Powrót

Elektroniczna rejestracja w urzędzie pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-04-26

Aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna wcale nie musisz stawiać się osobiście w powiatowym urzędzie pracy. Pełnej rejestracji możesz dokonać przez Internet. Pamiętaj jednak o wcześniejszym przygotowaniu dokumentacji dotyczącej m.in. Twojego wykształcenia, historii zawodowej oraz zaświadczeń, które zweryfikują status oraz ustalą ewentualne prawo do zasiłku.

Podpowiadamy, jak dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, korzystając z modułu praca.gov.pl.

 

Zacznij od profilu zaufanego

Profil zaufany ePUAP jest usługą bezpłatną, która pozwala na załatwienie urzędowej sprawy bez wychodzenia z domu. Przy użyciu profilu zaufanego potwierdzisz swoją tożsamość i „podpiszesz” dokumentację składaną elektronicznie. Wypełnij elektroniczny wniosek na stronie pz.gov.pl i wybierz najbliższą instytucję, która potwierdzi Twoje dane. Jeśli masz dostęp do bankowości internetowej, założenie profilu może okazać się jeszcze szybszą metodą z uwagi na to, że bank już potwierdził Twoją tożsamość podczas zakładania konta. 

Szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj.

 

Rejestracja konta na praca.gov.pl

Pierwszy krok już za Tobą, teraz czas na rejestrację konta na praca.gov.pl. Wybierz zakładkę „Rejestracja konta”, a następnie jako metodę rejestracji  – „Rejestruj konto i zweryfikuj przez login.gov.pl”. Wybierz odpowiednią opcję użycia profilu zaufanego. Jeśli został on uwierzytelniony osobiście w wybranej instytucji, wtedy wystarczy login i hasło, a następnie telefoniczny kod autoryzacyjny. Jeśli profil zaufany został założony za pomocą bankowości internetowej, kliknij w odpowiednie logo. Wtedy operacja jest podobna, jak przy logowaniu na konto bankowe.

Użycie profilu zaufanego spowoduje, że podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko i numer PESEL zostaną pobrane automatyczne. Resztę informacji należy wypełnić samemu. Poprawna rejestracja konta zostanie potwierdzona odpowiednim komunikatem. Mając swoje konto, możesz się na nie zalogować, wybierając „Logowanie”, a następnie „Logowanie przez login.gov.pl”.

Jeśli masz wątpliwości związane z rejestracją, zapoznaj się z instrukcją.

 

Wyślij wniosek do urzędu pracy

Wypełnienie elektronicznego wniosku o rejestrację w powiatowym urzędzie pracy i „podpisanie” go profilem zaufanym, umożliwi Ci pełną rejestrację na odległość. Wniosek znajdziesz wchodząc na stronę praca.gov.pl (Zarejestruj - Rejestracja/wyrejestrowanie osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy). Do wniosku dołącz świadectwa szkolne i dyplomy, świadectwa pracy, zaświadczenia o okresach podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz inne wymagane dokumenty. Wybierz tę metodę rejestracji, która nie będzie wymagała dodatkowego stawiennictwa w urzędzie.

Jeśli w ciągu ostatnich kilku lat urząd pracy nadał Ci już status osoby bezrobotnej, skorzystaj z opcji „Ponowna rejestracja…” (opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników). Dzięki temu niezbędne będzie dołączenie do wniosku jedynie dokumentów, które doszły lub zmieniły się od dnia ostatniej rejestracji.

Potwierdzeniem wpisania Cię do rejestru osób bezrobotnych będzie decyzja z urzędu pracy, która przyjdzie pocztą tradycyjną lub przez stronę praca.gov.pl, zależnie od wybranej w formularzu formy kontaktu.

Zapoznaj się ze szczegółową instrukcją elektronicznej rejestracji. 

 

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://pz.gov.pl

https://psz.praca.gov.pl/

https://www.praca.gov.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Na jaki okres przyznawane jest prawo do zasiłku?
  Często otrzymujemy pytania związane z okresem, na jaki może zostać przyznane prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Przypominamy, jakie okoliczności mają wpływ na długość wypłacania zasiłku.

 • Doradca klienta dla osoby bezrobotnej
  Funkcję doradcy klienta w powiatowym urzędzie pracy może pełnić osoba zatrudniona w tej instytucji jako: pośrednik pracy, doradca zawodowy, specjalista ds. rozwoju zawodowego czy też specjalista ds. programów.

 • Podleganie ubezpieczeniom społecznym
  Kiedy jesteś objęty ubezpieczeniami społecznymi obowiązkowo, a kiedy możesz się ubezpieczyć dobrowolnie? Odpowiadamy.

 • Renta z tytułu niezdolności do pracy
  Renta jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym regularnie przez instytucję ubezpieczeniową (ZUS) osobom, które są czasowo lub stale niezdolne do wykonywania pracy zawodowej. Jakie są rodzaje rent z tytułu niezdolności do pracy i kto może się o nie ubiegać?

 • Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny osoby bezrobotnej
  Jednym z praw, jakie nabywa osoba bezrobotna jest prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Bezrobotny może również zgłosić do tego ubezpieczenia członków rodziny.

 • Dokument tożsamości. Co nim jest, a co nie jest?
  Pojawiające się w wielu formularzach oraz w trakcie załatwiania spraw urzędowych pojęcie „dokument tożsamości” budzi czasem zastanowienie i wątpliwości. Który dokument nim jest, a który nie ?

 • Praca.gov.pl – od czego zacząć?
  Złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach Tarczy Antykryzysowej, rejestracja w urzędzie pracy, zgłoszenie podjęcia zatrudnienia, wysłanie pisma do urzędu. Te i wiele innych spraw można załatwić w urzędzie pracy bez wychodzenia z domu. Umożliwia to moduł praca.gov.pl. Od czego zacząć swoją przygodę z wirtualnym urzędem?

 • Prawa matki zarejestrowanej w urzędzie pracy
  Sprawdź, czy zarejestrowana w urzędzie pracy matka, opiekująca się dzieckiem, ma prawo odmówić przyjęcia oferty pracy!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.