Powrót

Nowe świadectwo pracy – co powinno zawierać?

Gdy dochodzi do wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Co powinien zawierać ten dokument? Na co zwrócić uwagę? Co zmieniło się w przepisach dotyczących świadectwa pracy w 2023 r.?

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy oraz uprawnień z ubezpieczeń społecznych.

Dokument ten zawiera przede wszystkim dane o okresie zatrudnienia, wymiarze czasu pracy, rodzajach wykonywanej pracy, zajmowanych stanowiskach czy pełnionych funkcjach. Dowiemy się z niego, w jaki sposób umowa została rozwiązana i z czyjej inicjatywy to nastąpiło. A jeśli pracodawca zakończył umowę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji, znajdzie się w nim również wzmianka o okresie za jaki pracownik otrzymał odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia.

W świadectwie pracy nie powinno też zabraknąć informacji o urlopach, na jakich pracownik przebywał. Czyli o urlopie:

  • wypoczynkowym,
  • bezpłatnym,
  • ojcowskim,
  • rodzicielskim,
  • wychowawczym (w tym o okresie ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego),
  • dodatkowym urlopie przewidzianym przepisami prawa pracy.

Analogicznie uwzględniany jest też wykorzystany przez pracownika okres zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem do lat 14.

 

Czytaj także: Zakończyłeś stosunek pracy? Sprawdź, kiedy powinieneś otrzymać świadectwo pracy

 

Czego jeszcze nie powinno zabraknąć w świadectwie pracy?

Świadectwo pracy to również potwierdzenie okresów:

  • nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia,
  • odbytej służby wojskowej,
  • wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
  • otrzymywania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, badań i zabiegów przewidzianych dla dawców komórek i narządów,

oraz aspektów finansowych w postaci:

  • zajęć komorniczych,
  • należnościach ze stosunku pracy uznanych i niezaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych.

 

Zmiany w świadectwie pracy od maja 2023 r.

Za sprawą unijnej dyrektywy „Work Life Balance”, rok 2023 przyniósł poważne zmiany w Kodeksie pracy. Wpłynęło to na zmiany w dokumentacji pracowniczej. Nowy wzór świadectwa pracy stał się bogatszy o kilka dodatkowych informacji.

Dotyczy to w szczególności pracowników korzystających z nowych rozwiązań, czyli:

  • zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych (art. 148(1) Kodeksu pracy),
  • urlopu opiekuńczego udzielanego dla zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia członkowi rodziny wymagającemu opieki z poważnych względów medycznych (art. 173(1) Kodeksu pracy),
  • pracy zdalnej wykonywanej okazjonalnie (art. 67(33) Kodeksu pracy).

 

Pamiętaj! Na żądanie pracownika w świadectwie pracy mogą być też umieszczone informacje o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz uzyskanych kwalifikacjach.

 

Czytaj także: Nowość w Kodeksie pracy! Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej

 

Szczegółowych informacji w zakresie prawa pracy udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy.

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 11 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy