Повернутися

Zakładowy staż pracy a okres wypowiedzenia

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-09-27

Co to jest zakładowy staż pracy? Jak go liczyć? Jaki ma on wpływ na okres wypowiedzenia? Odpowiadamy.

Zakładowy staż pracy to czas zatrudnienia u danego pracodawcy. Ma on wpływ na okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, przy rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia w sytuacji długotrwałej choroby pracownika, przy obliczaniu wysokości odprawy pośmiertnej czy przy obliczaniu wysokości odprawy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, a tym samym przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy.

Staż zakładowy jest liczony jako całość okresów pracy u danego pracodawcy, bez względu na długość ewentualnych przerw między poszczególnymi umowami. Jeżeli pracownik był zatrudniany przez tego samego pracodawcę kilkakrotnie, w różnym czasie, przy ustalaniu zakładowego stażu pracy należy te okresy zliczyć (dodać do siebie).

 

Czytaj także: Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony

 

Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy często zastanawiają się, czy okres zatrudnienia u danego pracodawcy należy liczyć bez czy z okresem wypowiedzenia. Ten, z pozoru mało istotny problem, może mieć spore znaczenie, zwłaszcza w sytuacji granicznej, gdy np. pracodawca jest przeświadczony, że wręczając pracownikowi wypowiedzenie, będzie ono trwało 2 tygodnie, bo pracownik pracował u niego krócej niż 6 miesięcy. Zdarza się, że te 6 miesięcy mija w trakcie dwóch tygodni wypowiedzenia. Co wtedy? Zacznijmy od przepisów zawartych w Kodeksie pracy. 

 

Okresy wypowiedzenia umów o pracę

Zgodnie z art. 36 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Z tego przepisu wynika, że rodzaj umowy o pracę (na czas określony, na czas nieokreślony) nie ma znaczenia przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia. Kluczowy jest właśnie zakładowy staż pracy, czyli okresy zatrudnienia u danego pracodawcy, jak i u poprzedniego pracodawcy, jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach wskazanych w art. 23Kodeksu pracy. W tym momencie warto przywołać fragment z wyroku Sądu Najwyższego (SN z 11.05.1999 r., I PKN 34/99), który stanowi:

„Nie ma żadnego uzasadnienia prawnego założenie, że staż zatrudnienia u danego pracodawcy znaczy co innego niż okres trwający od chwili nawiązania stosunku pracy do jego ustania (rozwiązania), które w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia”. 

Okres wypowiedzenia jest więc wliczany do zakładowego stażu pracy.

Wracając do kwestii, w której pracownik osiągnie 6-miesięczny zakładowy staż pracy w trakcie dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. W takim przypadku, jego okres wypowiedzenia zmieni się z dwutygodniowego na miesięczny.

 

Czytaj także: Niepełny wymiar etatu a uprawnienia pracownicze

 

Podobnie będzie z pracownikiem, który w trakcie miesięcznego okresu wypowiedzenia osiągnie 3 lata zakładowego stażu pracy. Na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy czytamy:

„Jeżeli moment rozwiązania stosunku pracy, przy założeniu miesięcznego okresu wypowiedzenia, który przysługiwał pracownikowi przykładowo 4 grudnia na podstawie art. 36 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy, przypadnie już po upływie 3 letniego okresu zatrudnienia pracownika, wówczas pracownika będzie obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia zgodnie z art. 36 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy. Zgodnie z powyższym, stosunek pracy, rozwiąże się 31 marca, bowiem do stażu pracy u danego pracodawcy, na podstawie którego oblicza się długość okresu wypowiedzenia przysługującego pracownikowi, zalicza się również ten okres wypowiedzenia.”

 

Szczegółowych informacji w tym zakresie udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy można cofnąć zgodę?
    Porozumienie stron jest jedną z form rozwiązania umowy o pracę. Jak wskazuje nazwa, to najmniej konfliktowy sposób zakończenia stosunku pracy. Wymaga jednak aprobaty obu stron umowy, a więc pracodawcy i pracownika. Czy wyrażoną zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron można cofnąć? Odpowiadamy.

  • Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką
    Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.

  • Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą
    Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

  • Jaki wpływ mają nowoczesne technologie na zatrudnianie młodych?
    „Dostosowanie współczesnego środowiska pracy do oczekiwań przedstawicieli różnych pokoleń jest wręcz kluczowe dla funkcjonowania firm. Aktualnie na rynku mamy przedstawicieli kilku grup pokoleniowych mających różne oczekiwania i czasami zupełnie odmienne podejście do życia czy pracy” – mówi Justyna Mazur, ekspertka rynku pracy IT, liderka w Experis. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami zatrudniającymi pracowników w różnym wieku? Jaką rolę odgrywa w tym nowoczesna technologia?

  • Rodzice w pracy - wyzwania dla pracodawcy
    Rodzice stanowią liczną grupę pracowników w Polsce. Szacuje się, że w przedziale wiekowym między 24. a 54. rokiem życia, to 1/3 wszystkich zatrudnionych. Urlopy rodzicielskie są nie lada wyzwaniem dla pracodawców, którzy muszą mierzyć się z długą nieobecnością pracowników oraz ponownym wdrożeniem ich do pracy.

  • Urlop na żądanie – wątpliwości
    Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

  • Urlop wypoczynkowy a przedawnienie
    Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących przepisów o urlopie wypoczynkowym, zawartych w Kodeksie pracy. Kilka z nich, dotyczących przedawnienia urlopu rozwiewa Marta Piernikowska, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Zachęcamy do lektury części artykułu ekspertki.

  • Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży
    Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Zgodnie z przepisami, nie. Pracownica taka jest chroniona od pierwszego dnia ciąży. Są jednak sytuacje, w których może dojść do zakończenia pracy takiej pracownicy. Jakie to przypadki? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy