Powrót

Kiedy przedsiębiorca nie otrzyma bonu na zasiedlenie

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-07-30

Forma wparcia, która cieszy się dużą popularnością w urzędach pracy. Pozwala zwiększyć obszar poszukiwania pracy na teren całej Polski, a nawet zagranicy. Dostępna również dla osób planujących własny biznes. Jednak, nie dla wszystkich przedsiębiorców!

Podstawową zasadą ubiegania się o bon na zasiedlenie jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej oraz określonego profilu pomocy, który tę formę wsparcia uwzględnia. Aby pieniądze nie podlegały zwrotowi, należy przepracować pół roku lub przez ten sam okres prowadzić firmę i podlegać pod ubezpieczenia społeczne. To jednak nie wszystkie wymagania. W przypadku zatrudnienia istotna jest wysokość wynagrodzenia. A dla przedsiębiorców, co ma znaczenie?

Istotnym warunkiem otrzymania bonu na zasiedlenie dla przedsiębiorców jest wysokość przychodu oraz podleganie pod  ubezpieczenia społeczne. Przychód przedsiębiorcy nie może być niższy niż minimalne wynagrodzenie za pracę miesięcznie brutto. Przepisy nie wymagają, aby podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Można więc opłacać składki preferencyjne i warunek otrzymania bonu zostanie spełniony.

 

Ulga na start a bon na zasiedlenie

 

Od maja obowiązują ułatwienia dla przedsiębiorców, m.in. zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają ze zwolnienia z opłacania składek, nie spełnią jednego z warunków korzystania z bonu na zasiedlenie. W związku z tym, wsparcie nie będzie przysługiwało.

Reasumując, bon przysługuje przedsiębiorcy bez względu na podstawę, od której opłaca składkę. Ważne, aby składki były odprowadzane. Należy także pamiętać o przychodzie nie niższym niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
    Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

  • Staż pracy a wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. Sprawdź, jakie okresy wpływają na wysokość świadczenia.

  • Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

  • Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców
    Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

  • Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców
    Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

  • Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy
    Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

  • Choroba na bezrobociu
    Choroba bezrobotnego

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy