Powrót

Dorabiasz do renty lub emerytury? Sprawdź nowe limity

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-10-14

Przejście na emeryturę nie oznacza zakazu dalszej pracy na etacie czy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny mają możliwość dorobienia sobie do przyznanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia bez żadnych limitów. Inaczej jest w przypadku osób pobierających wcześniejszą emeryturę lub rentę – ich obowiązują pewne ograniczenia.

Od 1 września 2020 roku zmieniły się limity przychodów, po przekroczeniu których ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłatę renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej czy wcześniejszego świadczenia emerytalnego.

 

Zawieszenie świadczenia

W przypadku przychodu z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi (np. umowa o pracę), który przekroczy 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 1 września 6 531,90 zł), ZUS ma obowiązek zawiesić świadczenie w postaci renty lub wcześniejszej emerytury.

 

Zmniejszenie świadczenia

Jeśli wcześniejszy emeryt lub rencista uzyska przychód większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 1 września 3 517,20 zł), ale nie wyższy niż 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 1 września 6 531,90 zł), wtedy następuje zmniejszenie pobieranego świadczenia o kwotę:

 • 620,37 zł, jeśli świadczeniobiorca otrzymuje wcześniejszą emeryturę lub rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
 • 465,31 zł, jeśli świadczeniobiorca otrzymuje rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
 • 527,35 zł, jeśli świadczeniobiorca otrzymuje rentę rodzinną i jest jedyną osobą do niej uprawnioną.

 

Kiedy limity nie obowiązują?

Ograniczenia zarobkowe nie dotyczą świadczeniobiorców pobierających:

 • rentę dla inwalidów wojennych / inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową,
 • rentę rodzinną, która przysługuje po osobie uprawnionej do renty dla inwalidów wojennych lub rentę rodzinną po żołnierzu, którego śmierć ma związek ze służbą wojskową,
 • emeryturę i osiągających więcej niż 60 lat (kobieta) albo 65 lat (mężczyzna),
 • rentę rodzinną, której kwota jest wyższa od pobieranej przez nich emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

 

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia).

 

Źródło:

https://www.zus.pl

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Wyższa stawka godzinowa na umowie-zleceniu
  Sprawdź, w jakiej wysokości odprowadzane będą składki i ile dostaniesz na rękę.

 • Umowa zlecenia. Co warto o niej wiedzieć?
  Umowa zlecenia to obok umowy o dzieło, najpopularniejsza umowa cywilnoprawna. Jakie prawa ma osoba zatrudniona na podstawie takiej umowy i jakie składki są odprowadzane od umowy zlecenia?

 • O ile wzrosną składki dla przedsiębiorców w 2020 roku?
  Prowadzisz działalność? Od nowego roku Twoje składki znów wzrosną. Sprawdź o ile!

 • Pracownicze Plany Kapitałowe
  Od lipca największe firmy mają obowiązek wdrożenia programu PPK. Systematycznie, w określonych terminach, dołączą do nich pozostali powierzający pracę. Przedstawiamy, kogo dotyczy ten obowiązek, w jakim terminie powinien przystąpić do programu oraz na czym polega program.

 • Minimalne wynagrodzenie wzrasta o kilkaset złotych
  Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 roku. Pracowników z minimalnym wynagrodzeniem czeka podwyżka. O ile wzrośnie wynagrodzenie?

 • Od nowego roku wzrosną składki dla przedsiębiorców
  Prowadzisz działalność? Od nowego roku Twoje składki wzrosną. Sprawdź, o ile!

 • Długość życia na emeryturze - raport
  Adzuna tym razem postanowiła sprawdzić w jakim kraju emerytom żyje się najdłużej. W tym celu porównaliśmy oczekiwaną długość życia i wiek emerytalny dla mężczyzn i kobiet w ponad 150 krajach z całego świata, w tym w 41 krajach europejskich.

 • Wzrost minimalnego wynagrodzenia a koszty zatrudnienia
  Od nowego roku wzrosło minimalne wynagrodzenie. To dobra wiadomość dla tych, którzy otrzymują minimalną krajową. Dla pracodawców to zmiana nie tylko wysokości wypłacanego wynagrodzenia, ale również odprowadzanych składek. Sprawdź, w jakiej wysokości będą odprowadzane poszczególne składki!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.