Zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego osobie niepełnosprawnej
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-03-25
Kiedy możesz się ubiegać o zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego osobie niepełnosprawnej?
Jeśli zatrudniasz pracownika niepełnosprawnego, możesz otrzymać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zwrot:
- miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy,
- kosztów szkolenia tych pracowników
– w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy.
Ważne: Zwrotem kosztów objęte są wyłącznie dodatkowe koszty pracodawcy wynikające z zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Jaka jest maksymalna wysokość wsparcia?
Jeżeli złożysz wniosek, to możesz starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia, które stanowi iloczyn kwoty najniższego wynagrodzenia i ilorazu liczby godzin w miesiącu przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu i miesięcznej liczby godzin pracy pracownika niepełnosprawnego w miesiącu.
Liczba godzin przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu nie może jednak przekraczać liczby godzin odpowiadającej 20% liczby godzin pracy pracownika w miesiącu.
Zwrot kosztów szkolenia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy obejmuje natomiast 100% kosztów szkolenia, nie więcej jednak niż równowartość kwoty najniższego wynagrodzenia.
Co należy zrobić, żeby otrzymać zwrot kosztów?
Jeżeli chcesz otrzymać zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego osobie niepełnosprawnej, powinieneś złożyć wniosek do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu właściwego ze względu na miejsce zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, miejsce siedziby albo miejsce zamieszkania pracodawcy.
Starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu mogą też wyznaczyć jednostkę organizacyjną, która będzie przyjmowała wnioski. Są to najczęściej powiatowe centra pomocy rodzinie oraz miejskie ośrodki pomocy rodzinie.
Jeżeli pracodawcą jest starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu wówczas wniosek należy złożyć do Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za pośrednictwem oddziału Funduszu, właściwego ze względu na siedzibę tego pracodawcy.
Przydatne informacje
Przy ubieganiu się o dofinansowanie konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o zasadności udzielania pomocy pracownikowi niepełnosprawnemu, wydanego przez lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad tym pracownikiem.
Zwrotowi nie podlegają koszty adaptacji pomieszczeń, stanowisk pracy, urządzeń i oprogramowania i technologii poniesione przed podpisaniem umowy.
Kwota zwrotu kosztów poniesionych w związku z rozpoznaniem potrzeb osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 15% kosztów związanych z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Podstawa prawna:
Obwieszczenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 19 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych
Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Znajdź swój urząd pracy
Wpisz lub wybierz co najmniej jedno kryterium z formularza poniżej. Aplikacja automatycznie podpowie Ci, jakie urzędy pracy znajdują się w wybranej przez Ciebie lokalizacji.