Powrót

Jak długo trzeba prowadzić firmę, żeby dostać wsparcie z urzędu pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-06-15

Planujesz rozszerzyć działalność swojej firmy? Chcesz zatrudnić dodatkowych pracowników? Sprawdź, ile musisz prowadzić działalność, aby otrzymać wsparcie z urzędu pracy!

Pracodawcy noszący się z zamiarem zatrudnienia kolejnych pracowników mogą ubiegać się o szereg form wsparcia w urzędzie pracy. Wśród udzielanej pomocy można znaleźć np. formy wsparcia związane z wynagrodzeniem – refundacja części wynagrodzenia oraz składek, jak również otrzymać pieniądze na wyposażenie miejsca pracy. Każda z form wsparcia wymaga spełnienia przez pracodawcę określonych warunków.

 

Brak kryterium stażu

 

Niemal wszystkie formy wsparcia oferowane przez urząd pracy nie zawierają wymogu minimalnego okresu prowadzenia firmy. Pracodawcy z małym stażem mogą więc bez przeszkód wnioskować o stażystę lub o refundację części wynagrodzenia pracownika w ramach wybranej formy wsparcia. 

 

Ponad 25 tys. zł dla firm ze stażem

 

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza wymóg minimalnego okresu prowadzenia firmy tylko dla jednej formy wsparcia. Pracodawca ubiegający się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy musi udokumentować prowadzenie działalności przez okres co najmniej sześciu miesięcy. Oczywiście chodzi o sześć miesięcy faktycznego prowadzenia firmy, okres zawieszenia nie jest brany pod uwagę.

O wsparcie na zatrudnienie pracownika mogą ubiegać się również osoby, które środki na działalność otrzymały z urzędu pracy. Nie muszą czekać ze złożeniem wniosku do czasu rozliczenia otrzymanej dotacji. Wniosek mogą złożyć po pół roku prowadzenia firmy.

Wskazane warunki określone są w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Urzędy pracy w wewnętrznych regulaminach mogą określać dodatkowe warunki, które należy spełnić, aby otrzymać wsparcie. Przed złożeniem wniosku warto więc zapoznać się z regulaminem obowiązującym we właściwym urzędzie pracy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dotacja na otwarcie firmy – kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy?
    Dotacja na otwarcie firmy, czyli jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, to jedno z najpopularniejszych wsparć, które osobom bezrobotnym oferują urzędy pracy. Jaką kwotę można otrzymać? Jakie warunki należy spełnić? Kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy po przyznaniu dotacji?

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Na co przeznaczyć środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego? [INFOGRAFIKA]
    Pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie kompetencji pracowników lub własnych mogą wystąpić do urzędu pracy o wsparcie finansowe z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Na jakiego rodzaju działania można przeznaczyć pozyskane środki? Sprawdźcie sami.

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy