Powrót

Praca.gov.pl – od czego zacząć?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-07-06

Złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach Tarczy Antykryzysowej, rejestracja w urzędzie pracy, zgłoszenie podjęcia zatrudnienia, wysłanie pisma do urzędu. Te i wiele innych spraw można załatwić w urzędzie pracy bez wychodzenia z domu. Umożliwia to moduł praca.gov.pl. Od czego zacząć swoją przygodę z wirtualnym urzędem?

Czas epidemii pokazał, jak ważna i pomocna może być internetowa forma kontaktu z urzędem. W sytuacji, gdy bezpośrednia obsługa interesantów została wstrzymana, wirtualne platformy stały się przydatną, a często jedyną, drogą załatwiania spraw. Urząd Pracy, który obsługuje znaczną część wsparcia przyznawanego przedsiębiorcom w związku z Tarczą Antykryzysową, umożliwił składanie wniosków, związanych z dofinansowaniem, za pośrednictwem modułu praca.gov.pl. Wielu przedsiębiorców zaczęło korzystać z tej platformy. Jej obsługa jest przystępna i intuicyjna. W krótkim czasie, bez wychodzenia z domu można wysłać wiele wniosków, a także zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Pierwszymi krokami na praca.gov.pl są rejestracja konta i logowanie. Podpowiadamy, jak przebrnąć przez ten etap, by sprawnie wysłać wniosek?

 

Pierwszy krok – rejestracja

 

Rejestracja to proces zakładania konta użytkownika w module praca.gov.pl. Od tego powinniśmy zacząć. Po założeniu konta użytkownik ma możliwość zalogowania się i uzyskania dostępu do usług oraz zasobów oferowanych przez moduł praca.gov.pl. Oprócz założenia konta użytkownik powinien je uwierzytelnić. Do tego niezbędne jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego (ePUAP). Możliwe jest także uwierzytelnienie konta podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie pracy. 

 

Podpis kwalifikowany a profil zaufany

 

Podpis kwalifikowany to podpis elektroniczny, który ma moc prawną, taką jak podpis własnoręczny. Jest poświadczony specjalnym certyfikatem kwalifikowanym, który umożliwia weryfikację osoby składającej podpis. Tylko ta osoba, do której podpis i certyfikat są przyporządkowane, może go używać. Podpis kwalifikowany kupuje się u jednego z certyfikowanych dostawców.

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można m. in.: potwierdzić swoją tożsamość w systemach elektronicznej administracji czy podpisać dokument podpisem zaufanym.

Profil służy tylko do kontaktów z administracją publiczną (urzędami, ministerstwami) i jest ważny przez 3 lata. Po upływie tego czasu można przedłużyć jego ważność na kolejne 3 lata. Może go założyć każdy, kto ma numer PESEL oraz pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Najpopularniejszym sposobem założenia profilu zaufanego jest bankowość elektroniczna. Większość banków oferuje taką usługę. Zakładanie profilu trwa w nich kilka minut i niewiele różni się od standardowego logowania do bankowości elektronicznej.

Wśród innych popularnych dostawców tej usługi wymieć można Envelo (Poczta Polska), e-dowód oraz Profil Zaufany (pz.gov.pl).  

 

 

Zarówno za pomocą elektronicznego podpisu kwalifikowanego (Rejestruj konto i zweryfikuj kwalifikowanym podpisem elektronicznym), jak i za pośrednictwem profilu zaufanego (Rejestruj konto i zweryfikuj przez login.gov.pl) możliwe jest zarejestrowanie i uwierzytelnienie konta. Ta funkcja nie jest możliwa w przypadku wyboru trzeciej opcji: Rejestruj konto niezweryfikowane.

W tym przypadku po zarejestrowaniu konta, aby możliwe było zalogowanie się do modułu i korzystanie z usług oraz zasobów oferowanych przez moduł praca.gov.pl, należy wykonać jedną z czynności:

 • zalogować się przez ePUAP (przez login.gov.pl), kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
 • wysłać wniosek podpisując: profilem zaufanym ePUAP, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub
 • się do najbliższego urzędu pracy.

Bez tego możliwe jest założenie konta, ale wówczas działa ono w bardzo ograniczonym zakresie. Posiadając tylko takie konto m. in. nie złożymy wniosku, nie dokonamy rejestracji jako osoba bezrobotna, nie wyślemy pisma do urzędu.

Dlatego najsprawniej jest skorzystać z jednej z dwóch opcji, a więc posiadając podpis elektroniczny „Rejestruj konto i zweryfikuj kwalifikowanym podpisem elektronicznym” lub posiadając profil zaufany „Rejestruj konto i zweryfikuj przez login.gov.pl”.

 

Kolejny krok – logowanie

 

Aby mieć dostęp do swojego konta należy się zalogować. Opcje logowania są podobne do rejestrowania konta. Tu także możemy skorzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. W przypadku, gdy w trakcie logowania wystąpią jakieś błędy klient jest o nich informowany odpowiednimi komunikatami. Np. jeśli loguje się do portalu przez login.gov.pl, lecz nie posiada konta w portalu (nie zarejestrował go), otrzymuje komunikat: „Logowanie za pomocą login.gov.pl nie powiodło się. Nie istnieje konto o danych zgodnych z login.gov.pl”. To częsty błąd występujący przy logowaniu się do modułu praca.gov.pl.

Dlatego warto zapamiętać, że najpierw należy zarejestrować konto, potem je uwierzytelnić, a dopiero potem zalogować na nie.

 

Najczęstsze błędy – podpowiadamy jak ich uniknąć

 

Znaczna część błędów pojawiających się na etapie rejestracji konta, logowania, a także na późniejszych etapach korzystania z modułu praca.gov.pl wynika z działania przeglądarek.

Częstym antidotum na te problemy jest zmiana przeglądarki na inną (np. na Mozilla Firefox, Chrome) i wyczyszczenie ciasteczek oraz pamięci podręcznej. Ważne, by przeglądarka była zaktualizowana do najnowszej wersji.

Stabilność działania modułu praca.gov.pl zapewnia system operacyjny Windows. Korzystając z praca.gov.pl warto sprawdzić też swoje połączenie internetowe. Zdarza się bowiem, że brak dostępu do sieci uniemożliwia przejście np. na kolejną stronę wniosku. Nie pojawia się wówczas żaden komunikat.  

 

W razie innych problemów warto skonsultować się z konsultantami Zielonej Linii pod numerem 19524.

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Na jaki okres przyznawane jest prawo do zasiłku?
  Często otrzymujemy pytania związane z okresem, na jaki może zostać przyznane prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Przypominamy, jakie okoliczności mają wpływ na długość wypłacania zasiłku.

 • Doradca klienta dla osoby bezrobotnej
  Funkcję doradcy klienta w powiatowym urzędzie pracy może pełnić osoba zatrudniona w tej instytucji jako: pośrednik pracy, doradca zawodowy, specjalista ds. rozwoju zawodowego czy też specjalista ds. programów.

 • Podleganie ubezpieczeniom społecznym
  Kiedy jesteś objęty ubezpieczeniami społecznymi obowiązkowo, a kiedy możesz się ubezpieczyć dobrowolnie? Odpowiadamy.

 • Renta z tytułu niezdolności do pracy
  Renta jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym regularnie przez instytucję ubezpieczeniową (ZUS) osobom, które są czasowo lub stale niezdolne do wykonywania pracy zawodowej. Jakie są rodzaje rent z tytułu niezdolności do pracy i kto może się o nie ubiegać?

 • Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny osoby bezrobotnej
  Jednym z praw, jakie nabywa osoba bezrobotna jest prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Bezrobotny może również zgłosić do tego ubezpieczenia członków rodziny.

 • Dokument tożsamości. Co nim jest, a co nie jest?
  Pojawiające się w wielu formularzach oraz w trakcie załatwiania spraw urzędowych pojęcie „dokument tożsamości” budzi czasem zastanowienie i wątpliwości. Który dokument nim jest, a który nie ?

 • Prawa matki zarejestrowanej w urzędzie pracy
  Sprawdź, czy zarejestrowana w urzędzie pracy matka, opiekująca się dzieckiem, ma prawo odmówić przyjęcia oferty pracy!

 • Elektroniczna rejestracja w urzędzie pracy
  Planujesz rejestrację w urzędzie pracy? Sprawdź, czy możesz uzyskać status osoby bezrobotnej oraz jak się zarejestrować elektronicznie!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.