Co może się zmienić w umowie zlecenia w 2023 roku?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-01-30
Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń było dyskutowane od wielu lat. W I kwartale 2023 roku planowane jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian dotyczących umów cywilnoprawnych. Co może się zmienić i czy ktoś skorzysta na tych zmianach? Sprawdź.
Obowiązkowe oskładkowanie wszystkich umów zleceń spowoduje znaczne zmiany w zarobkach uzyskiwanych na ich podstawie. W praktyce może to jednak oznaczać niższe wynagrodzenie dla zleceniobiorców oraz wyższe koszty dla zleceniodawców.
Główne założenia
Zgodnie z założeniami Krajowego Planu Odbudowy ma dojść do ograniczenia podziału rynku pracy i zwiększenia zabezpieczeń społecznych określonych pracowników poprzez wejście w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Główne zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakładają:
- pełne oskładkowanie umów zleceń na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i z tytułu chorób zawodowych, chorobowe), niezależnie od uzyskiwanych dochodów, z wyjątkiem umów zawieranych ze studentami poniżej 26. roku życia,
- zniesienie zasady, zgodnie z którą w przypadku umów cywilnoprawnych składki na ubezpieczenia społeczne są płacone na podstawie minimalnego wynagrodzenia.
Czytaj także: Planowane zmiany w Kodeksie pracy
Do momentu wejścia w życie tych zmian składki na ubezpieczenie społeczne pobierane są w przypadku, gdy umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczenia, a w razie przekroczenia kwoty minimalnego wynagrodzenia od umów cywilnoprawnych pobierana jest wyłącznie składka zdrowotna.
Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oskładkowanie drugich i kolejnych umów zleceń (które do tej pory były objęte dobrowolnym ubezpieczeniem) stanie się obowiązkowe.
Ważne! Zmiana ta nie będzie dotyczyć umów zleceń zawieranych ze studentami poniżej 26. roku życia. W takim przypadku nie powstanie obowiązek opłacania odpowiednich składek.
Czytaj także: Czy umowa o pracę i umowa zlecenia muszą być zawarte na piśmie?
Zmiana stawki godzinowej
W 2023 roku dwukrotnie (1 stycznia i 1 lipca) wzrośnie minimalne wynagrodzenie, także w odniesieniu do osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o świadczenie usług na warunkach zlecenia. Od 1 stycznia 2023 roku minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wynosić będzie 22,80 zł/brutto. Od 1 lipca 2023 roku ponownie zostanie podwyższona i będzie wynosić 23,50 zł/brutto. Podniesienie minimalnego wynagrodzenia dla tych rodzajów umów cywilnoprawnych także istotnie wpłynie na wysokość wynagrodzeń, zaś wzrost wynagrodzeń będzie jednocześnie oznaczał wyższe składki na ubezpieczenia społeczne.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Załącznik do wniosku dotyczącego decyzji wykonawczej Rady w sprawie zatwierdzenia oceny planu odbudowy i zwiększania odporności Polski.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować? Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.

Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

Jak hobby pomaga w karierze zawodowej? Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.