Повернутися

Dorabianie do etatu [RAPORT]

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-07-24

Dla wielu Polaków koniec dnia w pracy nie oznacza wypoczynku, a rozpoczęcie drugiego zarobkowego zajęcia. Jakie są powody dorabiania do etatu i które pokolenie robi to najczęściej? Odpowiedzi przynosi raport przygotowany przez Aplikuj.pl.

Z wielu badań wynika, że dorabiają przedstawiciele wszystkich zawodów. Jak łatwo się domyślić, są to pracownicy edukacji, służby zdrowia (zarówno lekarze, jak i pielęgniarki). Są to też, niejako z definicji, freelancerzy (dziennikarze, graficy komputerowi) oraz specjaliści. To samo dotyczy segmentu usług. Powody? Najczęściej jest to przymus finansowy, czyli:

  • zbyt niska pensja (ważne zjawisko tzw. biednych pracujących),
  • inflacja,
  • zwiększone potrzeby konsumpcyjne oraz raty kredytów.

 

Czytaj także: Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?

 

Wydaje się, że są trzy strukturalne przyczyny takiego stanu rzeczy: trwałe zaistnienie pracy zdalnej/hybrydowej, brak pracowników na rynku oraz specyfika polskiego rynku mieszkaniowego (wrastające ceny, mieszkanie jako najbardziej efektywny instrument finansowy). To największe „boostery” dorabiania do etatu.

 

Z pracodawcą o pieniądzach

Czy we wszystkich pokoleniach zjawisko dorabiania do etatu jest równie duże? To o tyle ważne, że jak wynika z raportu „Rekrutacja multigeneracji – trendy i wyzwania w 2024 r.”, 98% rekruterów szuka kandydatów z różnych pokoleń, dopasowując do nich różne kanały dotarcia (aż 70% – niemal tyle samo w wielopokoleniowości widzi szansę na wymianę doświadczeń i wiedzy). Jak zjawisko dodatkowej pracy ma się do przekwalifikowania (reskilling) lub podnoszenia kwalifikacji (upskilling)? Czy jest z nimi skorelowane?

 

Czytaj także: Dlaczego warto rozejrzeć się za pracą sezonową?

 

Z raportu „Polacy gotowi do zmiany – reskilling i upskilling na rynku pracy” (marzec 2024) dowiedzieliśmy się, iż niemal 90% respondentów myślało o zmianie pracy, a 70% badanych pracuje w zawodzie niezgodnym z ich wykształceniem. Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą? – pytało Aplikuj.pl w kwietniu 2024. Odpowiedzi wskazywały jasno, że daleko nam do transparentności w tej kwestii. Dla niecałej połowy rozmowa o warunkach finansowych z pracodawcą jest krępująca, a kobiety znacznie rzadziej proszą o podwyżkę niż mężczyźni. Czy z takiej postawy wynika, że najlepszym sposobem na podwyżkę jest… podjęcie kolejnej pracy?

 

Które pokolenie dorabia najczęściej?

Ciekawym, choć w jakimś sensie przewidywalnym, jest rozpatrzenie kwestii podejmowania dodatkowej pracy przez pryzmat pokoleniowości. Już w 2023 roku raport „Wielopokoleniowa siła w miejscu pracy” wskazał, gdzie i jak szukają pracy Zetki (1997–2012), Igreki (1981–1996), Iksy (1965–1980) i Baby boomersi (pokolenie wyżu demograficznego, czyli lata 1946–1964). Wyniki generacyjne były wtedy bardzo ciekawe: najkrótszy czas potrzebny na znalezienie nowej pracy przypadał na pokolenie X (połowa Iksów znajduje nową pracę w przeciągu zaledwie miesiąca). Aż 77% Millenialsów nie posiada lub nie używa profilu na popularnym Linkedinie – nie posiada, bo są ciągle w pracy?

Czy wyniki najnowszego raportu Aplikuj.pl potwierdzają trendy opisane w poprzednich badaniach i wprowadzają nowe zmienne? Jaki jest stosunek pracodawców do szerokorozumianych wieloetatowców? Dowiecie się z tego raportu: https://www.aplikuj.pl/raporty/dorabianie-do-etatu-w-polsce-co-na-to-firmy-i-jak-czesto-o-tym-wiedza

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii.

 

Źródło:

Aplikuj.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Rynek pracy – perspektywy na 2025 r.
    Jak w najbliższych miesiącach będzie wyglądał polski rynek pracy pod względem rekrutacji? Na to pytanie starają się odpowiedzieć twórcy raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Przedstawiamy wybrane dane z tej publikacji, które ilustrują nastroje polskich pracodawców.

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Pozytywna i stabilna sytuacja na polskim rynku pracy
    Sytuacja na polskim rynku pracy wydaje się być stabilna i daje powody do optymizmu. Na co powinni zwracać uwagę pracodawcy, by było lepiej i poziom satysfakcji pracowników się zwiększał? Poniżej kilka sugestii.

  • Najlepsze Miejsca Pracy w 2024 r.
    91% pracowników 25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie potwierdza, że kierownictwo ich firm przestrzega zasad etyki i uczciwości, 90% jest dumnych z tego, co robi i nie mniej, bo 91%, ma powody do dumy z miejsca, w którym pracuje. Te dane pokazują, jak pozytywne i silne mogą być relacje w dobrze funkcjonującej, stabilnej firmie. Great Place To Work promuje organizacje, które są w tych staraniach konsekwentne. W efekcie najlepsi, aby zachować miejsce na liście, muszą starać się być… jeszcze lepsi. Przedstawiamy wyniki konkursu Great Place To Work 2024.

  • Pokolenie Z a rynek pracy
    Pokolenie Z (zet) to pokolenie urodzonych po 1995 roku. Są to pierwsi ludzie dorastający w scyfryzowanym społeczeństwie. Osoby z pokolenia Z od kilku lat wkraczają na rynek pracy. Na ich temat krąży wiele negatywnych opinii. Na szczęście są to najczęściej łatki i mity, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jakimi pracownikami są osoby z pokolenia Z? Jakie wartości wnoszą na rynek pracy? Zapraszamy do lektury.

  • Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? [RAPORT]
    „W przeciwieństwie do zwykłego zmęczenia, w którym wypoczynek przynosi ulgę, wypalenie zawodowe to stan chroniczny – bez względu na to, czy jesteśmy po weekendzie, czy po długim urlopie, wracamy do pracy i dopada nas zespół trzech objawów – wyczerpanie psychoruchowe, negatywne ocenianie swoich kompetencji i przyszłości oraz depersonalizacja innych, czyli postrzeganie ich jako szarej, irytującej masy, wobec której brak nam już empatii i cierpliwości” – mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ. Manpower zapytał pracowników, w jaki sposób pracodawcy mogliby zapobiegać zjawisku wypalenia zawodowego. Oto, co odpowiedzieli.

  • Praca a zdrowie psychiczne
    Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, zdrowie psychiczne to „dobrostan, w którym jednostka uświadamia sobie własne możliwości, potrafi radzić sobie z normalnymi stresami życiowymi, może produktywnie pracować i jest w stanie wnieść wkład do swojej społeczności”. Na zdrowie psychiczne wpływa wszystko to, co wywołuje w nas emocje – życie prywatne, relacje z ludźmi, sytuacja ekonomiczna na świecie i wiele więcej. Wśród tych elementów, szczególnie ważna jest praca.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy