Praca w wakacje – jak wybrać mądrze
Szukasz pracy na wakacje? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby ustrzec się przed nieuczciwymi pracodawcami i nie dać się oszukać.
Liczba ogłoszeń o pracę w okresie letnim zdecydowanie wzrasta. Pracodawcy szukają personelu do obsługi klientów w barach i restauracjach, na stoiskach z lodami czy owocami. Na ogół oferty skierowane są do osób młodych, uczących się. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby ograniczyć ryzyko zatrudnienia w nieuczciwego pracodawcy.
Na początku sprawdź czy firma istnieje
Przed aplikacją na dane stanowisko sprawdź, czy firma istnieje. Jak? Wystarczy chwila w internecie. Jednoosobowe firmy posiadają wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – strona firma.gov.pl, spółki wpis do Krajowego Rejestru Sądowego – ems.ms.gov.pl. Agencje zatrudnienia z kolei, aby działać zgodnie z prawem, powinny być wpisane do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia – www.stror.praca.gov.pl.
Oprócz pewności, że firma istnieje możemy uzyskać dodatkowe cenne informacje, np. czy nie jest w stanie upadłości. Co ma duże znaczenie przy płynności finansowej i wypłacie wynagrodzenia.
Odpowiedź na ofertę
W odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie o pracy wyślij tylko niezbędne minimum, czyli CV i w razie potrzeby list motywacyjny. Nie wysyłaj danych, które na etapie rekrutacji nie mogą być wymagane: PESEL, skan dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Nieuczciwy nabywca danych osobowych może wykorzystać je np. w celu zaciągnięcia kredytu przez internet.
Podpisz umowę
Przed rozpoczęciem pracy, nie w trakcie i nie po tygodniowym bezpłatnym okresie próbnym, podpisz umowę. Jaką? To na ogół ustala pracodawca już na etapie zamieszczania ogłoszenia o pracy. W przypadku prac sezonowych preferowane są umowy cywilnoprawne.
Podpisując umowę, upewnij się, że nie ma tam zawiłych kruczków prawnych i jest ona dla Ciebie zrozumiała. Jeśli masz wątpliwości, nie bój się pytać. Pamiętaj, że umowa już na etapie jej podpisywania powinna być w całości uzupełniona. Nie zgadzaj się na podpis dokumentu zawierającego puste pola do uzupełnienia, np. brak informacji o wysokości wynagrodzenia.
Pracodawca, który nie odprowadza składek od umowy-zlecenia z młodym pracownikiem nie narusza przepisów prawa pracy. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie nakłada obowiązku odprowadzania składek za uczniów i studentów do 26. roku życia wykonujących pracę na podstawie umowy-zlecenia.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Motywacja, mikro-zmiany i rozwój zespołu W świecie krótkich deadline’ów, rosnących oczekiwań i nieustannych zmian, motywacja pracowników staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu każdej organizacji. Ale czy da się ją zbudować w sposób trwały, bez ciągłego sięgania po zewnętrzne motywatory, jak premie, benefity czy akcje integracyjne? Coraz więcej badań i doświadczeń z obszaru HR pokazuje, że skuteczna motywacja to nie wielkie hasła, ale mikro-zmiany, codzienna uważność lidera i psychologia, która działa w rytmie pracy zespołu.

Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.

Zmiany w przepisach dotyczących polskiego rynku pracy 1 czerwca 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące polskiego rynku pracy. Swoim zakresem obejmują one m.in. bezrobotnych. Zmienia się wiele w zasadach rejestracji, kontaktu z urzędem pracy, jak i warunkach przyznawanych wsparć. Ponadto wprowadzone zostały nowe zasady powierzania pracy cudzoziemcom. W tym przypadku, również mamy do czynienia z ważnymi zmianami.

Ochrona sygnalistów w Polsce W naszym niedawnym artykule poruszyliśmy zjawisko whistleblowingu, czyli tzw. demaskatorstwa. Pora przenieść temat w polskie realia. Jakie formy ochrony sygnalistów przewiduje nasze prawo?

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – klucz do sukcesu zawodowego Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacyjnego. Właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć szanse na pozytywny rezultat i uzyskanie pracy. Proces ten warto potraktować strategicznie, dzieląc go na kilka etapów.

Wizy a praca cudzoziemców po zmianie przepisów 1 czerwca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich. Jak obecnie wygląda kwestia pracy osób, które przyjechały do naszego kraju na wizach? Które z nich umożliwiają podjęcie pracy, a które nie? Pobyt na jakich wizach umożliwia ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

O sygnalistach, czyli kim jest whistleblower? Sygnalista to dość tajemnicze określenie osoby, która działa w celu eksponowania nieprawidłowości w różnych sferach życia, w tym pracy. Jakie są genezy tego zjawiska i najgłośniejsze przypadki tego typu działań na świecie?

Co działa, a co nie. Co zrobić, jak się nie chce? Zmotywowanie się do działania wbrew niechęci to jedno z najczęstszych wyzwań we współczesnym świecie. Wydawałoby się, że skoro coś „trzeba zrobić”, to wystarczy wola. Ale właśnie w tym miejscu psychologia rozkłada sytuację na czynniki pierwsze i pokazuje: człowiek nie działa jak maszyna. To, że coś „powinno być zrobione”, nie oznacza jeszcze, że pojawi się energia, koncentracja czy zaangażowanie. A więc – co działa, a co nie?