Praca zdalna - czemu nie

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-07-04

Prawie wszyscy, którzy świadczą pracę zdalnie, oceniają tę możliwość pozytywnie i nadal chcą korzystać z takiej formy wykonywania obowiązków. Aż 52 proc. spośród nich chętnie pracowałaby tak przez zdecydowaną większość czasu, a 33 proc. - do 10 dni w miesiącu. Co na to pracodawcy?

Wielu pracodawców nadal sceptycznie podchodzi do pracy zdalnej. Jak pokazuje badanie „Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników. Edycja polska 2018”, które przeprowadziła firma Kantar TNS przy współpracy z Remote-How, tylko co trzeci Polak może wykonywać swoje obowiązki poza siedzibą firmy. A taki benefit pozapłacowy oferuje jedna na 10 firm. Czy słusznie pracodawcy obawiają się takiej formy zatrudnienia?

Badanie pokazuje, że osoby, które pracują zdalnie, częściej potwierdzają, że są zadowolone ze swojej pracy w przeciwieństwie do osób, które pracują w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. 95 proc. osób, które doświadczyły pracy zdalnej, ocenia ją pozytywnie lub bardzo pozytywnie. Aż 90 proc. zadeklarowało, że jest zadowolonych ze swojej pracy. Oprócz zadowolenia z pracy, taka forma wykonywania obowiązków podnosi także efektywność.

- Pracodawcy wciąż niechętnie spoglądają w kierunku pracy zdalnej, a przecież taki model pracy to cały wachlarz możliwości. Od sporadycznej pracy z domu i elastycznych godzin, po całkowitą pracę zdalną, bez obowiązku regularnego odwiedzania biura – mówi Iwo Szapar, założyciel Remote-How.

A przecież nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę. Firma może wybrać takie rozwiązanie, które będzie jej najbardziej odpowiadało. Na początek może to być kilka dni w miesiącu.

Dotacja na telepracę argumentem za

Urząd pracy wśród form wsparcia posiada również taką, która pozwala na zdalne wykonywanie obowiązków. Starosta może przyznać wsparcie finansowe pracodawcy, który zatrudni pracowników w ramach telepracy. Maksymalna wysokość wsparcia to ponad 12 tysięcy złotych, za każdego skierowanego bezrobotnego. Aby środki nie podlegały zwrotowi, zatrudnienie powinno być utrzymane przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://remote-future.com/praca-zdalna/

Zobacz podobne artykuły:

  • Od stycznia wyższa stawka godzinowa na umowie-zleceniu
    Została ustalona nowa wysokość minimalnej stawki godzinowej na umowie-zleceniu. Sprawdź, w jakiej wysokości odprowadzane będą składki i ile więcej dostaniesz na rękę.

  • Zaległe wynagrodzenie a status bezrobotnego
    Sprawdź, kiedy wypłata wynagrodzenia nie wpłynie na status osoby bezrobotnej w urzędzie pracy!

  • Utrata statusu osoby bezrobotnej
    Wyrejestrowanie z urzędu pracy. Kiedy urząd może wyrejestrować bezrobotnego.

  • Nieobecności, które moją znaczenie przy bonie na zasiedlenie
    Sprawdź, jak nieobecność w pracy wpływa na otrzymany bon na zasiedlenie!

  • Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

  • Obowiązki zarejestrowanej osoby bezrobotnej
    Planujesz rejestrację w urzędzie pracy? Sprawdź, jakie obowiązki wiążą się z utrzymaniem statusu!

  • Pożyczki na działalność gospodarczą bez obowiązku rejestracji w urzędzie pracy
    Nowa ustawa o rynku pracy ma wprowadzić wiele zmian w dotychczas obowiązujących przepisach dotyczących wsparcia z urzędu pracy. Jedną z nich będzie szerszy dostęp do pożyczek na działalność gospodarczą.

  • Działalność nierejestrowana a status bezrobotnego
    Czy zarejestrowany bezrobotny może prowadzić działalność nierejestrowaną?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
    Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.