Powrót

Dni pracodawców 2023

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-10-20

2023 jest Europejskim Rokiem Umiejętności. W związku z tym, w dniach 23-27 października 2023 r., obchodzony będzie Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, w ramach którego w Polsce odbędą się w tym czasie Dni Pracodawców, organizowane przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy.

Głównym celem Dni Pracodawców 2023 jest zachęcenie zarówno osób pracujących, jak i szukających pracy do podnoszenia swoich kwalifikacji i nabycia nowych umiejętności (w tym umiejętności cyfrowych, niezbędnych na współczesnym rynku pracy), które zwiększą ich szanse i możliwości na rynku pracy. Dzięki szkoleniom czy kursom zwiększającym kompetencje, w niedalekiej przyszłości pracodawcy będą mogli pozyskać, jakże pożądanych, wykwalifikowanych pracowników.  

 

Co przygotowały urzędy pracy?

 

Wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy w ramach Dni Pracodawców 2023 między 23 a 27 października zaplanowały ponad 450 wydarzeń o różnej tematyce. Są one skierowane do pracodawców, osób poszukujących pracy, w tym także młodych, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, oraz wszystkich zainteresowanych podniesieniem kompetencji i kwalifikacji.

 

Wśród zaplanowanych wydarzeń będą: konferencje, warsztaty, giełdy pracy, dni otwarte czy spotkania informacyjne. Pozwolą one poznać specyfikę współczesnego rynku pracy oraz dowiedzieć się, czego wymagają i oczekują obecnie pracodawcy. Wiele wydarzeń poświęconych będzie trendom na rynku pracy i kierunkom jego rozwoju – tu główny nacisk będzie położony na „zieloną gospodarkę” i umiejętności cyfrowe. 

 

Pracownicy urzędów pracy będą prezentować rodzaje wsparć, z których mogą korzystać zarówno bezrobotni, poszukujący pracy, jak i pracodawcy. W przypadku podnoszenia kwalifikacji kluczowy jest Krajowy Fundusz Pracy (KFS), skierowany do przedsiębiorców, którzy chcą szkolić siebie i swoich pracowników. KFS jest od lat bardzo popularną formą wsparcia oferowaną przez urzędy pracy.

 

Więcej o KFS można przeczytać TUTAJ.

 

 

W trakcie wydarzeń, organizowanych przez urzędy pracy w ramach Dni Pracodawców 2023, pracodawcy będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać z potencjalnymi pracownikami. Będą mogli również zapoznać się profesjonalnymi metodami rekrutacji i selekcji pracowników, zasadami zatrudniania cudzoziemców czy przepisami związanymi z nawiązaniem stosunku pracy.

 

Osoby, które nie wiedzą, jaką ścieżką kariery podążać będą mogły przeanalizować swoje kompetencje czy profesjonalnie zbadać predyspozycje zawodowe. Po to, by łatwiej odnaleźć się na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

 

W ramach Dni Pracodawców 2023 pracownicy urzędów pracy odwiedzą pracodawców i szkoły, by zachęcić do ciągłego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji obecnych i przyszłych pracowników.

 

Więcej informacji na temat Dni Pracodawców 2023 znajduje się na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (Sieć Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia – POLSKA).

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Równoważny system czasu pracy - zasady
  System równoważnego czasu pracy jest jedną z elastycznych form normowania czasu pracy. Na czym polega i jakie są jego ograniczenia? Sprawdź!

 • Okazjonalna praca zdalna – czy pracodawca powinien pokryć koszty poniesione przez pracownika?
  Zgodnie z art. 67(33) § 1 Kodeksu pracy, każdy pracownik ma prawo zawnioskować do pracodawcy o okazjonalne wykonywanie pracy zdalnej poza stałym miejscem wykonywania swoich obowiązków. Co z kosztami poniesionymi przez pracownika podczas wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej? Czy pracodawca ma obowiązek je pokryć? Wyjaśniamy.

 • Urlop bezpłatny – czy pracodawca może go odmówić?
  Urlop wypoczynkowy jest jednym z przywilejów pracowniczych. Co w przypadku wykorzystania przez pracownika całej puli przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – 20 lub 26 dni? Ratunkiem może okazać się urlop bezpłatny, ale czy pracodawca musi wyrazić na niego zgodę? Podpowiadamy.

 • Zakładowy staż pracy a okres wypowiedzenia
  Co to jest zakładowy staż pracy? Jak go liczyć? Jaki ma on wpływ na okres wypowiedzenia? Odpowiadamy.

 • Czy urlop wypoczynkowy przepada?
  Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Co w przypadku, jeśli pracownik nie wykorzysta należnego mu urlopu? Czy zaległy urlop wypoczynkowy przepada? Sprawdź!

 • Różnice między urlopem opiekuńczym a urlopem bezpłatnym [INFOGRAFIKA]
  Pracownik może skorzystać z urlopu bezpłatnego na dowolny cel, pod warunkiem uzyskania zgody pracodawcy. Jest jednak alternatywa - urlop opiekuńczy. Mimo że w obu przypadkach pracownik nie otrzyma wynagrodzenia, są między tymi uprawnieniami zasadnicze różnice. Sprawdź jakie!

 • Wymiar urlopu wypoczynkowego w niektórych krajach Europy
  Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem każdego pracownika. Jest to czas na odpoczynek od obowiązków służbowych. W Polsce, w zależności od stażu pracy, pracownicy mają prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdźmy, na jak długi odpoczynek od pracy mogą liczyć pracownicy z innych krajów Europy.

 • Zwolnienie od pracy na czas rozprawy w sądzie
  Otrzymałeś wezwanie do sądu? Sprawdź, czy pracodawca powinien udzielić Ci zwolnienia na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy