Powrót

Potwierdzenie okresów pracy za granicą po powrocie do Polski – niezbędne dokumenty

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-12-18

Podczas rejestracji w urzędzie pracy w Polsce poproszono Cię o formularz U1, którego niestety nie przywiozłeś ze sobą z emigracji? Nic straconego – z Polski również uda Ci się uzyskać takie potwierdzenie okresu pracy.

Powiatowy urząd pracy ustala czy przysługuje Ci prawo do zasiłku, jednak na jego wysokość wpływ ma Twój cały staż pracy, a więc uwzględniane są tu również okresy pracy za granicą. Potwierdzeniem tego okresu jest formularz U1, który należałoby uzyskać w kraju zatrudnienia.

 

Nie mam U1 – co robić?

 

Jeśli nie dysponujesz takim dokumentem,  wojewódzki urząd pracy to miejsce, do którego powinieneś udać się w następnej kolejności. Za jego pośrednictwem będziesz mógł wystąpić o potwierdzenie okresów ubezpieczenia za granicą, istotnych w przypadku ustalania prawa do zasiłku w Polsce.

Zostaniesz poproszony o wypełnienie wniosku o przyznanie prawa do zasiłku, do którego wymaganym załącznikiem będzie, w tym przypadku, kolejny wniosek - o wystąpienie, za pośrednictwem WUP, do właściwej instytucji zagranicznej o potwierdzenie okresów zatrudnienia oraz pracy na własny rachunek.

Z kolei do tego wniosku będziesz musiał dołączyć szereg innych dokumentów, w tym dokumenty potwierdzające okresy pracy w danym kraju.

 

Jakie konkretnie dokumenty przywiezione z emigracji muszę złożyć w WUP?

 

Dokumenty wydawane przez pracodawców w poszczególnych państwach członkowskich UE oraz EOG różnią się między sobą.

  • Wielka Brytania oraz Irlandia - P45, P60, „payslips” – pierwszy i ostatni z każdego okresu zatrudnienia
  • Belgia - C4, umowa o pracę, roczne rozliczenia podatkowe, „loonbrief” lub „fiche de paie” – pierwszy i ostatni z każdego okresu zatrudnienia
  • Holandia - umowa o pracę, „Jaaropgave” lub „Jaaropgaaf”, „loon/salarisspecificatie” lub „loon/salaris specificatie”, lub „loonspecificatie” – pierwszy i ostatni z każdego okresu zatrudnienia,
  • Francja - 4 ostatnie odcinki potwierdzające otrzymane wynagrodzenie „bulletins de salaire”, potwierdzenie rejestracji pracodawcy w  Pôle emploi „Attestation d’employeur destinée à Pôle emploi de chaque employeur français”, świadectwa pracy z każdego okresu zatrudnienia „Certificats de travail”, umowy o pracę z każdego okresu zatrudnienia „Contrats de travail”, dokument tożsamości ze zdjęciem,
  • Norwegia – „NAV 04-02-03 – bekreftelse på ansettelsesforhold” – z każdego okresu zatrudnienia  (formularz wypełniany przez pracodawcę), roczne rozliczenia podatkowe „lønns - og trekkoppgave”, ostatni odcinek potwierdzający otrzymane wynagrodzenie – z każdego okresu zatrudnienia, umowa o pracę.

Skompletowaną dokumentację wojewódzki urząd pracy przesyła do zagranicznej instytucji, która w odpowiedzi potwierdza okresy Twojej pracy w danym kraju.

 

Jak długo muszę czekać na odpowiedź zagranicznego urzędu?

 

Bardzo trudno jest określić czas oczekiwania na odpowiedź właściwej instytucji zagranicznej, ponieważ brak jest przepisów, które regulowałyby tę kwestię.

Jeśli jednak oczekujesz już ponad miesiąc i nadal brak jest informacji zwrotnej, zwróć się do pracowników wojewódzkiego urzędu pracy o ponowne przesłanie prośby. Możesz również skontaktować się bezpośrednio z instytucją zagraniczną i upewnić, na jakim etapie jest przygotowywanie potrzebnej Ci dokumentacji.

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży
    Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Zgodnie z przepisami, nie. Pracownica taka jest chroniona od pierwszego dnia ciąży. Są jednak sytuacje, w których może dojść do zakończenia pracy takiej pracownicy. Jakie to przypadki? Odpowiadamy.

  • Praca w godzinach nadliczbowych. Kto nie może jej wykonywać, a kto może jej odmówić?
    Praca w godzinach nadliczbowych jest możliwa w określonych przypadkach. Są jednak grupy pracowników, którym nie można jej powierzyć w ogóle. Kto się do nich zalicza? Są też grupy pracowników, którzy mogą odmówić pracy w godzinach nadliczbowych. Kto może nie wyrazić zgody na taką pracę? Odpowiadamy.

  • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
    Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

  • Dokumentacja pracownicza a zlikwidowany zakład pracy
    Dokumenty potwierdzające zatrudnienie i okresy składkowe są bardzo ważne. Nie zawsze jednak o nich pamiętamy lub nawet zdarza nam się je zgubić. Co w sytuacji, gdy zakład pracy, w którym kiedyś pracowaliśmy został zlikwidowany, a my nie mamy świadectwa pracy lub zaświadczenia o okresach odprowadzanych składek. Gdzie szukać pomocy? Odpowiadamy.

  • Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?
    Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

  • Zagubione świadectwo pracy
    Nie masz świadectwa pracy? Sprawdź, kto może Ci pomóc!

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy