanie zarówno w najbliższym powiatowym urzędzie pracy, jak i przez stronę internetową pomagamukrainie.gov.pl. Jak to zrobić? Odpowiadamy.

Sytuacja na Ukrainie jest bardzo trudna. Nasz sąsiad w wyniku rosyjskiej agresji znalazł się w stanie wojny. Wielu uchodźców z Ukrainy szuka schronienia w Polsce. W obliczu tak trudnej sytuacji, liczy się każda forma pomocy. Dużym wsparciem jest zatrudnianie uchodźców z Ukrainy. Rząd przygotował specustawę, która ułatwiłą procedurę legalizowania pracy cudzoziemców zza wschodniej granicy. Każdy pracodawca, który jest zainteresowany zatrudnieniem obywateli Ukrainy może już teraz to zgłosić. Jednym ze sposobów jest kontakt z najbliższym powiatowym urzędem pracy. Innym jest rejestracja chęci zatrudnienia na stronie pomagamukrainie.gov.pl.

Ważne! Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić obywatela Ukrainy, który ma legalny pobyt, mogą to zrobić tak samo jak w prazypadku obywateli polskich. Jedyna różnica, to powiadomienie urzędu pracy w ciągu 14 dni od zatrudnienia o zatrudnieniu Ukraińca. Powiadomienia dokonuje się przez moduł praca.gov.pl (Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy).

Urzędy pracy

Urzędy pracy uczestniczą w pomocy uchodźcom z Ukrainy, m.in. przez wsparcie w znalezieniu zatrudnienia. Na stronach powiatowych urzędów pracy można znaleźć informacje o tym, jak pracodawcy mogą zgłaszać swoją chęć zatrudnienia cudzoziemców zza wschodniej granicy. Np. Urząd Pracy m.st. Warszawy umieścił takie ogłoszenie:

„Już dziś prosimy wszystkich Pracodawców, którzy zamierzają zatrudnić osoby z Ukrainy o informację na mail marketing@up.warszawa.pl Niebawem pojawi się nowa ustawa, która przyspieszy proces zatrudniania pracowników cudzoziemskich – głównie Ukraińców którzy opuścili swój kraj po 24 lutego.

Odezwiemy się do Państwa z konkretną instrukcją, gdy tylko pojawi się nowa procedura powiadomienia o zatrudnieniu cudzoziemca.”

Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku zaprasza przedsiębiorców do składania ofert zatrudnienia dla obywateli Ukrainy. Oferty pracy dla uchodźców, wśród których dominują kobiety, można przesyłać pocztą elektroniczną na adres: bibidpp@bialystok.praca.gov.pl wypełniając formularz Zgłoszenia oferty pracy. W zgłoszeniu warto dodać informację, że oferta skierowana jest do obywateli Ukrainy.

Każdy urząd pracy jest zaangażowany w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Tak więc pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem cudzoziemców mogą kontaktować się z najbliższym urzędem pracy lub szukać informacji w aktualnościach na stronie urzędu (urząd można wybrać z listy dostępnej na stronie Publicznych Służb Zatrudnienia).

 

#PomagamUkrainie

Każdy pracodawca, który chce zatrudnić obywateli Ukrainy może również wejść na stronę www.pomagamukrainie.gov.pl kliknąć w „Chcę pomóc”, potem „Firma”, w miejscu „Jaką pomoc możesz zapewnić?” zaznaczyć „Zatrudnienie” i wypełnić krótki formularz, m.in. o tym ile osób chciałbyś zatrudnić, na jakim stanowisku i w którym województwie. Po wypełnieniu formularza należy go podpisać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Potem trafia on do właściwej jednostki, która koordynuje pomoc dla uchodźców i skontaktuje się z pracodawcą.

Czytaj także: Jak założyć profil zaufany?

 

Informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Pobyt krótkoterminowy cudzoziemca a praca w RP
    Podstawowa zasada dotycząca zatrudnienia cudzoziemców w Polsce brzmi: legalna praca to legalny pobyt oraz zezwolenie na pracę. O ile z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę obcokrajowiec może być zwolniony, o tyle dokument pobytowy, i to taki, który uprawnia go do pracy, musi mieć zawsze. Czy możliwe jest zatrudnienie cudzoziemca, przebywającego w Polsce w ramach pobytu krótkoterminowego? Odpowiadamy.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Różnica między zezwoleniem na pobyt stały a zezwoleniem na pobyt rezydenta długoterminowego UE
    Zezwolenie na pobyt stały i zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE mają wiele wspólnych cech. Oba są udzielane na czas nieoznaczony i w obu przypadkach praca cudzoziemca może być wykonywana bez zezwolenia na pracę. Co je różni? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pobyt czasowy po wizie „humanitarnej”
    Cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce na podstawie wizy wydanej w celu przyjazdu ze względów humanitarnych, z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe (tzw. humanitarnej) mogą, najpóźniej ostatniego dnia jej ważności, złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na inne okoliczności. Czy praca na takim zezwoleniu na pobyt czasowy może być wykonywana bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pobyt czasowy. Kiedy wygasa z mocy prawa?
    Zezwolenie na pobyt czasowy jest dokumentem legalizującym pobyt cudzoziemca z kraju trzeciego w Polsce. Wydaje się je na maksymalnie 3 lata w związku z okolicznością, która uzasadnia ten pobyt. O zezwolenie na pobyt czasowy wnioskuje cudzoziemiec w urzędzie wojewódzkim. Kiedy takie zezwolenie wygasa z mocy prawa? Odpowiadamy.

  • Rodzaje zezwoleń na pracę [INFOGRAFIKA]
    Zanim cudzoziemiec będący obywatelem państwa spoza obszaru UE/EOG rozpocznie pracę w Polsce, (co do zasady) musi posiadać odpowiednie zezwolenie na pracę. Rodzaj zezwolenia zależy w głównej mierze od tego, jak długo cudzoziemiec będzie wykonywał swoje obowiązki zawodowe, jaki mają one charakter oraz czy zatrudnia go firma polska, czy zagraniczna. Oto rodzaje zezwoleń na pracę w Polsce.

  • Kiedy nie trzeba uzyskiwać nowego zezwolenia na pracę?
    Zezwolenie na pracę (typu A) legalizuje pracę cudzoziemców z krajów trzecich w Polsce. W dokumencie tym wskazani są konkretni pracodawca i obcokrajowiec. Ponadto, w zezwoleniu na pracę wymienione są warunki, na których cudzoziemiec powinien świadczyć pracę. Ich zmiana wymaga uzyskania nowego dokumentu. Jednak nie zawsze. W jakich okolicznościach, po dokonanych zmianach, nie trzeba uzyskiwać nowego zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pracę sezonową. Co warto wiedzieć?
    Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy