Повернутися

Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-03-14

Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

Cudzoziemcy, którzy przebywają już w Polsce i ich celem pobytu jest praca, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (art. 114 ustawy o cudzoziemcach) lub o pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (Niebieska Karta UE, art. 127 ustawy o cudzoziemcach). Zaletą tych rozwiązań jest to, że w ramach jednej procedury uzyskuje się zarówno zezwolenie na pobyt (czasowy), jak i zezwolenie na pracę.

O dokumenty te wniosek składa cudzoziemiec do urzędu wojewódzkiego (właściwego ze względu na miejsce pobytu). Pracodawca wypełnia mu jedynie załącznik nr 1 i dostarcza ewentualnie dodatkowe dokumenty wymagane przez wojewodę. 

 

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite)

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę jest najpopularniejszym zezwoleniem na pobyt czasowy w Polsce. Wydaje się je, na okres nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż 3 lata, cudzoziemcowi, którego celem pobytu w Polsce jest praca.

Do tego, by cudzoziemiec mógł się ubiegać o takie zezwolenie potrzebny jest mu pracodawca (pracodawcy), który zechce powierzyć mu pracę za przynajmniej minimalne wynagrodzenie miesięcznie. Ponadto konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków określonych w przepisach.

Co do zasady w zezwoleniu jednolitym określony jest podmiot powierzający wykonywanie pracy oraz warunki zatrudnienia. Zmiana pracodawcy lub niektórych warunków pracy wymagają zmiany decyzji lub uzyskania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

 

Więcej informacji: Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę

 

Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (tzw. Niebieska karta UE)

Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Jest to tzw. Niebieska Karta UE. Cudzoziemiec, który się o nią ubiega musi być zatrudniony na stanowisku wymagającym wysokich kwalifikacji (cudzoziemiec musi je potwierdzić odpowiednim dokumentem), a jego roczne wynagrodzenie brutto wynikające z miesięcznego lub rocznego wynagrodzenia, wskazane w umowie, nie może być niższe niż równowartość 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym złożenie wniosku o pobyt czasowy.

 

Więcej informacji: Niebieska Karta, Niebieska Karta UE a zmiana warunków pracy

 

Wydłużenie ważności pobytu obywateli Ukrainy

Jeżeli ostatni dzień okresu ważności zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego obywatelowi Ukrainy przypada w okresie od dnia 24 lutego 2022 r., okres ważności tego zezwolenia ulega przedłużeniu z mocy prawa do dnia 30 września 2025 r.

 

Przydatne informacje

Jakie dokumenty legalizują prace cudzoziemca w Polsce? Sprawdź TUTAJ.

Listę cudzoziemców uprawnionych do wykonywania pracy w Polsce znajdziesz TUTAJ.

 

Szczegółowych informacji na temat legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce udzialają pracownicy Urzędu ds. Cudzoziemców.

Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzialają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.

 

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

 

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy art. 87.

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, art. 114, art. 127.

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 marca 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o cudzoziemcach art. 114, art. 127.

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (art. 42).

 

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Stres i wypalenie zawodowe – cichy wróg współczesnego pracownika
    Współczesny rynek pracy niesie za sobą wiele wyzwań. Ciągła presja na efektywność, wysokie tempo życia, rywalizacja, brak stabilności zatrudnienia oraz stale rosnące oczekiwania pracodawców prowadzą do wzmożonego stresu, który – jeśli nie jest właściwie zarządzany – może przerodzić się w wypalenie zawodowe. Ten problem dotyczy coraz większej liczby osób i coraz częściej nie tylko przedstawicieli zawodów wysokiego ryzyka psychicznego, jak lekarze, nauczyciele czy pracownicy socjalni, ale również menedżerów, a nawet freelancerów.

  • Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?
    Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?

  • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
    Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

  • Zezwolenie na pracę sezonową a zakwaterowanie cudzoziemca
    Pracodawca, który zamierza zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową może zapewnić mu zakwaterowanie. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Wskazujemy najważniejsze sprawy, o których powinien pamiętać pracodawca, zanim zapewni cudzoziemcowi zakwaterowanie w ramach pracy na zezwoleniu na pracę sezonową.

  • Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę
    Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

  • Legalizacja pracy cudzoziemca
    Jakie dokumenty legalizują pracę cudzoziemca w Polsce?

  • Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
    Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy