Powrót

Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-02-13

Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy to pomoc finansowa udzielana przez pośredników finansowych wybieranych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w związku ze stworzeniem stanowiska pracy i zatrudnieniem na tym stanowisku skierowanej przez urząd pracy osoby.

Kto może otrzymać pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy?

O pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy dla skierowanego:

może ubiegać się:

  • podmiot prowadzący działalność gospodarczą;
  • niepubliczne przedszkole i niepubliczna szkoła, o których mowa w Ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe;
  • żłobek lub klub dziecięcy;
  • podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne;
  • osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zamieszkująca lub mająca siedzibę na terytorium RP, będąca posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu Ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, lub prowadząca dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub w Ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, zatrudniająca w okresie ostatnich 6 miesięcy, w każdym miesiącu, co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy.

 

Obowiązkiem wynikającym z otrzymania pożyczki jest zatrudnienie na utworzonym stanowisku pracy łącznie przez:

  • okres 24 miesięcy bezrobotnego w pełnym wymiarze czasu pracy lub
  • okres 12 miesięcy poszukującego pracy niepozostającego w zatrudnieniu lub nie wykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej, w wymiarze określonym w umowie, nie mniejszym niż połowa wymiaru czasu pracy

oraz rozliczenie pożyczki na podstawie opłaconych faktur lub innych równoważnych dokumentów księgowych.

 

Stanowiska pracy związane z opieką nad dziećmi niepełnosprawnymi

O pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy dla:

może ubiegać się również:

  • żłobek lub klub dziecięcy - na utworzenie stanowiska pracy związanego bezpośrednio ze sprawowaniem opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi lub prowadzeniem dla nich zajęć;
  • podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne - na utworzenie stanowiska pracy związanego bezpośrednio ze świadczeniem usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych.

 

Obowiązkiem wynikającym z otrzymania pożyczki jest w tym przypadku:

  • zatrudnienie na utworzonym stanowisku pracy skierowanej przez urząd pracy osoby łącznie przez okres 12 miesięcy w wymiarze określonym w umowie, nie mniejszym niż połowa wymiaru czasu pracy oraz
  • rozliczenie pożyczki na podstawie opłaconych faktur lub innych równoważnych dokumentów księgowych.

 

Ubiegający się o pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy może ją otrzymać, gdy spełnia łącznie następujące warunki:

  • nie zalega ze spłatą rat pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz pożyczki na utworzenie stanowiska pracy;
  • nie zalega z opłacaniem należnych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy lub Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
  • nie zalega z opłacaniem innych danin publicznych;
  • nie posiada nieuregulowanych w terminie zobowiązań publicznoprawnych lub cywilnoprawnych;
  • nie był karany, w okresie 2 lat przed wystąpieniem z wnioskiem o pożyczkę, za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

 

Co należy zrobić, żeby otrzymać pożyczkę?

Wniosek o pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy składa się u pośrednika finansowego BGK. Należy przy tym przedstawić zabezpieczenie prawne spłaty i zwrotu udzielonej pożyczki, jakim jest weksel własny in blanco i poręczenie dwóch osób fizycznych.

W zależności od oceny zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego, zamiast poręczenia dwóch osób fizycznych, może być ustanowione inne zabezpieczenia spłaty i zwrotu udzielonych pożyczek.

Lista instytucji, które świadczą usługi doradcze i udzielają pożyczek oraz wniosek do pobrania znajdują się na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Jaka jest wysokość pożyczki i jej oprocentowanie?

Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy jest udzielana na podstawie umowy w kwocie określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi w skali roku 0,25 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Nie może być mniejsze, niż 0%.

Oprocentowanie pożyczki dla żłobków, klubów dziecięcych i podmiotów świadczących usługi rehabilitacyjne (opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi) wynosi natomiast 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Nie dotyczy to sytuacji, gdy urząd pracy kieruje poszukującego pracy niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej.

 

Jaki jest okres spłaty pożyczki?

Spłata pożyczki na utworzenie stanowiska pracy następuje w okresie nie dłuższym niż 3 lata.

Jeśli podmiot korzysta jednocześnie z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej, wtedy okres spłaty pożyczki na utworzenie stanowiska pracy może zostać wydłużony do końca okresu spłaty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej. W przypadku tego rodzaju pożyczki nie przysługuje również prawo do karencji w jej spłacie.

Spłaty pożyczki dokonuje się na rachunek bankowy właściwego pośrednika finansowego BGK.

Pożyczkobiorca nie ponosi opłat i kosztów z tytułu udzielonej pożyczki na utworzenie stanowiska pracy.

 

Przydatne informacje

Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy przyznawana jest zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy może być udzielona również podmiotowi, któremu udzielono pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej, ale nie wcześniej, niż po upływie co najmniej 3 miesięcy od rozpoczęcia spłaty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej. Gdy pożyczkobiorca korzysta z karencji w spłacie kapitału, bieg trzymiesięcznego terminu rozpoczyna się po zakończeniu okresu karencji.

Tworzone stanowisko pracy nie może być finansowane jednocześnie w ramach pożyczki i refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.

 

Obowiązki informacyjne dotyczące zatrudnienia

Podmiot, któremu została udzielona pożyczka na utworzenie stanowiska pracy powinien:

  • poinformować urząd pracy i pośrednika finansowego z 14-dniowym wyprzedzeniem o terminie zatrudnienia skierowanej osoby oraz potwierdzić to zatrudnienia w terminie 7 dni,
  • poinformować urząd pracy i pośrednika finansowego o rozwiązaniu umowy o pracę ze skierowaną osobą, nie później niż w terminie 7 dni od dnia rozwiązania tej umowy.

 

W sytuacji, gdy powiatowy urząd pracy w terminie 30 dni od otrzymania informacji o rozwiązaniu umowy, nie skieruje osoby spełniającej wymagania, pożyczkobiorca może zatrudnić na utworzonym stanowisku:

bez skierowania z urzędu pracy.

 

Zasady zwrotu niespłaconej pożyczki

Jeśli pożyczkobiorca zatrudnia bezrobotnego krócej niż 12 miesięcy lub narusza inne warunki umowy, zobowiązany jest dokonać zwrotu niespłaconej kwoty pożyczki wraz z odsetkami ustawowymi, naliczonymi od dnia otrzymania pożyczki, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wezwania do jej zwrotu.

W przypadku utworzenia stanowiska pracy dla poszukującego pracy niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej, zwrot środków następuje w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od wezwania do jej zwrotu, ale proporcjonalnie do okresu, jaki pozostał do wymaganych 12 miesięcy zatrudnienia skierowanej osoby. Pozostała część pożyczki jest spłacana według harmonogramu, na warunkach określonych w umowie. Ta sama zasada dotyczy sytuacji, gdy pożyczkobiorcą jest żłobek, klub dziecięcy, czy podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne (opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi), a także poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej.

W przypadku nieutrzymania na utworzonym stanowisku pracy zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy bezrobotnego łącznie przez okres 24 miesięcy, pożyczkobiorca spłaca pozostały kapitał pożyczki wraz z odsetkami naliczanymi od dnia likwidacji utworzonego stanowiska pracy.

Kwota niespłaconej pożyczki podlega zwiększeniu o kwotę uzyskanej korzyści, wynikającej z różnicy oprocentowania spłaconej części pożyczki w stosunku do oprocentowania rynkowego, obowiązującego w dniu otrzymania pożyczki.

 

Kto może ubiegać się o umorzenie pożyczki na utworzenie stanowiska pracy?

O umorzenie pożyczki na utworzenie stanowiska pracy może ubiegać się pożyczkobiorca korzystający jednocześnie z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej i pożyczki na utworzenie pierwszego stanowiska pracy, na którym zatrudniony jest bezrobotny skierowany przez powiatowy urząd pracy.

Wniosek o umorzenie pozostałej do spłaty pożyczki na utworzenie stanowiska pracy można złożyć po upływie co najmniej 12 miesięcy zatrudnienia skierowanego bezrobotnego. Kwota podlegająca umorzeniu nie może przekroczyć kwoty pozostałej do spłaty pożyczki na utworzenie pierwszego stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego wraz z należnymi odsetkami.
 

 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (61e - 61x)

Regulamin udzielania pożyczek, doradztwa i szkoleń w ramach Programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie II”

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Napisz do nas - Zielona Linia

Znajdź swój urząd pracy

Wpisz lub wybierz co najmniej jedno kryterium z formularza poniżej. Aplikacja automatycznie podpowie Ci, jakie urzędy pracy znajdują się w wybranej przez Ciebie lokalizacji.



Pokaż/ukryj panel komentarzy