Powrót

Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

Aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna, należy być zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Czy zatem ciąża uniemożliwia rejestrację w urzędzie pracy?

Na ten temat urosło wiele mitów, które zazwyczaj wynikają z niewiedzy. Internet jest pełen sprzecznych informacji, dlatego zawsze warto w takich sytuacjach pytać u źródła. Konsultanci Zielonej Linii pod numerem 19524 codziennie odpowiadają na pytania związane z urzędem pracy.

 

Czy ciąża może być przyczyną odmowy rejestracji w urzędzie pracy?

 

Sam fakt, iż kobieta jest w ciąży, nie może być powodem odmowy rejestracji. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania pracy. Stąd też kobieta spodziewająca się dziecka, która deklaruje, że jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia, może zarejestrować się jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy.

Paulina straciła pracę, będąc w 9 tygodniu ciąży. Niezwłocznie postanowiła się zarejestrować jako osoba bezrobotna. Zebrała komplet dokumentów i stawiła się w urzędzie. Nie musiała nawet mówić o ciąży, gdyż nie jest to obowiązkiem osoby rejestrującej się w urzędzie pracy.

- Zastanawiałam się, czy ze względu na wczesny etap ciąży, będą wymagane jakieś zaświadczenia – na szczęście pani w urzędzie pracy poinformowała mnie, że urząd nie wymaga takich dokumentów – opowiada Paulina.

Przez cały okres ciąży zarejestrowana będzie miała identyczne prawa i obowiązki jak pozostałe osoby bezrobotne.

- Musiałam pamiętać o jednym – dodaje Paulina. Po podpisaniu oświadczenia, że jestem zdolna i gotowa do pracy, powinnam się wywiązywać ze wszystkich obowiązków osoby bezrobotnej, a więc w przypadku otrzymania skierowania do pracodawcy – powinnam się z niego rozliczyć. Ja w czasie ciąży otrzymałam jedno takie skierowanie, stawiłam się na rozmowę, ale akurat ten pracodawca wybrał innego kandydata – dodaje bezrobotna.

Różnica w sytuacji zarejestrowanej kobiety w ciąży i pozostałych osób bezrobotnych  dotyczy jedynie możliwego okresu przebywania na zwolnieniu lekarskim.

 

Brak zdolności do pracy u ciężarnej

 

Kobieta, zarejestrowana jako bezrobotna, która ze względu na stan zdrowia w czasie ciąży nie może podejmować pracy i otrzymała zwolnienie lekarskie, powinna powiadomić o tym fakcie urząd pracy w ciągu dwóch dni od otrzymania L4, np. telefonicznie. Natomiast w ciągu siedmiu dni zwolnienie powinno być dostarczone do urzędu. Kobieta nie musi go dostarczać osobiście, może to zrobić osoba trzecia.

- W pewnym momencie mój lekarz zabronił mi pracować, otrzymałam więc zwolnienie lekarskie, wystawione na NIP urzędu pracy. Mój mąż dostarczył je do kancelarii urzędu. Fakt, że przebywałam wówczas na zwolnieniu nie był problemem dla urzędu. Nadal też otrzymywałam zasiłek dla bezrobotnych, który został mi przyznany w dniu rejestracji – dodaje bezrobotna Paulina.

Co szczególnie ważne, osoba bezrobotna, która przebywa na zwolnieniu ponad 90 dni, straci status. Kobieta w ciąży podlega ochronie i nie zostanie wyrejestrowana, nawet jeśli długość zwolnienia lekarskiego przekroczy 90 dni.

 

Poród a sytuacja bezrobotnej

 

Po porodzie kobieta zarejestrowana jako bezrobotna  w urzędzie pracy będzie chroniona przed wyrejestrowaniem przez okres, przez który uprawniona by była, zgodnie z odrębnymi przepisami, do zasiłku macierzyńskiego.

- Zasiłek miałam przyznany na okres 12 miesięcy – tłumaczy Paulina – nawet po porodzenie mogłam go nadal pobierać – dodaje bezrobotna. - Oczywiście dodatkowo złożyłam wniosek o świadczenie rodzicielskie, ale to akurat dotyczy już innego urzędu.

W sytuacji, gdy kobieta urodzi dziecko w trakcie pobierania zasiłku lub w okresie miesiąca po ustaniu jego pobierania, urząd wydłuży okres wypłaty o czas, zgodnie z którym przysługiwałby jej zasiłek macierzyński.

Szczegółowe informacje na temat sytuacji osoby bezrobotnej można uzyskać w serwisie internetowym Zielonej Linii oraz pud numerem telefonu 19524.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły:

 • Zasiłek dla bezrobotnych pracujących za granicą
  Coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące zasiłku dla bezrobotnych dla osób, które pracowały za granicą. Podpowiadamy, co zrobić, żeby otrzymać świadczenie!

 • Dla kogo chorobowe bez okresu wyczekiwania
  Od niedawna pracujesz i… zachorowałeś? Zastanawiasz się, czy zwolnienie będzie płatne? Sprawdź!

 • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
  Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

 • Szukasz pracy? Ulepszone CV możesz mieć gratis, a to tylko jedna z usług Zielonej Linii
  Znalezienie wymarzonej pracy wymaga czasu. Okres poszukiwań można jednak znacząco skrócić. Wystarczy skorzystać z bezpłatnego ulepszenia CV, symulatora rozmowy kwalifikacyjnej lub poradników video. Te i wiele innych rozwiązań proponuje nowoczesny system infolinii i portalu Zielona Linia.

 • Koniec papierowych zwolnień lekarskich
  Od 1 grudnia lekarz będzie mógł wystawić tylko zwolnienie elektroniczne. Nie będzie przysługiwało prawo wyboru, tak jak dotychczas!

 • Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi i zezwolenie na pracę – czy można to połączyć?
  Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, a jednak nie do końca jest. Sprawdźcie!

 • Ponad 13 tysięcy złotych na szkolenie
  Potrzebujesz pieniędzy na szkolenie? Sprawdź, co trzeba zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

 • Powody, przez które najprawdopodobniej nie dostaniesz zasiłku
  Przedstawiamy najczęstsze przyczyny odmowy przyznania zasiłku dla bezrobotnych.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.