Powrót

Nowa usługa dla przedsiębiorców w ZUS

Przedsiębiorco, potrzebujesz zaświadczenia z ZUS? Już nie musisz iść do zakładu ubezpieczeń, możesz samodzielnie stworzyć potwierdzenie!

ZUS poinformował, że działa już nowa usługa samodzielnego generowania zaświadczeń i innych dokumentów wymaganych od przedsiębiorców przez urzędy i instytucje. Z usługi mogą korzystać płatnicy składek, którzy posiadają konto na PUE ZUS.

 

Jak samodzielnie wygenerować dokument

 

Samodzielne stworzenie dokumentu wymaga kilku kroków, które na swojej stronie opisuje zakład ubezpieczeń, należy:

  • zalogować się na swoje konto na PUE ZUS;
  • wybrać zakładkę Płatnik, a następnie Moje dane – potwierdzenia i Utwórz nowy;
  • wskazać, jakich danych potrzebujesz na potwierdzeniu:
    • dane dotyczące salda bieżącego i rozliczeń miesięcznych za ostatnie 12 miesięcy,
    • potwierdzenie, że jesteś płatnikiem składek pobieranych przez ZUS,
    • dane dot. liczby ubezpieczonych we wskazanym okresie,
    • informacje o danych adresowych firmy,
    • dane dotyczące wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne za osobę prowadzącą działalność;
  • zatwierdzić wybór.

Utworzony dokument można zapisać w formacie XML, PDF oraz przesłać na wskazany adres mailowy.

 

Czy wygenerowany dokument zostanie uznany

 

Wygenerowany elektronicznie dokument jest opatrzony elektroniczną pieczęcią ZUS i powinien być akceptowany przez urzędy i instytucje. Placówka, w której zostanie założone zaświadczenie będzie mogła potwierdzić jego autentyczność w specjalnej wyszukiwarce udostępnionej przez zakład ubezpieczeń.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/samodzielne-tworzenie-potwierdzen-z-danymi-z-zus


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Delegujesz pracowników? O tych formalnościach musisz pamiętać
    Polska jest w czołówce państw członkowskich Unii Europejskiej najczęściej delegujących pracowników. Sprawdź, jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy delegującego pracowników za granicę.

  • Emerycie! Sprawdź, ile możesz dorobić
    Od marca do maja 2023 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla pracujących emerytów i rencistów. Sprawdź, jaki dodatkowy dochód nie zmieni Twojej emerytury lub renty.

  • Podleganie ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu cudzoziemców zatrudnionych w Polsce
    Polskie przepisy nie uzależniają objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa czy miejsca zamieszkania. Istotny dla objęcia tymi ubezpieczeniami jest fakt zawarcia z polskim podmiotem stosunku pracy czy innej umowy rodzącej obowiązek ubezpieczeń społecznych. Co ważne wykonywanie pracy w ramach tych umów musi odbywać się na obszarze Polski.

  • Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia
    Zgodnie z przepisami zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Do kiedy obowiązuje ubezpieczenie chorobowe po ustaniu stosunku pracy? W jakich przypadkach można otrzymywać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia? Odpowiadamy.

  • Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy
    Jaka jest różnica między wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem chorobowym? Ile wynosi okres zasiłkowy i od czego on zależy? Odpowiadamy.

  • Renta rodzinna a status bezrobotnego
    Status osoby bezrobotnej może uzyskać osoba, która nie nabyła prawa do emerytury lub renty, w tym renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej oraz renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podpowiadamy, komu przysługuje renta rodzinna oraz jakie warunki powinna spełnić osoba posiadająca prawo do renty rodzinnej, aby mogła zarejestrować się w urzędzie pracy.

  • Twoje dziecko chodzi do żłobka? Sprawdź, czy możesz otrzymać dofinansowanie
    Od 1 kwietnia 2022 roku będzie można składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dofinansowanie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wysokość wsparcia wyniesie do 400 zł miesięcznie. Podpowiadamy, kto może z niego skorzystać oraz jakie warunki należy spełnić.

  • Zasiłek opiekuńczy dla pracującego rodzica
    Pracującemu rodzicowi, podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu, przysługuje prawo do płatnego zasiłku opiekuńczego w przypadku choroby dziecka, zamknięcia placówki, do której uczęszcza, a także w przypadku objęcia dziecka kwarantanną. Podpowiadamy, jakie warunki muszą być spełnione, aby zasiłek opiekuńczy został wypłacony.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy