Powrót

Urlop na żądanie alternatywą dla braku wolnego

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-07-20

Szef nie chce się zgodzić na wolne, myślisz o telefonie rano i urlopie na żądanie? Upewnij się, czy warto dzwonić, czyli kiedy pracodawca może odmówić!

Sezon letni to czas urlopów. Harmonogram pracy w większości firm napięty jest do granic możliwości, aby załatać braki kadrowe tak, żeby każdy mógł odpocząć, a i firma na tym nie straciła. To, że byliśmy już na długim urlopie, wcale nie sprawia, że nie marzymy o jednym dniu wolnym lub dłuższym weekendzie. Na ogół wiadomo, że szef odrzuci wniosek… i wtedy może pojawić się genialny plan: „Wezmę urlop na żądanie!”…

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca zobowiązany jest udzielić urlopu, ale nie oznacza to, że wystarczy jeden telefon, aby nasze życzenie stało się realne.

Wykorzystany urlop

Wnioskując o niespodziewane wolne, najpierw policz, czy masz jeszcze do niego prawo. Dni urlopu na żądanie nie są dodatkowymi dniami wolnymi, pochodzą z puli dni urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. Jeśli wykorzystałeś wszystkie dni urlopu wypoczynkowego, to tym samym nie masz już prawa do urlopu na żądanie.

Urlop na żądanie również ma swój limit, nie może przekraczać czterech dni w roku kalendarzowym. Jeśli zdarzyło Ci się już kilkakrotnie korzystać z tego prawa, nie uzyskasz wolnego.

Niezbędna obecność w firmie

Wcześniej nieprzewidziana, ważna sytuacja lub zagrożenie dobra bądź mienia zakładu pracy – czyli właśnie duże braki kadrowe w sezonie urlopowym, kiedy nieobecność kolejnego pracownika zagroziłaby ciągłości pracy w firmie uniemożliwia skorzystanie z urlopu na żądanie.

W tym wypadku brak zgody na urlop jesteś zmuszony uszanować, w przeciwnym razie może to zostać uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych.

Pamiętaj również, że prawo do niewykorzystanego urlopu na żądanie nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy, tak jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. Nawet, jeśli w ubiegłym roku nie skorzystałeś z niego ani razu, w tym i tak przysługują Ci tylko cztery dni.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Dni pracodawców 2023
    2023 jest Europejskim Rokiem Umiejętności. W związku z tym, w dniach 23-27 października 2023 r., obchodzony będzie Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, w ramach którego w Polsce odbędą się w tym czasie Dni Pracodawców, organizowane przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy