Powrót

Nowe zasady wystawiania świadectw pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-05-09

Ostatnie zmiany w Kodeksie pracy przyniosły zmianę przepisów dotyczących wystawienia świadectwa pracy. Sprawdź, jakie informacje pracodawca zobowiązany jest w nim umieścić!

Świadectwo pracy to dokument potwierdzający okresy zatrudnienia, wydawany tylko osobom pracującym na etacie. Pozwala udokumentować dotychczasowy przebieg zatrudnienia: staż, zajmowane stanowisko, wymiar urlopu, ale również mówi o tych aspektach, które, może, na początku nowej pracy chcielibyśmy ukryć: zwolnienia lekarskie czy urlopy na żądanie.

Kiedy pracodawca powinien wystawić świadectwo pracy i konsekwencje ignorowania przepisu

Pracodawca, który rozstaje się z pracownikiem, zobowiązany jest wystawić świadectwo pracy. Powinien uczynić to niezwłocznie, a nierozliczenie się pracownika z szefem nie stanowi podstawy do zwlekania z wydaniem dokumentu.  

Pracodawcy zatrudniający pracowników na podstawie umów terminowych powinni wydać świadectwo raz na 24 miesiące, poczynając od zawarcia pierwszej z umów. Przepisy te mają zastosowanie do pracowników pozostających w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy, z którymi zawarto umowę o pracę na okres próbny lub umowę o pracę na czas określony. Pracodawca musi przekazać pracownikowi świadectwo pracy z upływem 24-miesięcznego okresu lub w terminie późniejszym, jeżeli rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy nawiązanej przed upływem dwuletniego okresu przypada po przekroczeniu 24 miesięcy.

Pracodawca zwolniony jest z obowiązku wystawiania świadectwa pracy, gdy zamierza podpisać umowę z tą samą osobą w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy.

Uchylanie się od obowiązku niesie za sobą konsekwencje, które określa Kodeks pracy. Pracodawca, który nie wystawia świadectwa lub wystawi je w sposób niewłaściwy, działa na szkodę pracownika, a poszkodowany ma prawo ubiegać się o naprawienie szkody w postaci odszkodowania. Przyznawane jest ono w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, za okres nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.

Co powinno się znaleźć w świadectwie pracy

W prawidłowo wystawionym świadectwie pracy powinny znaleźć się takie informacje, jak: okres zatrudnienia, rodzaj wykonywanej pracy, stanowisko. Oprócz informacji na temat zatrudnienia, pracodawca zamieszcza również te dotyczące zwolnienia, a konkretnie sposób rozwiązania umowy lub okoliczności jej wygaśnięcia oraz to, która ze stron dokonała wypowiedzenia.

W świadectwie zamieszcza się także dodatkowe informacje typu zajęcia wynagrodzenia w związku z przepisami o postepowaniu egzekucyjnym, a na prośbę pracownika - informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz uzyskanych kwalifikacjach.

Nieobecności w świadectwie

Pracodawca w świadectwie wpisuje liczbę dni urlopowych, które pracownik wykorzystał już za obowiązujący rok. Dzięki tej informacji przyszły pracodawca będzie wiedział, ile dni urlopu pozostało podwładnemu do wykorzystania. Zgodnie z przepisami urlop wypoczynkowy przypisany jest do pracownika, a nie do umowy, co oznacza, że za rok przysługuje 20 lub 26 dni, bez względu na liczbę umów. Jeśli pracodawca nie mógł udzielić urlopu i wypłacił za niego ekwiwalent, również zamieszcza tę informację w świadectwie.

W świadectwie pracy powinny się znaleźć również informacje na temat wykorzystanych dni urlopu na żądanie, opieki na dziecko (art. 188) oraz urlopu bezpłatnego. Powinny zostać zamieszczone również informacje dotyczące wykorzystania urlopów związanych z rodzicielstwem: urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego oraz wychowawczego. Jeśli pracownik korzystał z ochrony stosunku pracy przysługującej w związku z urlopem wychowawczym, pracodawca musi ująć to w świadectwie pracy.

Szczegółowe informacje na temat treści w świadectwie pracy można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
    Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

  • Urlop na żądanie – wątpliwości
    Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

  • Urlop wypoczynkowy a przedawnienie
    Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących przepisów o urlopie wypoczynkowym, zawartych w Kodeksie pracy. Kilka z nich, dotyczących przedawnienia urlopu rozwiewa Marta Piernikowska, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Zachęcamy do lektury części artykułu ekspertki.

  • Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?
    Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

  • Zagubione świadectwo pracy
    Nie masz świadectwa pracy? Sprawdź, kto może Ci pomóc!

  • Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków
    Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy