Dni wolne od pracy w 2019 roku
Najwięcej dni pracujących wypada w lipcu i październiku (23), najmniej w czerwcu i listopadzie (19). Sprawdź kalendarz i zaplanuj urlop!
Przy uwzględnieniu wszystkich świąt oraz weekendów w 2019 roku wypada 114 dni wolnych od pracy. Pierwszy dzień wolny od pracy, pozwalający na dłuższy weekend, przypada we wtorek noworoczny. Kolejne wolne będzie dopiero po dwóch miesiącach, Święta Wielkanocne w drugiej połowie kwietnia, a po świętach - majówka. 1 i 3 maja wypada w środę i piątek, wystarczy wziąć 3 dni urlopu, żeby zyskać dziewięciodniowy wypoczynek. Na koniec pierwszej połowy roku dostaniemy jeszcze jeden dzień wolnego z okazji Bożego Ciała.
Na pierwsze dni wolne w drugiej połowie roku przyjdzie nam poczekać aż do sierpnia. W listopadzie dostaniemy dwa dni wolne od pracy, a nie jeden, jak w tym roku. Wszystkich Świętych wypada w piątek, a Święto Niepodległości w poniedziałek, co zapewni dwa długie weekendy z rzędu. Rok zamkną Święta Bożego Narodzenia, które wypadają w środę i czwartek. Biorąc urlop w dzień przed Wigilią, w Wigilię i dzień po świętach, zapewnimy sobie kolejne w tym roku 9 dni odpoczynku.
Dniami wolnymi od pracy, zgodnie z Ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, w 2018 r. będą:
- 1 stycznia - Nowy Rok (wtorek),
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli (niedziela),
- 21 kwietnia - pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela),
- 22 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek),
- 1 maja - Święto Pracy (środa),
- 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja (piątek),
- 9 czerwca - Zielone Świątki (niedziela),
- 20 czerwca - Boże Ciało (czwartek),
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego (czwartek),
- 1 listopada - Wszystkich Świętych (piątek),
- 11 listopada - Święto Niepodległości (poniedziałek),
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa),
- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek).
Święto wypadające w sobotę
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r. za święto przypadające w sobotę pracodawca ma obowiązek udzielenia dnia wolnego. Wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego leży w obowiązkach pracodawcy również w przypadku, gdy święto przypadnie w innym wolnym od pracy dniu, wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W przyszłym roku żadne święto nie wypada w sobotę.
A za święto wypadające w niedzielę pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia dnia wolnego (Święto Trzech Króli), która dla danego pracownika jest dniem wolnym od pracy oraz gdy święto wypada w dzień dla pracownika pracujący.
W przypadku, gdy wymienione dni, ustawowo wolne od pracy, występują blisko weekendu, warto wziąć urlop i skorzystać z perspektywy długiego odpoczynku. W ten sposób możemy mieć więcej wolnych dni do relaksu przy minimalnym wykorzystaniu urlopu.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
Zobacz podobne artykuły:

Czasowa niezdolność do pracy a świadczenia wypłacane przez pracodawcę Zastanawiasz się, ile wyniesie Twoje wynagrodzenie za okres czasowej niezdolności do pracy? Podpowiadamy, w jakich przypadkach świadczenia przysługujące pracownikowi w tym czasie wypłaca pracodawca.

Aneks do umowy o pracę – kiedy można go zastosować? Zawarcie umowy o pracę nie oznacza, że warunki zatrudnienia nie mogą ulec zmianie. Pracodawca ma prawo zmodyfikować postanowienia umowy o pracę, jednak pracownik nie musi się z nimi zgodzić. Podpowiadamy, w jakich przypadkach pracodawca może zastosować aneks do umowy o pracę bez konieczności zawierania nowej umowy.

Umowa na czas określony a ciąża Kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę, będące w ciąży, często zastanawiają się, czy umowa zawarta na czas określony zostanie przedłużona, gdy urodzi się dziecko. Podpowiadamy kiedy taka umowa może być przedłużona oraz czy kobieta nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Podleganie ubezpieczeniom społecznym Kiedy jesteś objęty ubezpieczeniami społecznymi obowiązkowo, a kiedy możesz się ubezpieczyć dobrowolnie? Odpowiadamy.

Obniżenie wymiaru czasu pracy w związku z rodzicielstwem Dla rodzica, który chce pozostać aktywny zawodowo, obniżenie wymiary etatu jest sporym udogodnieniem. Podpowiadamy, kto z takiego przywileju może skorzystać.

Uprawnienia pracownicze ojców związane z rodzicielstwem Narodziny dziecka wciąż jeszcze kojarzą się z odejściem pracującej matki na urlop macierzyński czy wychowawczy. Warto przypomnieć, że uprawnienia rodzicielskie przysługują również ojcom, którzy coraz chętniej z nich korzystają. Podpowiadamy, z jakiego urlopu mogą skorzystać ojcowie.

Przedwstępna umowa o pracę Przedwstępna umowa o pracę nie jest umową regulowaną przepisami Kodeksu pracy, jest to umowa cywilnoprawna. Podpowiadamy, kiedy warto taką umowę zawrzeć i co się z nią wiąże.

Ciąża a praca w godzinach nadliczbowych i nocnych Z punktu widzenia prawa pracy, ciąża jest okresem, w którym kobieta jest szczególnie chroniona. Przepisy jasno określają przywileje pracownicy oraz obowiązki pracodawcy. Jedną z przesłanek, stanowiącą troskę o zdrowie kobiety i płodu, jest zakaz zatrudniania kobiety w ciąży w godzinach nadliczbowych i nocnych.