Powrót

Dni pracodawców 2023

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-10-20

2023 jest Europejskim Rokiem Umiejętności. W związku z tym, w dniach 23-27 października 2023 r., obchodzony będzie Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, w ramach którego w Polsce odbędą się w tym czasie Dni Pracodawców, organizowane przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy.

Głównym celem Dni Pracodawców 2023 jest zachęcenie zarówno osób pracujących, jak i szukających pracy do podnoszenia swoich kwalifikacji i nabycia nowych umiejętności (w tym umiejętności cyfrowych, niezbędnych na współczesnym rynku pracy), które zwiększą ich szanse i możliwości na rynku pracy. Dzięki szkoleniom czy kursom zwiększającym kompetencje, w niedalekiej przyszłości pracodawcy będą mogli pozyskać, jakże pożądanych, wykwalifikowanych pracowników.  

 

Co przygotowały urzędy pracy?

 

Wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy w ramach Dni Pracodawców 2023 między 23 a 27 października zaplanowały ponad 450 wydarzeń o różnej tematyce. Są one skierowane do pracodawców, osób poszukujących pracy, w tym także młodych, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, oraz wszystkich zainteresowanych podniesieniem kompetencji i kwalifikacji.

 

Wśród zaplanowanych wydarzeń będą: konferencje, warsztaty, giełdy pracy, dni otwarte czy spotkania informacyjne. Pozwolą one poznać specyfikę współczesnego rynku pracy oraz dowiedzieć się, czego wymagają i oczekują obecnie pracodawcy. Wiele wydarzeń poświęconych będzie trendom na rynku pracy i kierunkom jego rozwoju – tu główny nacisk będzie położony na „zieloną gospodarkę” i umiejętności cyfrowe. 

 

Pracownicy urzędów pracy będą prezentować rodzaje wsparć, z których mogą korzystać zarówno bezrobotni, poszukujący pracy, jak i pracodawcy. W przypadku podnoszenia kwalifikacji kluczowy jest Krajowy Fundusz Pracy (KFS), skierowany do przedsiębiorców, którzy chcą szkolić siebie i swoich pracowników. KFS jest od lat bardzo popularną formą wsparcia oferowaną przez urzędy pracy.

 

Więcej o KFS można przeczytać TUTAJ.

 

 

W trakcie wydarzeń, organizowanych przez urzędy pracy w ramach Dni Pracodawców 2023, pracodawcy będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać z potencjalnymi pracownikami. Będą mogli również zapoznać się profesjonalnymi metodami rekrutacji i selekcji pracowników, zasadami zatrudniania cudzoziemców czy przepisami związanymi z nawiązaniem stosunku pracy.

 

Osoby, które nie wiedzą, jaką ścieżką kariery podążać będą mogły przeanalizować swoje kompetencje czy profesjonalnie zbadać predyspozycje zawodowe. Po to, by łatwiej odnaleźć się na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

 

W ramach Dni Pracodawców 2023 pracownicy urzędów pracy odwiedzą pracodawców i szkoły, by zachęcić do ciągłego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji obecnych i przyszłych pracowników.

 

Więcej informacji na temat Dni Pracodawców 2023 znajduje się na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (Sieć Europejskich Publicznych Służb Zatrudnienia – POLSKA).

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Dzień wolny za święto wypadające w sobotę – co powinieneś wiedzieć?
    W 2024 roku 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, przypada w sobotę. Czy za ten dzień przysługuje pracownikowi dodatkowy dzień wolny? Co ze świętami, które wypadną w niedzielę? Podpowiadamy.

  • Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia
    Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie biegnącego wypowiedzenia umowy o pracę jest wynikiem decyzji pracodawcy i niesie za sobą możliwość odmowy dopuszczenia pracownika do świadczenia pracy. Pracodawca może również odwołać to zwolnienie, co będzie dla pracownika wiążące. Sprawdź, jakie obowiązki ma pracodawca oraz czy za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przysługuje wynagrodzenie.

  • Kto ma obowiązek uzasadnić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę?
    Kodeks pracy przewiduje kilka sposobów rozwiązania stosunku pracy. Z inicjatywą wypowiedzenia umowy o pracę może wyjść zarówno pracownik, jak i pracodawca. Sprawdź, która ze stron ma obowiązek uzasadnić powód rozwiązania umowy o pracę.

  • Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy – komu przysługuje i ile wynosi?
    Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy