Powrót

Jakie cechy powinien posiadać idealny szef?

Wiedza, doświadczenie oraz nabyte umiejętności pozwalają efektywnie zarządzać zespołem. Odpowiednie predyspozycje, charakter i cechy osobowości mają tu kluczowe znaczenie. Jednak czy istnieją cechy idealnego przewódcy?

Człowiek może kształtować swoje cechy osobowości, rozwijać je i umacniać tak samo, jak inne umiejętności. Można nauczyć się być świetnym liderem, jednak należy posiadać pewne cechy osobowości, aby w ogóle nim zostać. Oto najważniejsze z nich:

Odwaga

Odwaga lidera wzbudza zaufanie w zespole i sprawia, że zespół również kieruje się większą śmiałością. Podejmowanie trudnych decyzji i ryzyka nie daje gwarancji sukcesu, ale dobry przywódca musi działać zdecydowanie i być pewny siebie, a przy tym nie być zadufany i zuchwały. Poczucie, że jest się niezastąpionym i najlepszym nie wzbudza sympatii i zaufania zespołu.

Zaufanie

Oprócz zaufania do samego siebie i słuszności podejmowanych decyzji, niemniej ważne jest zaufanie do zespołu. Dobry lider nie powinien zatem skupiać się na nadmiernym kontrolowaniu swoich podwładnych, a raczej mobilizować zespół do osiągniecia założonych celów.

Dobra komunikacja

Dobra komunikacja ma kluczowe znaczenie dla tego, w jaki sposób liderzy będą realizować swoje cele. Dobra komunikacja to efektywna komunikacja, odpowiadająca na potrzeby zespołu. Niemniej ważna jest tutaj również umiejętność słuchania. Zespół, który wie, że zostanie wysłuchany, będzie działał pewniej. Jednak słuchać też trzeba z umiarem, aby nie wzbudzić w zespole poczucia, że z każdą sprawą trzeba pójść do szefa. Personel powinien być maksymalnie samodzielny.

Sprawiedliwość

Każdy z nas jest inny, każdy ma inny sposób bycia. Jednemu może to odpowiadać, innym mniej. Dobry lider nie powinien się kierować sympatią lub jej brakiem do pracownika. Ocena i nagradzanie zespołu powinny wynikać wyłącznie z osiągnięć i realizacji zadań, a nie z subiektywnej opinii szefa o danej osobie. Zasada równego traktowania jest tutaj kluczowa. Doceniony pracownik jest bardziej zaangażowany.

Uprzejmość

Dobry lider powinien odnosić się do swoich pracowników w taki sam sposób, jak chce, aby odnoszono się do niego. Wzajemny szacunek jest podstawą relacji międzyludzkich. O ile pochwała dla danego pracownika może być „publiczna”, to uwagi powinny być kierowane bezpośrednio do osoby, której dotyczą. Należy pamiętać, że dobry przywódca jest zawsze uprzejmy, nawet wtedy, gdy ma do przekazania nieprzyjemne informacje.

Konsekwencja

Przywódca powinien wymagać od siebie tego samego, czego od swoich podwładnych. Jeśli w zespole ustalone są jakieś zasady, to powinny one dotyczyć wszystkich, również lidera. Szef, który wymaga punktualności, a sam się spóźnia, nie wzbudza szacunku i zaufania.

 

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

https://wyspasukcesu.pl/wiedza/biznes-finanse/osobowosc-przywodcza-a-funkcje-przywodcze-lidera

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • 6 rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zmniejszyć poczucie izolacji pracowników
  Samotność nie wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka. Jej szkodliwy wpływ naukowcy porównują z wypalaniem dziennie 15 papierosów . To nie jest dobra wiadomość dla milionów ludzi, którzy obecnie za sprawą pandemii żyją i pracują w przedłużającej się izolacji. Dla ich przełożonych też nie. Wydawać by się mogło, że zarówno pracodawcy, jak i ich pracownicy największe wyzwania związane z nagłą koniecznością przejścia na zdalny model pracy mają już za sobą. Tych wyzwań było wiele: poczynając od szybkiej nauki posługiwania się systemami wideokonferencyjnymi po umiejętność znajdowania równowagi pomiędzy pracą w domu a zobowiązaniami rodzinnymi. Jednak na dłuższą metę tym, co pracownikom może najbardziej dokuczać jest praca w izolacji od zespołu, powodująca uczucie samotności.

 • Cudzoziemcy w Polsce – wiza i ruch bezwizowy
  Obywatele państw trzecich (osoby niebędące obywatelami UE, EOG czy Szwajcarii), którzy chcą przyjechać do Polski potrzebują zezwolenia na przekroczenie granicy i pobyt (wizy). Istnieje także inna forma legalnego przekraczania polskiej granicy i przebywania na terytorium RP. Chodzi o ruch bezwizowy. Jakie są zasady pobytu w ramach ruchu bezwizowego oraz jakie są rodzaje wiz, wydawanych przez polskiego konsula?

 • Jak budować zaangażowanie pracowników? 10 wskazówek dla lidera
  Przełożeni mają wiele możliwości budowania zaangażowania pracowników. Najczęściej nie potrzeba do tego wielkich budżetów, wachlarza benefitów i eventów nie z tej ziemi. To, co jest konieczne, to przekonanie menedżera, że to on jest odpowiedzialny za zaangażowanie jego zespołu, że to on ma kluczowy wpływ na ich motywację i chęć do pracy.

 • Kompetencje zdobyte za granicą cenione przez polskich pracodawców
  Polacy, którzy zdecydują się na powrót do kraju z emigracji po Brexicie, mogą liczyć na dobre perspektywy znalezienia nowej pracy. Polskie firmy docenią ich między innymi za międzynarodowe doświadczenie, przedsiębiorczość i wytrwałość.

 • 5 sposobów na wykorzystanie Facebooka do szukania pracy [INFOGRAFIKA]

 • Zarządzenie satysfakcją i radością w firmie staje się realne. Kim jest Dyrektor ds. Szczęścia?
  Podstawą każdej firmy jest pracownik, którego zadowolenie przekłada się na większą efektywność i lojalność. Niektórzy pracodawcy dostrzegli fakt, że o zaangażowanie swojego zespołu nie można zabiegać jedynie wynagrodzeniem i wszelkiego rodzaju benefitami. Powstało nowe stanowisko tzw. Specjalisty ds. Szczęścia, który będzie czuwał nad zwiększeniem satysfakcji i zadowolenia pracowników w firmie.

 • Ochrona przed zwolnieniem
  Prawo pracy chroni określone grupy pracowników przed zwolnieniem. Sprawdź, kiedy pracodawca nie może rozwiązać umowy!

 • Tylko 19% Polaków chce stałych godzin pracy
  Pracownikom w Polsce w coraz większym stopniu zależy na elastycznym czasie pracy (81%) i możliwości pracy zdalnej (76%), nawet kosztem braku stałego miejsca w biurze.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.