Praca.gov.pl – od czego zacząć?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-07-06
Złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach Tarczy Antykryzysowej, rejestracja w urzędzie pracy, zgłoszenie podjęcia zatrudnienia, wysłanie pisma do urzędu. Te i wiele innych spraw można załatwić w urzędzie pracy bez wychodzenia z domu. Umożliwia to moduł praca.gov.pl. Od czego zacząć swoją przygodę z wirtualnym urzędem?
Czas epidemii pokazał, jak ważna i pomocna może być internetowa forma kontaktu z urzędem. W sytuacji, gdy bezpośrednia obsługa interesantów została wstrzymana, wirtualne platformy stały się przydatną, a często jedyną, drogą załatwiania spraw. Urząd Pracy, który obsługuje znaczną część wsparcia przyznawanego przedsiębiorcom w związku z Tarczą Antykryzysową, umożliwił składanie wniosków, związanych z dofinansowaniem, za pośrednictwem modułu praca.gov.pl. Wielu przedsiębiorców zaczęło korzystać z tej platformy. Jej obsługa jest przystępna i intuicyjna. W krótkim czasie, bez wychodzenia z domu można wysłać wiele wniosków, a także zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Pierwszymi krokami na praca.gov.pl są rejestracja konta i logowanie. Podpowiadamy, jak przebrnąć przez ten etap, by sprawnie wysłać wniosek?
Pierwszy krok – rejestracja
Rejestracja to proces zakładania konta użytkownika w module praca.gov.pl. Od tego powinniśmy zacząć. Po założeniu konta użytkownik ma możliwość zalogowania się i uzyskania dostępu do usług oraz zasobów oferowanych przez moduł praca.gov.pl. Oprócz założenia konta użytkownik powinien je uwierzytelnić. Do tego niezbędne jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego (ePUAP). Możliwe jest także uwierzytelnienie konta podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie pracy.
Podpis kwalifikowany a profil zaufany
Podpis kwalifikowany to podpis elektroniczny, który ma moc prawną, taką jak podpis własnoręczny. Jest poświadczony specjalnym certyfikatem kwalifikowanym, który umożliwia weryfikację osoby składającej podpis. Tylko ta osoba, do której podpis i certyfikat są przyporządkowane, może go używać. Podpis kwalifikowany kupuje się u jednego z certyfikowanych dostawców.
Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można m. in.: potwierdzić swoją tożsamość w systemach elektronicznej administracji czy podpisać dokument podpisem zaufanym.
Profil służy tylko do kontaktów z administracją publiczną (urzędami, ministerstwami) i jest ważny przez 3 lata. Po upływie tego czasu można przedłużyć jego ważność na kolejne 3 lata. Może go założyć każdy, kto ma numer PESEL oraz pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
Najpopularniejszym sposobem założenia profilu zaufanego jest bankowość elektroniczna. Większość banków oferuje taką usługę. Zakładanie profilu trwa w nich kilka minut i niewiele różni się od standardowego logowania do bankowości elektronicznej.
Wśród innych popularnych dostawców tej usługi wymieć można Envelo (Poczta Polska), e-dowód oraz Profil Zaufany (pz.gov.pl).
Zarówno za pomocą elektronicznego podpisu kwalifikowanego (Rejestruj konto i zweryfikuj kwalifikowanym podpisem elektronicznym), jak i za pośrednictwem profilu zaufanego (Rejestruj konto i zweryfikuj przez login.gov.pl) możliwe jest zarejestrowanie i uwierzytelnienie konta. Ta funkcja nie jest możliwa w przypadku wyboru trzeciej opcji: Rejestruj konto niezweryfikowane.
W tym przypadku po zarejestrowaniu konta, aby możliwe było zalogowanie się do modułu i korzystanie z usług oraz zasobów oferowanych przez moduł praca.gov.pl, należy wykonać jedną z czynności:
- zalogować się przez ePUAP (przez login.gov.pl), kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
- wysłać wniosek podpisując: profilem zaufanym ePUAP, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub
- się do najbliższego urzędu pracy.
Bez tego możliwe jest założenie konta, ale wówczas działa ono w bardzo ograniczonym zakresie. Posiadając tylko takie konto m. in. nie złożymy wniosku, nie dokonamy rejestracji jako osoba bezrobotna, nie wyślemy pisma do urzędu.
Dlatego najsprawniej jest skorzystać z jednej z dwóch opcji, a więc posiadając podpis elektroniczny „Rejestruj konto i zweryfikuj kwalifikowanym podpisem elektronicznym” lub posiadając profil zaufany „Rejestruj konto i zweryfikuj przez login.gov.pl”.
Kolejny krok – logowanie
Aby mieć dostęp do swojego konta należy się zalogować. Opcje logowania są podobne do rejestrowania konta. Tu także możemy skorzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. W przypadku, gdy w trakcie logowania wystąpią jakieś błędy klient jest o nich informowany odpowiednimi komunikatami. Np. jeśli loguje się do portalu przez login.gov.pl, lecz nie posiada konta w portalu (nie zarejestrował go), otrzymuje komunikat: „Logowanie za pomocą login.gov.pl nie powiodło się. Nie istnieje konto o danych zgodnych z login.gov.pl”. To częsty błąd występujący przy logowaniu się do modułu praca.gov.pl.
Dlatego warto zapamiętać, że najpierw należy zarejestrować konto, potem je uwierzytelnić, a dopiero potem zalogować na nie.
Najczęstsze błędy – podpowiadamy jak ich uniknąć
Znaczna część błędów pojawiających się na etapie rejestracji konta, logowania, a także na późniejszych etapach korzystania z modułu praca.gov.pl wynika z działania przeglądarek.
Częstym antidotum na te problemy jest zmiana przeglądarki na inną (np. na Mozilla Firefox, Chrome) i wyczyszczenie ciasteczek oraz pamięci podręcznej. Ważne, by przeglądarka była zaktualizowana do najnowszej wersji.
Stabilność działania modułu praca.gov.pl zapewnia system operacyjny Windows. Korzystając z praca.gov.pl warto sprawdzić też swoje połączenie internetowe. Zdarza się bowiem, że brak dostępu do sieci uniemożliwia przejście np. na kolejną stronę wniosku. Nie pojawia się wówczas żaden komunikat.
W razie innych problemów warto skonsultować się z konsultantami Zielonej Linii pod numerem 19524.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zobacz podobne artykuły:
Czy podlegam obowiązkowi ubezpieczenia społecznego? Osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej ma możliwość rejestracji w urzędzie pracy. Ale nie jest to jedyny warunek, aby urząd nadał jej status osoby bezrobotnej. Jednym z dodatkowych warunków jest niepodleganie ubezpieczeniom społecznym. Co to dokładnie oznacza? Kto obowiązkowo podlega takim ubezpieczeniom? Odpowiadamy.
Status bezrobotnego a nieruchomość rolna Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.
Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.
Rejestracja rolnika w urzędzie pracy Osoby posiadające nieruchomość rolną również mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i korzystać z określonych form wsparcia. Rodzaj uzyskanego statusu zależy jednak od wielkości nieruchomości rolnej.
Status bezrobotnego a staż pracy Jakie okresy zaliczają się do uprawnień pracowniczych, które z nich można zaliczyć do wysługi lat, nagrody jubileuszowej, emerytury czy urlopu? U nas znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Okresy uprawniające do nabycia prawa do zasiłku Prawo do zasiłku dla bezrobotnych jest przyznawane osobom, które rejestrują się w urzędzie pracy jako bezrobotne (zasiłek nie przysługuje osobom rejestrującym się ze statusem poszukujący pracy) i spełniają szereg warunków. Jednym z nich jest odpowiednio długi czas zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej. Opisujemy, jakie m.in. okresy wliczają się do przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Bezrobocie w Polsce. Raport z ostatniej dekady Bezrobocie, zwłaszcza gdy osiąga wysoki poziom, jest negatywnym zjawiskiem społecznym. Niektórzy psychologowie stawiają je na równi z destrukcyjnym wpływem narkomanii. Nie ulega wątpliwości, że brak pracy, dla osoby która chce pracować, negatywnie wpływa na jej samopoczucie i bywa frustrujący. Na szczęście, patrząc na ostatnią dekadę i wskaźnik bezrobocia w Polsce możemy mówić o pozytywnych trendach i stabilizacji, zaburzonej nieco przez pandemię.
Praktyki absolwenckie a status osoby bezrobotnej Praktyka absolwencka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskania i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Podpowiadamy, kto jest uprawniony do odbycia takiej praktyki.
Informacje z regionów
-
PUP Bytów - Ekspercki dyżur telefoniczny
03.12.2024 -
PUP Bytów - Kurs na sukces
03.12.2024