Powrót

Bezpłatna pomoc prawna – kto może z niej skorzystać?

Od kilku lat działa ogólnopolski system nieodpłatnej pomocy prawnej. Sprawdź, kto może skorzystać z darmowej pomocy!

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa, które nie zawsze może skorzystać z pomocy osób, które znają przepisy prawne, ze względu na barierę finansową, Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało ustawę umożliwiającą nieodpłatne wsparcie prawne.

1 stycznia 2016 r., dzięki współpracy rządu, samorządów oraz organizacji pozarządowych na terenie kraju powstało ponad 1500 punktów, w których można skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Wsparcia udzielają adwokaci i radcy prawni.

 

Kto może skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej

 

Do końca 2018 r. z bezpłatnej pomocy prawnej mogły korzystać tylko określone osoby: młodzież do 26. roku życia, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, kombatanci, weterani, kobiety w ciąży, osoby które ukończyły 65. lat oraz posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny.

Od 2019 roku usługi będą świadczone każdej osobie fizycznej, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

 

Na jaką pomoc można liczyć

 

W ramach bezpłatnej pomocy prawnej zainteresowany może liczyć na:

  • informacje o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach bądź spoczywających obowiązkach;
  • wskazanie sposobu rozwiązania jego problemu;
  • pomoc w sporządzeniu projektu pisma;
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie z kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu;
  • mediację.

Bezpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, za wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Obywatele mogą korzystać również z nieodpłatnego  poradnictwa, które obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby, mającej na celu podniesienie świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach oraz spoczywających na niej obowiązkach. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

 

Jak skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej

 

Od stycznia 2019 roku, żeby skorzystać z pomocy, należy zapisać się telefonicznie pod specjalnie wyznaczonym do tego celu numerem telefonu wskazanym przez starostę. Starosta, oprócz obsługi zgłoszeń telefonicznych, może również umożliwić dokonywanie zgłoszeń za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Kontaktu należy więc szukać na stronie internetowej danego urzędu powiatu i stronach urzędów gmin oraz w biuletynach informacji publicznej.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150001255/U/D20151255Lj.pdf

https://www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/nieodplatna-pomoc-i-porady/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży
    Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Zgodnie z przepisami, nie. Pracownica taka jest chroniona od pierwszego dnia ciąży. Są jednak sytuacje, w których może dojść do zakończenia pracy takiej pracownicy. Jakie to przypadki? Odpowiadamy.

  • Cudzoziemcy - praca po zakończeniu ważności zezwolenia na pracę a oczekiwaniem na rejestrację oświadczenia
    Zdarzają się sytuacje, w których ważność kończy jeden dokument legalizujący pracę cudzoziemca i pracodawca czeka na uzyskanie kolejnego. Co się dzieje w okresie oczekiwania? Jak to wygląda w przypadku zakończenia ważności zezwolenia na pracę, gdy pracodawca czeka na rejestrację oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy? Czy praca w okresie oczekiwania jest legalna? Odpowiadamy.

  • Praca w godzinach nadliczbowych. Kto nie może jej wykonywać, a kto może jej odmówić?
    Praca w godzinach nadliczbowych jest możliwa w określonych przypadkach. Są jednak grupy pracowników, którym nie można jej powierzyć w ogóle. Kto się do nich zalicza? Są też grupy pracowników, którzy mogą odmówić pracy w godzinach nadliczbowych. Kto może nie wyrazić zgody na taką pracę? Odpowiadamy.

  • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
    Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Lipiec 2024 r.
    1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuża ona legalny pobyt obywateli Ukrainy w RP i wprowadza zmiany w powiadomieniu, które legalizuje ich pracę. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące pobytu i pracy obywateli Ukrainy w RP.

  • Zezwolenie na pracę - powierzenie pracy o innym charakterze
    W zezwoleniu na pracę określa się m.in. stanowisko lub rodzaj pracy wykonywanej przez cudzoziemca. Powierzenie cudzoziemcowi pracy na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu uważa się za nielegalne. Jednak nie zawsze. Przepisy umożliwiają bowiem wykonywanie pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę. W jakich okolicznościach? Odpowiadamy.

  • Nielegalne zatrudnienie lub nielegalna inna praca zarobkowa
    Pojęcie nielegalnej pracy najczęściej kojarzy się z zatrudnianiem cudzoziemców. Dotyczy ono jednak wszystkich pracowników. Co dokładnie oznacza? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy