Повернутися

Nagroda jubileuszowa dla pracownika

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-07-22

Nagroda jubileuszowa jest premią pieniężną dla pracownika z wieloletnim stażem. Jaki staż pracy uprawnia do otrzymania takiej nagrody i komu ona przysługuje?

Kodeks pracy nie reguluje pojęcia nagrody jubileuszowej. Jest ona wypłacana na podstawie zasad i trybu określonego w odrębnych aktach, które obejmują określone grupy zawodowe.

 

Kto może otrzymać nagrodę jubileuszową?

Nagroda jubileuszowa przysługuje pracownikom sfery budżetowej, czyli np. nauczycielom, urzędnikom, górnikom czy pracownikom służby zdrowia. Wysokość nagrody jubileuszowej uwarunkowana jest stażem pracy danego pracownika.

U  pracodawców spoza tzw. „budżetówki”, nagrody jubileuszowe mogą wynikać z wewnętrznego regulaminu zakładu pracy. Jest to jednak dobra wola pracodawcy, czy chce takie regulacje wprowadzić. Warunkiem jest jednak zatrudnianie co najmniej 10 pracowników, ponieważ jest to minimalna liczba zatrudnionych wymagana do założenia związku zawodowego.

 

Wysokość nagrody jubileuszowej

W każdej grupie zawodowej wysokość nagrody jubileuszowej jest zróżnicowana i zależy od stażu pracy. W przypadku górników świadczenie to wynosi od 75% do 400% miesięcznej pensji i jest przyznawane co 5 lat, po przepracowaniu co najmniej 15 lat. Pracownicy służby cywilnej otrzymują nagrody jubileuszowe po przepracowaniu co najmniej 20 lat. Wysokość premii wynosi:

  • 75% miesięcznego wynagrodzenia – po 20 latach pracy,
  • 100% miesięcznego wynagrodzenia – po 25 latach pracy,
  • 150% miesięcznego wynagrodzenia – po 30 latach pracy,
  • 200% miesięcznego wynagrodzenia – po 35 latach pracy,
  • 300% miesięcznego wynagrodzenia – po 40 latach pracy,
  • 400% miesięcznego wynagrodzenia – po 45 latach pracy.

 

Składki i podatki od nagrody jubileuszowej

Nagrody jubileuszowe, przysługujące pracownikowi nie częściej niż co 5 lat, nie podlegają oskładkowaniu. Od premii przyznawanych częściej niż co 5 lat należy odliczać składki ZUS. Premie regulaminowe uznaje się za przychód ze stosunku pracy, dlatego bierze się je pod uwagę, ustalając podstawę do określania wysokości składek na ubezpieczenia społeczne. Pracownicy mogą otrzymywać również nagrody z tytułu jubileuszu firmy. Takie świadczenia, niezależnie od częstotliwości ich wypłacania, zawsze podlegają oskładkowaniu.

Ponieważ pracodawca nie odprowadza składek od nagród jubileuszowych przysługujących nie częściej niż co 5 lat, to wysokość tego świadczenia nie jest wliczana przez ZUS do podstawy wymiaru emerytury.

Nagroda jubileuszowa jest dla pracownika przychodem wynikającym ze stosunku pracy i jako przychód nie jest zwolniona z odprowadzenia podatku dochodowego. 

 

Nagroda jubileuszowa a trzynastka

Nagrody jubileuszowej nie bierze się pod uwagę obliczając podstawę trzynastki. Tak samo w przypadku innych dodatkowych wypłat czy premii otrzymanych przez pracownika w roku kalendarzowym, za który przysługuje mu trzynasta pensja.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa o służbie cywilnej

Ustawa o pracownikach samorządowych

https://tiny.pl/7djlb

 

 

 

 

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Upał a praca. Co czytamy w przepisach?
    „Uff - jak gorąco!”. Wysokie temperatury w okresie letnim mogą być bardzo uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących na zewnątrz. Dlatego przepisy prawa pracy (BHP) nakładają na pracodawców pewne obowiązki, które mają poprawić komfort pracy w czasie upałów. Jakie? O co powinni zadbać pracodawcy, gdy słupek rtęci przekracza dopuszczalne normy bezpieczeństwa i higieny pracy?

  • Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę – w trakcie zatrudnienia i po zakończonej umowie
    Wynagrodzenie za pracę (w ramach stosunku pracy) jest świadczeniem podlegającym szczególnej ochronie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik nie może się go zrzec, a pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia za wynagrodzeniem. Kiedy powinna być wypłacana pensja? Co z terminem wypłaty, gdy kończy się umowa? Odpowiadamy.

  • Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
    Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

  • Okres wypowiedzenia. Czy wlicza się do stażu pracy? Czy można go skrócić?
    Wypowiadając umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony należy pamiętać, że po złożeniu wypowiedzenia obowiązuje jeszcze okres wypowiedzenia, który jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy przepisy przewidują możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia? Odpowiadamy.

  • Trzy inne niż wynagrodzenie świadczenia ze stosunku pracy
    Przepisy prawa pracy (w szczególnych sytuacjach) przyznają pracownikom prawo do innych niż wynagrodzenie świadczeń z tytułu nawiązania stosunku pracy. Mowa tu o odprawie emerytalnej lub rentowej, odprawie pośmiertnej oraz odprawie ekonomicznej z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników. Co warto wiedzieć o tych świadczeniach? Odpowiadamy.

  • Pracownik na zwolnieniu lekarskim a informowanie pracodawcy
    Od wielu lat zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie trafiają do pracodawcy. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien dodatkowo poinformować przełożonego o chorobie i nieobecności w pracy? Odpowiadamy.

  • Czym jest plan urlopów?
    Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, a więc osoby świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Aby czas wolny wszystkich zatrudnionych nadmiernie nie zaburzał funkcjonowania zakładu pracy, potrzebny jest plan. Już pod koniec jednego lub na początku kolejnego roku określa się w nim kto i kiedy skorzysta z przysługującego mu urlopu. Co warto wiedzieć o planie urlopowym?

  • Uzupełniający urlop macierzyński, czyli uprawnienia pracowników, którzy są rodzicami wcześniaków
    W Kodeksie pracy pojawił się nowy przepis, który zacznie obowiązywać od 19 marca 2025 r. Dzięki niemu rodzice hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. W jakim wymiarze? Jakie warunki należy spełnić? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy