Najczęściej zadawane pytania dotyczące zatrudnienia
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-02-21
Jakie kwestie dotyczące zatrudnienia najczęściej nurtują pracowników? Sytuacja kobiet w ciąży, warunki zawarcia umowy na czas określony, a może to, jak obliczyć wymiar urlopu? Sprawdź, czy znasz odpowiedzi na pytania, które najczęściej padają w rozmowach z konsultantami Zielonej Linii!
Kiedy dostanę umowę na czas nieokreślony?
Osoby pracujące na podstawie umów o pracę zawieranych na czas określony często gubią się w rachunkach i zastanawiają się, która umowa z kolei powinna być na czas nieokreślony. Najczęściej wątpliwości, czy pracodawca nie narusza przepisów, pojawiają się przy trzeciej umowie.
Przepisy mówią, że łączna liczba umów na czas określony nie może przekraczać trzech. Przy czym należy pamiętać, że umowa na okres próbny nie jest uwzględniana w tym rachunku. Dlatego czwarta umowa powinna być na czas nieokreślony.
Od ubiegłego roku funkcjonuje również przepis określający maksymalny czas zatrudnienia na umowę na czas określony. Nie może on przekraczać 33 miesięcy.
Jestem w ciąży. Czy pracodawca może mnie zwolnić?
Kobiety, które są w ciąży lub planują macierzyństwo, często obawiają się utraty zatrudnienia. Niepotrzebnie. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży. Wyjątkiem jest tzw. zwolnienie dyscyplinarne.
W przypadku umów krótkoterminowych, kontynuacja zatrudnienia uzależniona jest od okresu, na który została zawarta umowa. Jeśli umowa na okres próbny lub na czas określony przekracza miesiąc i uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, musi być przedłużona do dnia porodu.
Powyższy przepis nie dotyczy umów na zastępstwo oraz tymczasowych, ale w najbliższym czasie może to ulec zmianie.
Ile urlopu mi przysługuje?
Wymiar urlopu uzależniony jest od stażu pracy. W przypadku osób, które deklarują do 10 lat stażu, urlop wynosi 20 dni, a powyżej tego wymiaru - już 26 dni w ciągu roku kalendarzowego. Nie oznacza to jednak, że należy przepracować 10 lat, aby uzyskać wyższy wymiar urlopu. Do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, zalicza się również okres nauki. W przypadku ukończenia szkoły wyższej nie ma znaczenia, czy uzyskuje się tytuł licencjata czy magistra, do stażu można doliczyć 8 lat, a po ogólniaku 4 lata.
Oczywiście urlop obliczany jest proporcjonalnie do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.
Nurtuje Cię inny problem dotyczący zatrudnienia? Napisz do nas!
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

Urlop na żądanie – wątpliwości Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Urlop wypoczynkowy a przedawnienie Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących przepisów o urlopie wypoczynkowym, zawartych w Kodeksie pracy. Kilka z nich, dotyczących przedawnienia urlopu rozwiewa Marta Piernikowska, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Zachęcamy do lektury części artykułu ekspertki.

Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego? Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

Zagubione świadectwo pracy Nie masz świadectwa pracy? Sprawdź, kto może Ci pomóc!

Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.

Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

Zadaniowy czas pracy - zasady Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.