Bezpłatna pomoc prawna – kto może z niej skorzystać?
Od kilku lat działa ogólnopolski system nieodpłatnej pomocy prawnej. Sprawdź, kto może skorzystać z darmowej pomocy!
Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa, które nie zawsze może skorzystać z pomocy osób, które znają przepisy prawne, ze względu na barierę finansową, Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało ustawę umożliwiającą nieodpłatne wsparcie prawne.
1 stycznia 2016 r., dzięki współpracy rządu, samorządów oraz organizacji pozarządowych na terenie kraju powstało ponad 1500 punktów, w których można skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Wsparcia udzielają adwokaci i radcy prawni.
Kto może skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej
Do końca 2018 r. z bezpłatnej pomocy prawnej mogły korzystać tylko określone osoby: młodzież do 26. roku życia, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, kombatanci, weterani, kobiety w ciąży, osoby które ukończyły 65. lat oraz posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny.
Od 2019 roku usługi będą świadczone każdej osobie fizycznej, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Na jaką pomoc można liczyć
W ramach bezpłatnej pomocy prawnej zainteresowany może liczyć na:
- informacje o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach bądź spoczywających obowiązkach;
- wskazanie sposobu rozwiązania jego problemu;
- pomoc w sporządzeniu projektu pisma;
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie z kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu;
- mediację.
Bezpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, za wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Obywatele mogą korzystać również z nieodpłatnego poradnictwa, które obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby, mającej na celu podniesienie świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach oraz spoczywających na niej obowiązkach. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
Jak skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej
Od stycznia 2019 roku, żeby skorzystać z pomocy, należy zapisać się telefonicznie pod specjalnie wyznaczonym do tego celu numerem telefonu wskazanym przez starostę. Starosta, oprócz obsługi zgłoszeń telefonicznych, może również umożliwić dokonywanie zgłoszeń za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Kontaktu należy więc szukać na stronie internetowej danego urzędu powiatu i stronach urzędów gmin oraz w biuletynach informacji publicznej.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150001255/U/D20151255Lj.pdf
https://www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/nieodplatna-pomoc-i-porady/
Zobacz podobne artykuły:

Rozwiązanie umowy o pracę a wypłata wynagrodzenia Jedną z kwestii spornych między pracodawcami a pracownikami jest wypłacenie wynagrodzenia po rozwiązaniu umowy o pracę. Czy powinno ono nastąpić z dniem rozwiązania umowy, czy w terminie wypłaty wynagrodzenia - ustalonym w danym zakładzie pracy? Przedstawiamy stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz ministra właściwego do spraw pracy.

Zakładowy staż pracy a okres wypowiedzenia Co to jest zakładowy staż pracy? Jak go liczyć? Jaki ma on wpływ na okres wypowiedzenia? Odpowiadamy.

Kiedy jest możliwa rezygnacja z urlopu macierzyńskiego? Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka.

Praca zdalna – przydatne informacje dla pracowników i pracodawców Przepisy dotyczące pracy zdalnej, zawarte w Kodeksie pracy, weszły w życie na początku kwietnia 2023 r. Ze względu na ich nowy charakter, wymagają wyjaśnienia. Odpowiadamy na niektóre wątpliwości dotyczące pracy zdalnej. Powinny one zainteresować zarówno pracodawców, jak i pracowników.

Czy urlop wypoczynkowy przepada? Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Co w przypadku, jeśli pracownik nie wykorzysta należnego mu urlopu? Czy zaległy urlop wypoczynkowy przepada? Sprawdź!

Nowe świadectwo pracy – co powinno zawierać? Gdy dochodzi do wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Co powinien zawierać ten dokument? Na co zwrócić uwagę? Co zmieniło się w przepisach dotyczących świadectwa pracy w 2023 r.?

Równoważny system czasu pracy - zasady System równoważnego czasu pracy jest jedną z elastycznych form normowania czasu pracy. Na czym polega i jakie są jego ograniczenia? Sprawdź!

Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca" „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.