Podnoszenie kwalifikacji zawodowych
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-09-23
Kodeks pracy definiuje podnoszenie kwalifikacji zawodowych jako zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Jakie obowiązki ma pracodawca w związku z dokształcaniem swoich pracowników?
Pracodawca ma obowiązek ułatwienia pracownikowi podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Nie musi jednak godzić się na wszystkie kursy i szkolenia, w których pracownik chce uczestniczyć. To pracodawca decyduje o formach doszkalania swoich pracowników.
Inicjatywa i zgoda pracodawcy
Inicjatywa pracodawcy może być poleceniem służbowym lub propozycją dla pracownika. Jeżeli pracownik wychodzi z inicjatywą podniesienia kwalifikacji, powinien uzyskać zgodę przełożonego.
Zgoda pracodawcy powinna obejmować cały proces dokształcania, umożliwiający pracownikowi faktyczne podniesienie kwalifikacji zawodowych do oczekiwanego poziomu. Zgoda pracodawcy może być wyrażona, np. poprzez zwolnienie pracownika z części dnia pracy na czas odbywania szkolenia lub pokrycie kosztów przejazdu na szkolenie.
Umowa szkoleniowa
Umowa szkoleniowa powinna określać wzajemne obowiązki pracownika i pracodawcy związane z kształceniem zawodowym. Jest ona sporządzana, jeśli pracodawca oczekuje, że po zakończeniu kursu czy szkolenia pracownik pozostanie w jego firmie i tu będzie wykorzystywał zdobyte umiejętności.
Umowa szkoleniowa powinna zawierać:
- wymiar zwolnienia z całości lub części dnia pracy na czas szkolenia,
- wyższy wymiar urlopu szkoleniowego, niż wskazany w Kodeksie pracy,
- krótszy niż 3 lata okres pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych (tzw. okres odpracowania),
- przyznanie dodatkowych świadczeń.
Umowa szkoleniowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przewidują to przepisy Kodeksu pracy. Strony nie mogą postanowić, np. że pracodawca nie będzie udzielał pracownikowi zwolnień na czas szkoleń czy też obniży mu wymiar urlopu szkoleniowego.
Urlop szkoleniowy
Wymiar urlopu szkoleniowego określa art. 103(2) Kodeksu pracy. Wynosi on:
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni – w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu szkoleniowego ani zwolnienia z pracy na czas szkolenia. Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia. Pracodawca powinien udzielać pracownikowi urlopu szkoleniowego w dni, które są dniami pracy, zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy.
Korzyści dla pracownika i pracodawcy
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników wpływa na zwiększenie efektywności pracy, co przynosi zysk dla firmy. Dobrze wyszkolona kadra to klucz do sukcesu. Wpływa to także na polepszenie wizerunku firmy. Ponadto możliwość rozwoju zawodowego zmniejsza rotację pracowników. Świadomość pracownika, że jego rozwój jest dla pracodawcy ważny, zwiększa lojalność oraz motywację do pracy.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Kodeks pracy (art. 103)
Zobacz podobne artykuły:

Odprawa pieniężna a urlop wychowawczy Odprawa pieniężna, tzw. odprawa ekonomiczna, kojarzona jest najczęściej ze zwolnieniami grupowymi. Może być ona również przyznana (po spełnieniu odpowiednich warunków) pracownikowi, którego objęło zwolnienie indywidualne. Czy w sytuacji, gdy zatrudniony przebywa na urlopie wychowawczym, ma prawo do tego świadczenia? Odpowiadamy.

Zmiana czasu a wynagrodzenie Koniec marca oznacza zmianę czasu z zimowego na letni. Podpowiadamy, czy przesunięcie wskazówek w zegarach ma wpływ na wynagrodzenie.

Czy wizyta w WCR w czasie godzin pracy to powód do usprawiedliwionej nieobecności w miejscu zatrudnienia? Czy pracownik, który został wezwany do stawienia się w Wojskowym Centrum Rekrutacji w czasie pracy ma usprawiedliwioną nieobecność? Czy pracodawca ma obowiązek wypłacić mu za ten czas wynagrodzenie? Odpowiadamy.

Takie zachowanie jest niedopuszczalne! Sprawdź, jakie są przejawy molestowania Mówiąc o naruszaniu praw pracownika można wyróżnić dwie formy molestowania. Jest to molestowanie i molestowanie seksualne. Podpowiadamy, jakie są różnice i jak wyrazić sprzeciw wobec niepożądanego zachowania.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - co warto wiedzieć? Którzy pracodawcy muszą utworzyć ZFŚS? Na co można przeznaczyć środki z Funduszu? Kto jest uprawniony do korzystania z należnych świadczeń socjalnych? Odpowiadamy.

Jak traktować pracowników, aby nie naruszać ich praw? Kodeks pracy gwarantuje pracownikom równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków. Dotyczy to w szczególności nakazu równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu. Sprawdź, jakie przesłanki mogą świadczyć o dyskryminacji w zatrudnieniu, a kiedy „faworyzowanie” pracownika jest dopuszczalne.

Co się kryje pod pojęciem "inna praca zarobkowa"? Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza rozróżnienie między „zatrudnieniem” a „inną pracą zarobkową”. Na czym polega różnica i co się kryje pod pojęciem „inna praca zarobkowa”? Odpowiadamy.

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika Przepisy Kodeksu pracy określają prawa i obowiązki pracowników. Przede wszystkim po to, by ich chronić. Ciężkie naruszenie praw pracownika stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę, a niektóre z wykroczeń przeciwko prawom pracownika mogą być podstawą do nałożenia na pracodawcę kary grzywny.
Raporty i wywiady
-
Krew jest bezcennym darem [WYWIAD]
03.03.2023 -
6 wywiadów Zielonej Linii w pigułce
30.12.2022