Powrót

Ponad 13 tysięcy złotych na szkolenie

Potrzebujesz pieniędzy na szkolenie? Sprawdź, co trzeba zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

Rejestracja w urzędzie pracy ze statusem osoby bezrobotnej otwiera dostęp do form wsparcia, zarówno tych dotyczących zatrudnienia, jak również takich, które pozwalają zwiększyć kwalifikacje zawodowe lub umożliwiają przekwalifikowanie. Wśród form wspierających naukę, najpopularniejsze są szkolenia.

Wyróżnia się dwa typy szkoleń: grupowe i indywidualne. Harmonogram szkoleń grupowych ustalany jest indywidualnie przez urzędy pracy w oparciu o sytuację na lokalnym rynku pracy. Urzędy określają, jakie szkolenia będą realizowane, w jakim terminie oraz kto może uzyskać skierowanie.

Szkolenia indywidualne to instrument pozwalający bezrobotnemu wybrać szkolenie odpowiednie dla niego. Nie musi ograniczać się do tych wybranych przez urząd. Aby wniosek został rozpatrzony pozytywnie, musi być spełnionych kilka warunków.

 

Co należy zrobić, aby uzyskać środki na szkolenie?

 

Wsparcie udzielane jest na podstawie złożonego wniosku, dlatego należy pobrać wniosek ze strony internetowej urzędu. Przed przystąpieniem do wypełnienia, warto upewnić się, że urząd pracy posiada środki na tę formę wsparcia i czy nie jest ona akurat skierowana do określonej grupy odbiorców.

Uzupełniając wniosek, należy zwrócić uwagę na to, czy instytucja,  która organizuje szkolenie, posiada wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Jeśli nie, urząd nie pokryje kosztów szkolenia.

Istotną pozycją we wniosku jest również uzasadnienie celowości szkolenia. Uzasadnieniem może być oświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu po szkoleniu, oświadczenie bezrobotnego o założeniu działalności lub odniesienie się do uzasadnienia własnego.

 

W jakiej wysokości można otrzymać dofinansowanie

 

Przepisy ogólne określają maksymalną wysokość dofinansowania kosztów szkolenia, do 300 proc. obowiązującego przeciętnego wynagrodzenia. Urzędy pracy na ogół jednak indywidualnie określają kwotę, do której refundują koszty szkolenia.

Jeśli szkolenie jest droższe niż ustalona przez urząd kwota nie oznacza to, że bezrobotny nie otrzyma wsparcia. Różnicę może pokryć z własnej kieszeni.

W trakcie szkolenia przysługuje stypendium w wysokości 1 017,40 zł, jeśli liczba godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin miesięcznie. Jeśli miesięczny wymiar godzin szkolenia jest niższy,  wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie. W przypadku podjęcia pracy w trakcie szkolenia, nadal można kontynuować naukę. Urząd nie przestanie również wypłacać stypendium, zmniejszy tylko jego wysokość.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Krajowy Fundusz Szkoleniowy - priorytety wydatkowania na 2024 rok
    Pracodawcy, którzy w 2024 roku planują podnieść kompetencje swoich pracowników, od 28 listopada mogą zapoznać się z priorytetami wydatkowania środków KFS. Zostały one ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy. Łączna kwota, jaką Ministerstwo przekaże do dyspozycji urzędom pracy, wraz ze środkami rezerwy, to ok. 294 383 tys. zł.

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Na co przeznaczyć środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego? [INFOGRAFIKA]
    Pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie kompetencji pracowników lub własnych mogą wystąpić do urzędu pracy o wsparcie finansowe z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Na jakiego rodzaju działania można przeznaczyć pozyskane środki? Sprawdźcie sami.

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy