Profil zaufany na nowych zasadach
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-07-23
Profil zaufany to narzędzie, które pomaga załatwić sprawy urzędowe przez Internet bez konieczności wychodzenia z domu. Właśnie weszły zmiany, szczególnie w jego tymczasowej wersji, które mogą Was zainteresować. Sprawdźcie.
W czasie pandemii została uruchomiona możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego, ważnego przez 3 miesiące. Ich właściciele nie muszą się już martwić o przedłużenie usługi, ponieważ od 17 czerwca 2021 r. tymczasowe profile przekształciły się automatycznie w tradycyjne, czyli 3-letnie.
Jak założyć profil zaufany?
Zmiany dotyczące przekształcenia profilu zaufanego z tymczasowego na jego tradycyjną wersję, przyniosły również inne udogodnienie. Rozmowa z urzędnikiem, która wcześniej dawała możliwość uzyskania jedynie tymczasowej usługi, teraz będzie jednym ze standardowych dróg jego zdobycia.
Obecnie profil zaufany można założyć na kilka sposobów:
- Korzystając z konta w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego. Ich listę znajdziesz tutaj.
- Posługując się dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (e-dowód) i czytnikiem NFC.
- Używając kwalifikowany podpis elektroniczny.
- Składając elektronicznie wniosek i potwierdzając w rozmowie wideo z urzędnikiem.
- Składając elektronicznie wniosek i potwierdzając w punkcie potwierdzającym w kraju lub za granicą. Wyszukiwarkę punktów potwierdzających znajdziesz tutaj.
Profil zaufany w urzędzie pracy
Profil zaufany umożliwia załatwienie spraw w różnych instytucjach, w tym w urzędach pracy. Osoba posługująca się tym narzędziem może zarejestrować się jako bezrobotny, wysłać pismo do urzędu, czy też uzyskać zaświadczenie o okresach pozostawania w rejestrze osób bezrobotnych. Wnioski wysyłane są elektronicznie przez stronę praca.gov.pl. Wcześniej należy zarejestrować swoje konto, wykorzystując właśnie profil zaufany.
Tutaj przeczytacie o tym więcej.
Korzyści z używania profilu zaufanego czerpią również przedsiębiorcy i pracodawcy, którzy elektronicznie korespondują z powiatowymi i wojewódzkimi urzędami pracy oraz z urzędami wojewódzkimi. Moduł praca.gov.pl daje im bowiem możliwość wysyłania ofert pracy, uzyskania dokumentu legalizującego pracę cudzoziemca, czy też wnioskowania do KRAZ, WPZ, RIS, czy RPA EURES. Mogą też wysyłać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Zobacz podobne artykuły:

Rejestracja rolnika w urzędzie pracy Osoby posiadające nieruchomość rolną również mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i korzystać z określonych form wsparcia. Rodzaj uzyskanego statusu zależy jednak od wielkości nieruchomości rolnej.

Status bezrobotnego a staż pracy Jakie okresy zaliczają się do uprawnień pracowniczych, które z nich można zaliczyć do wysługi lat, nagrody jubileuszowej, emerytury czy urlopu? U nas znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Student w urzędzie pracy Jednym z warunków uzyskania statusu osoby bezrobotnej jest oświadczenie o zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Studia nie zawsze stanowią przeszkodę do podjęcia pracy, ale mogą stanowić przeszkodę w rejestracji w urzędzie pracy.

Okresy uprawniające do nabycia prawa do zasiłku Prawo do zasiłku dla bezrobotnych jest przyznawane osobom, które rejestrują się w urzędzie pracy jako bezrobotne (zasiłek nie przysługuje osobom rejestrującym się ze statusem poszukujący pracy) i spełniają szereg warunków. Jednym z nich jest odpowiednio długi czas zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej. Opisujemy, jakie m.in. okresy wliczają się do przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Praktyki absolwenckie a status osoby bezrobotnej Praktyka absolwencka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskania i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Podpowiadamy, kto jest uprawniony do odbycia takiej praktyki.

Członek zarządu fundacji a rejestracja w urzędzie pracy Osoba, która chce zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego musi spełnić szereg warunków. Opisuje je ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czy osoba będąca członkiem zarządu fundacji może zarejestrować się w urzędzie pracy i otrzymać status osoby bezrobotnej? Odpowiadamy.

IPD, czyli plan dostosowany do indywidualnych potrzeb Każda osoba rejestrująca się w urzędzie pracy ma inne kwalifikacje, doświadczenie, możliwości, oczekiwania czy pomysł na siebie i swoją karierę zawodową. Dlatego stworzono przepisy, które umożliwiają indywidualne podejście do bezrobotnych i poszukujących pracy. Opisujemy, czym jest IPD – Indywidualny Plan Działania.

Zatrudnienie, działalność gospodarcza a status bezrobotnego Czy rejestrując się w urzędzie pracy mogę wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło? Czy będąc zarejestrowanym w urzędzie pracy mogę podpisać taką umowę? Jak to wygląda z działalnością gospodarczą i działalnością nierejestrową? Odpowiadamy.