Powrót

Adaptacja odpowiedzią na automatyzację rynku pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-11-15

Postępujący rozwój technologii wywiera znaczący wpływ na rynek pracy oraz jego wymagania pod względem zapotrzebowania kadrowego. Zmiany te zachodzą na tyle szybko, że nie sposób przewidzieć jakie zawody oraz kwalifikacje staną się najbardziej pożądane w kolejnej dekadzie.

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firm, pracownicy coraz częściej deklarują chęć kształcenia się w nowatorskich kierunkach lub całkowitego przekwalifikowania zawodowego. Daje im to większe spektrum możliwości, a co za tym idzie, swobody w wyborze branży, stanowiska pracy oraz odpowiedniego wynagrodzenia.

 

Niepewna przyszłość rynku pracy

 

Rynek przyszłości kładzie coraz większy nacisk na korzystanie ze sztucznej inteligencji, umiejętności cyfrowe, odporność na stres, nastawienie na wyniki, a przy tym kreatywność i zmysł planowania strategicznego. Według danych MacArhur Foundation wiadomo już dziś, że 65 procent obecnych dzieci w wieku szkolnym będzie wykonywać zawody, które jeszcze nie istnieją. Nie jest to jednak nic niezwykłego, gdyż takie zmiany zachodzą z konieczności przystosowania się do obecnych trendów i nowoczesnych technologii. Co najbardziej zadziwia, to prędkość zachodzenia tych zmian.

 

Strach przed automatyzacją

 

Największą zmianą, jaką obserwujemy na przestrzeni ostatnich kilku lat jest automatyzacja, która rewolucjonizuje oblicze wielu branż. Jest to nieuchronne zjawisko, które wzbudza obawy związane z ryzykiem utraty pracy i powiększaniem się bezrobocia. Jednak z badań rynku przeprowadzonych w Polsce oraz 44 innych krajach przez ManpowerGroup wynika, że automatyzacja nie musi oznaczać przejmowania miejsc pracy przez roboty. Raport pokazuje, że większość przedsiębiorców nie ma w planach redukcji etatów w wyniku automatyzacji. Warunkiem jest jednak relokacja umiejętności i kompetencji pracowników w kierunku umiejętności miękkich, chodzi tu głównie o rozwój inteligencji społecznej, emocjonalnej oraz zdolności kompleksowej analizy. Są to parametry bardzo mocno związane z naszą psychiką, które pozwalają zachować się skutecznie w określonych sytuacjach.

 

Adaptacja drogą do sukcesu

 

Niepohamowany rozwój nowych technologii będzie sprzyjał procesom automatyzacji i robotyzacji części obowiązków pracowniczych, niektórych stanowisk, a nawet całych działów produkcyjnych. Firmy, optymalizując koszty, zwiększając efektywność przy jednoczesnym skróceniu czasu, będą zastępować pracę ludzką za pomocą robotów i sztucznej inteligencji. Mimo postępowania procesu automatyzacji, nadal będą potrzebni pracownicy do obsługi nowoczesnych urządzeń, osoby posiadające umiejętności analityczne, czy osoby z odpowiednim zmysłem estetycznym, którego maszyny nie zastąpią. W nadchodzących latach pożądanymi na rynku pracy będą pracownicy kreatywni, innowacyjni i komunikatywni, cechujący się wyobraźnią, zmysłem strategicznym i łatwością w rozwiązywaniu problemów. Istotnymi, a może i najważniejszymi cechami, będzie zdolność adaptacji do ciągle zmieniających się trendów, otwartość na zmiany oraz chęć zdobywania wiedzy. To wszystko może okazać się przepisem na sukces zawodowy. W końcu jedyną stałą rzeczą w życiu człowieka jest zmiana.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: 

dmierzejewski - www.hrstandard.pl;

Aleksandra Seń - www.bezprawnik.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Dzień wolny za święto wypadające w sobotę – co powinieneś wiedzieć?
    W 2024 roku 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, przypada w sobotę. Czy za ten dzień przysługuje pracownikowi dodatkowy dzień wolny? Co ze świętami, które wypadną w niedzielę? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy