Powrót

Elektroniczna rejestracja w urzędzie pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-04-26

Aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna wcale nie musisz stawiać się osobiście w powiatowym urzędzie pracy. Pełnej rejestracji możesz dokonać przez Internet. Pamiętaj jednak o wcześniejszym przygotowaniu dokumentacji dotyczącej m.in. Twojego wykształcenia, historii zawodowej oraz zaświadczeń, które zweryfikują status oraz ustalą ewentualne prawo do zasiłku.

Podpowiadamy, jak dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, korzystając z modułu praca.gov.pl.

 

Zacznij od profilu zaufanego

Profil zaufany ePUAP jest usługą bezpłatną, która pozwala na załatwienie urzędowej sprawy bez wychodzenia z domu. Przy użyciu profilu zaufanego potwierdzisz swoją tożsamość i „podpiszesz” dokumentację składaną elektronicznie. Wypełnij elektroniczny wniosek na stronie pz.gov.pl i wybierz najbliższą instytucję, która potwierdzi Twoje dane. Jeśli masz dostęp do bankowości internetowej, założenie profilu może okazać się jeszcze szybszą metodą z uwagi na to, że bank już potwierdził Twoją tożsamość podczas zakładania konta. 

Szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj.

 

Rejestracja konta na praca.gov.pl

Pierwszy krok już za Tobą, teraz czas na rejestrację konta na praca.gov.pl. Wybierz zakładkę „Rejestracja konta”, a następnie jako metodę rejestracji  – „Rejestruj konto i zweryfikuj przez login.gov.pl”. Wybierz odpowiednią opcję użycia profilu zaufanego. Jeśli został on uwierzytelniony osobiście w wybranej instytucji, wtedy wystarczy login i hasło, a następnie telefoniczny kod autoryzacyjny. Jeśli profil zaufany został założony za pomocą bankowości internetowej, kliknij w odpowiednie logo. Wtedy operacja jest podobna, jak przy logowaniu na konto bankowe.

Użycie profilu zaufanego spowoduje, że podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko i numer PESEL zostaną pobrane automatyczne. Resztę informacji należy wypełnić samemu. Poprawna rejestracja konta zostanie potwierdzona odpowiednim komunikatem. Mając swoje konto, możesz się na nie zalogować, wybierając „Logowanie”, a następnie „Logowanie przez login.gov.pl”.

Jeśli masz wątpliwości związane z rejestracją, zapoznaj się z instrukcją.

 

Wyślij wniosek do urzędu pracy

Wypełnienie elektronicznego wniosku o rejestrację w powiatowym urzędzie pracy i „podpisanie” go profilem zaufanym, umożliwi Ci pełną rejestrację na odległość. Wniosek znajdziesz wchodząc na stronę praca.gov.pl (Zarejestruj - Rejestracja/wyrejestrowanie osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy). Do wniosku dołącz świadectwa szkolne i dyplomy, świadectwa pracy, zaświadczenia o okresach podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz inne wymagane dokumenty. Wybierz tę metodę rejestracji, która nie będzie wymagała dodatkowego stawiennictwa w urzędzie.

Jeśli w ciągu ostatnich kilku lat urząd pracy nadał Ci już status osoby bezrobotnej, skorzystaj z opcji „Ponowna rejestracja…” (opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników). Dzięki temu niezbędne będzie dołączenie do wniosku jedynie dokumentów, które doszły lub zmieniły się od dnia ostatniej rejestracji.

Potwierdzeniem wpisania Cię do rejestru osób bezrobotnych będzie decyzja z urzędu pracy, która przyjdzie pocztą tradycyjną lub przez stronę praca.gov.pl, zależnie od wybranej w formularzu formy kontaktu.

Zapoznaj się ze szczegółową instrukcją elektronicznej rejestracji. 

 

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://pz.gov.pl

https://psz.praca.gov.pl/

https://www.praca.gov.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku
    Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

  • Rejestracja rolnika w urzędzie pracy
    Osoby posiadające nieruchomość rolną również mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i korzystać z określonych form wsparcia. Rodzaj uzyskanego statusu zależy jednak od wielkości nieruchomości rolnej.

  • Status bezrobotnego a staż pracy
    Jakie okresy zaliczają się do uprawnień pracowniczych, które z nich można zaliczyć do wysługi lat, nagrody jubileuszowej, emerytury czy urlopu? U nas znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

  • Okresy uprawniające do nabycia prawa do zasiłku
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych jest przyznawane osobom, które rejestrują się w urzędzie pracy jako bezrobotne (zasiłek nie przysługuje osobom rejestrującym się ze statusem poszukujący pracy) i spełniają szereg warunków. Jednym z nich jest odpowiednio długi czas zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej. Opisujemy, jakie m.in. okresy wliczają się do przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

  • Bezrobocie w Polsce. Raport z ostatniej dekady
    Bezrobocie, zwłaszcza gdy osiąga wysoki poziom, jest negatywnym zjawiskiem społecznym. Niektórzy psychologowie stawiają je na równi z destrukcyjnym wpływem narkomanii. Nie ulega wątpliwości, że brak pracy, dla osoby która chce pracować, negatywnie wpływa na jej samopoczucie i bywa frustrujący. Na szczęście, patrząc na ostatnią dekadę i wskaźnik bezrobocia w Polsce możemy mówić o pozytywnych trendach i stabilizacji, zaburzonej nieco przez pandemię.

  • Praktyki absolwenckie a status osoby bezrobotnej
    Praktyka absolwencka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskania i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Podpowiadamy, kto jest uprawniony do odbycia takiej praktyki.

  • Członek zarządu fundacji a rejestracja w urzędzie pracy
    Osoba, która chce zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego musi spełnić szereg warunków. Opisuje je ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czy osoba będąca członkiem zarządu fundacji może zarejestrować się w urzędzie pracy i otrzymać status osoby bezrobotnej? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy