Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy stworzonego dla osoby niepełnosprawnej
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-03-25
Czym jest zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy stworzonego dla osoby niepełnosprawnej?
Pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną może ubiegać się o zwrot kosztów wyposażenia stworzonego dla niej stanowiska pracy.
Kogo można zatrudniać na wyposażonym stanowisku pracy?
Możesz ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów, jeżeli wyposażysz stanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu.
Jaka jest maksymalna wysokość wsparcia?
Jeżeli spełniasz powyższe warunki i złożysz wniosek, to możesz starać się o dofinansowanie do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia każdego wyposażonego stanowiska pracy (bez podatku VAT i podatku akcyzowego).
Jakie warunki musi spełnić pracodawca?
Refundację wyposażenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej otrzymasz, jeżeli:
- zawrzesz umowę ze starostą (powiatowym urzędem pracy) określającą warunki i wysokość zwrotu kosztów,
- poniesiesz koszty przystosowania stanowiska pracy,
- uzyskasz, wydaną na wniosek starosty, pozytywną opinię Państwowej Inspekcji Pracy o dostosowaniu wyposażonego stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności osoby zatrudnionej na tym stanowisku lub o spełnieniu warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy lub w pomieszczeniach zakładu pracy,
- przez okres co najmniej 36 miesięcy utrzymasz zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, dla której wyposażyłeś stanowisko.
Jakie koszty obejmuje refundacja?
Refundacja obejmuje:
- udokumentowane koszty zakupu lub wytworzenia wyposażenia stanowiska pracy, na którym będzie wykonywać pracę osoba niepełnosprawna;
- kwotę niepodlegającego odliczeniu:
- podatku od towarów i usług,
- podatku akcyzowego,
związanych z kosztami zakupu lub wytworzenia wyposażenia stanowiska pracy.
Zwrotowi nie podlegają koszty poniesione przed dniem zawarcia umowy ze starostą.
Ważne: Zakup wyposażenia objętego refundacją udokumentujesz fakturą, rachunkiem lub dowodem zapłaty. Wytworzenie wyposażenia objętego refundacją udokumentujesz natomiast przedstawiając ocenę techniczną rzeczoznawcy wraz z dokonaną przez niego wyceną.
Co należy zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie?
Jeżeli chcesz otrzymać dofinansowanie, powinieneś złożyć do starosty wniosek do starosty (powiatowego urzędu pracy) właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej. Wzór wniosku znajdziesz TUTAJ.
Pracodawca będący starostą lub prezydentem miasta na prawach powiatu, składa wniosek do Prezesa Zarządu PFRON za pośrednictwem oddziału Funduszu właściwego ze względu na siedzibę tego pracodawcy.
Jak wygląda procedura przyznawania dofinansowania?
Starosta pisemnie informuje pracodawcę o sposobie rozpatrzenia wniosku pod względem rachunkowych i formalnym w terminie 30 dni od otrzymania kompletnego wniosku.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości starosta poinformuje cię o nich w terminie 14 dni, a w ciągu kolejnych 14 dni (od wezwania) będziesz miał czas na ich usunięcie.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku starosta sporządza uzasadnienie, a w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku starosta informuje pracodawcę o rozpatrzeniu wniosku, wzywając go do negocjacji warunków umowy. Negocjacje powinny zakończyć się w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, a w ciągu kolejnych 14 dni (od dnia zakończenia negocjacji) starosta zawiera pisemną umowę z pracodawcą.
Kiedy pracodawca musi zwrócić dofinansowanie?
Jeżeli okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej będzie krótszy niż 36 miesięcy, będziesz obowiązany zwrócić Funduszowi za pośrednictwem starosty środki w wysokości równej 1/36 ogólnej kwoty zwrotu za każdy miesiąc brakujący do upływu okresu 36 miesięcy, jednak w wysokości nie mniejszej niż 1/6 tej kwoty. Zwrotu dokonujesz w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną.
Nie zwracasz środków, jeżeli zatrudnisz w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną inną osobę niepełnosprawną, zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu. Przerwa wynikająca z tego powodu nie jest wliczana do wymaganego 36-miesięcznego okresu zatrudnienia.
Przydatne informacje
Środki z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej oraz dofinansowanie kosztów płacy osoby niepełnosprawnej może otrzymać także przedsiębiorstwo społeczne lub spółdzielnia socjalna.
Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej może być przyznawana jako pomoc de minimis.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 marca 2011 r. w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 listopada 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Znajdź swój urząd pracy
Wpisz lub wybierz co najmniej jedno kryterium z formularza poniżej. Aplikacja automatycznie podpowie Ci, jakie urzędy pracy znajdują się w wybranej przez Ciebie lokalizacji.