Back

Paszport i inne dokumenty cudzoziemca przebywającego w Polsce

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-05-20

Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce powinien mieć ważny dokument uprawniający go do tego. Ponadto ma obowiązek posiadać ważny dokument podróży. Jeżeli dodatkowo chce pracować w RP, musi mieć dokument, który uprawnia go do pracy, chyba że jest z tego obowiązku zwolniony, np. jako absolwent szkoły ponadpodstawowej w Polsce.

Jeżeli chodzi o pobyt i pracę cudzoziemców, najprościej sytuacja wygląda, gdy chodzi o obcokrajowca z jednego z krajów UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. Obywatele wyżej wymienionych państw mogą przebywać w RP bez dokumentów pobytowych (wiz, kart pobytu) i traktowani są na polskim rynku pracy jak Polacy. Jedyne obowiązki jakie mają, to zgłoszenie (w urzędzie wojewódzkim) pobytu na terytorium Polski (jeśli ten pobyt przekracza 3 miesiące) i posiadanie ważnego dokumentu podróży (nie musi to być paszport, wystarczy dokument (odpowiednik polskiego dowodu osobistego), z którym cudzoziemiec może poruszać się po wyżej wymienionych krajach).

 

Cudzoziemcy z krajów trzecich

Kwestia pobytu i pracy wygląda inaczej, gdy mówimy o cudzoziemcach z krajów trzecich. Oni, żeby legalnie przebywać w Polsce muszą mieć dokument pobytowy, czyli wizę, zezwolenie na pobyt czasowy (kartę pobytu) lub korzystać z ruchu bezwizowego (jeżeli są obywatelami jednego z krajów objętych taką możliwością).

 

Czytaj także: Zatrudnienie cudzoziemca – podstawowe informacje

 

Ponadto, podobnie jak cudzoziemcy z UE/EOG/Szwajcarii, powinni mieć ważny dokument podróży (najczęściej paszport). Obowiązek ten wynika z art. 288 ustawy o cudzoziemcach, w którym czytamy:

„Cudzoziemiec w okresie pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany posiadać ważny dokument podróży oraz dokumenty uprawniające go do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli są wymagane.”

 

Warto dodać, że zgodnie z art. 289 ustawy o cudzoziemcach:

„1. Kontrolę legalności pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prowadzą w celu ustalenia stanu faktycznego w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących warunków wjazdu cudzoziemców na to terytorium i pobytu na nim organy Straży Granicznej i Policji.

2. Szef Urzędu i wojewoda mogą prowadzić kontrolę legalności pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie niezbędnym do prowadzenia przez te organy postępowań w sprawach cudzoziemców.”

Szef Urzędu, o którym mowa w ww. przepisie to Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

 

Czytaj także: Różnica między zezwoleniem na pobyt stały a zezwoleniem na pobyt rezydenta długoterminowego UE

 

Jeżeli cudzoziemiec z kraju trzeciego zamierza podjąć pracę w Polsce, pracodawca, na wstępie, powinien zażądać od niego dokumentu pobytowego, który uprawnia go do pracy. Do zatrudnienia w RP nie uprawniają np. wizy wydane: w celu turystycznym (cel wydania 01) oraz w celu korzystania z ochrony czasowej (cel wydania 20). Kopię tego dokumentu lub dokumentów należy przechowywać przez cały okres zatrudnienia. Czytamy o tym w ustawie o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

„Art. 2. Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany żądać od cudzoziemca przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 3. Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany do przechowywania przez cały okres wykonywania pracy przez cudzoziemca kopii dokumentu, o którym mowa w art. 2.”

 

Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19 524.

 

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Ustawa z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
    Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

  • Ruch bezwizowy po zakończonej wizie lub karcie pobytu
    Cudzoziemiec, któremu kończy się pobyt w ramach wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy powinien wyjechać i starać się o kolejną wizę lub pozostać w Polsce i najpóźniej ostatniego dnia legalnego pobytu złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt. Istnieje jednak możliwość, dzięki której cudzoziemcy z wybranych krajów mogą legalnie pozostać w RP po zakończeniu ważności dokumentu pobytowego (wizy, karty pobytu). O czym mowa? Jakie warunki należy spełnić? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę
    Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

  • Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca
    Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

  • Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
    Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką
    Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.

  • Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą
    Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy