Powrót

Czy szef może odwołać pracownika z urlopu?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-08-03

To pytanie zadaje sobie wielu pracowników, zwłaszcza w sezonie urlopowym. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi?

Warunki są dwa: Obecność pracownika musi być niezbędna oraz muszą zaistnieć okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczęcia przez pracownika urlopu.

 

Prawa pracownika odwołanego z urlopu

 

W sytuacji, gdy pracodawca zdecyduje się na odwołanie pracownika z urlopu, jest zobowiązany dać mu czas na powrót i stawienie się w firmie. To oznacza, że pracodawca nie może wymagać przybycia do firmy, np. w ciągu kilku godzin.

Ponadto należy pamiętać, że pracownikowi odwołanemu z urlopu przysługuje zwrot kosztów biletów, zakwaterowania, wykupionych wycieczek. Niekiedy zdarza się, że nioczekiwany powrót do pracy generuje dodatkowe koszty w postaci nieplanowanego noclegu lub też zmiany środka transportu. Te wszystkie wydatki powinny być pokryte z budżetu pracodawcy.

 

Polecenie pracodawcy a opinia pracownika

 

Prawo pracy nie upoważnia pracownika do kwestionowania decyzji pracodawcy w kwestii odwołania z urlopu. W związku z tym podwładny jest zobowiązany przerwać urlop i stawić się w pracy w najbliższym, możliwym terminie. Co ważne, w sytuacji, gdy pracownik odmówi wykonania uzasadnionego polecenia pracodawcy, może zostać zwolniony dyscyplinarnie lub też ukarany karą porządkową.

Jeśli jednak okaże się, że odwołanie z urlopu było nieuzasadnione, pracownik może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

 

Gdzie po poradę?

 

Wsytuacji, gdy pracownik potrzebuje uzyskać bezpłatną poradę prawną, może skontaktować się z Państwową Inspekcją Pracy, gdzie telefonicznie udzielane są porady prawne.

Dodatkowo warto subskrybować kanał Zielonej Linii na YouTube, gdzie znajduje się m.in. seria filmów poświęconych prawom pracownika, a konkretnie związanych z prawami pracownika na urlopie.

Filmiki są także dostępne na profilu facebookowym Zielonej Linii.

 

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Upał a praca. Co czytamy w przepisach?
    „Uff - jak gorąco!”. Wysokie temperatury w okresie letnim mogą być bardzo uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących na zewnątrz. Dlatego przepisy prawa pracy (BHP) nakładają na pracodawców pewne obowiązki, które mają poprawić komfort pracy w czasie upałów. Jakie? O co powinni zadbać pracodawcy, gdy słupek rtęci przekracza dopuszczalne normy bezpieczeństwa i higieny pracy?

  • Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę – w trakcie zatrudnienia i po zakończonej umowie
    Wynagrodzenie za pracę (w ramach stosunku pracy) jest świadczeniem podlegającym szczególnej ochronie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik nie może się go zrzec, a pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia za wynagrodzeniem. Kiedy powinna być wypłacana pensja? Co z terminem wypłaty, gdy kończy się umowa? Odpowiadamy.

  • Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
    Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

  • Okres wypowiedzenia. Czy wlicza się do stażu pracy? Czy można go skrócić?
    Wypowiadając umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony należy pamiętać, że po złożeniu wypowiedzenia obowiązuje jeszcze okres wypowiedzenia, który jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy przepisy przewidują możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia? Odpowiadamy.

  • Trzy inne niż wynagrodzenie świadczenia ze stosunku pracy
    Przepisy prawa pracy (w szczególnych sytuacjach) przyznają pracownikom prawo do innych niż wynagrodzenie świadczeń z tytułu nawiązania stosunku pracy. Mowa tu o odprawie emerytalnej lub rentowej, odprawie pośmiertnej oraz odprawie ekonomicznej z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników. Co warto wiedzieć o tych świadczeniach? Odpowiadamy.

  • Dofinansowanie stanowiska pracy dla spółdzielni socjalnej
    Spółdzielnia socjalna to przedsiębiorstwo, które realizuje założenia biznesowe, ale przede wszystkim wspiera i aktywizuje osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, tj. m.in. osoby bezrobotne i niepełnosprawne. Spółdzielnia socjalna, planująca zatrudnienie pracownika, ma możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel z urzędu pracy. Jakie warunki musi spełniać? Podpowiadamy.

  • Pracownik na zwolnieniu lekarskim a informowanie pracodawcy
    Od wielu lat zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie trafiają do pracodawcy. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien dodatkowo poinformować przełożonego o chorobie i nieobecności w pracy? Odpowiadamy.

  • Czym jest plan urlopów?
    Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, a więc osoby świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Aby czas wolny wszystkich zatrudnionych nadmiernie nie zaburzał funkcjonowania zakładu pracy, potrzebny jest plan. Już pod koniec jednego lub na początku kolejnego roku określa się w nim kto i kiedy skorzysta z przysługującego mu urlopu. Co warto wiedzieć o planie urlopowym?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy