Повернутися

Mentoring w firmie

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-01-31

Nie musi ograniczać się do przepływu informacji tylko w jedną stronę. Świetnie sprawdza się w działaniu w obie strony.

Zjawisko mentoringu w polskich firmach istnieje od dawna, niekoniecznie jednak pod tą nazwą. Od zawsze w firmie był ktoś, kto pomagał osobom rozpoczynającym pracę. Mentoring to nic innego, jak nauka oparta na relacji „mistrz” (najczęściej doświadczony pracownik)  – „uczeń” (nowy pracownik). Słowo pochodzi od imienia mitycznej postaci Mentora, przyjaciela i opiekuna Odyseusza, uosabiającego wiedzę, rozwagę i doświadczenie życiowe. Zgodnie więc ze swym znaczeniem, mentor w firmie odpowiada za przekazanie nowemu pracownikowi posiadanej wiedzy, wsparcie w jej praktycznym stosowaniu oraz udzielanie informacji zwrotnej. To pozwala na sprawne wdrożenie nowego pracownika oraz szybszy rozwój jego umiejętności.

 

Czym powinien charakteryzować się mentor?

 

Mentor  powinien posiadać umiejętność planowania, ponieważ będzie zmuszony planować pracę nie tylko swoją, ale i podopiecznego. Ważne są również umiejętności komunikacyjne: precyzyjne wypowiedzi, aktywne słuchanie i co za tym idzie - umiejętne zadawanie pytań. Konstruktywna krytyka również jest niezbędna, pozwoli  nowemu pracownikowi wyciągnąć wnioski i popchnie do dalszego działania, a nie wywoła zniechęcenie.  

 

Czy mentee może odwdzięczyć się tym samym?

 

Od początku XXI wieku pojawił się nowy rodzaj mentoringu – mentoring odwrócony. Stosowany jest on przez wiele firm, w szczególności w Stanach Zjednoczonych i Zachodniej Europie, na przykład przez IBM, Deloitte czy Tesco.

 

Młodsze pokolenia to pokolenia Facebooka oraz innych mediów społecznościowych. Może więc też wiele nauczyć swoich starszych kolegów.  Podpowie, jak w pracy korzystać z dobrodziejstw internetu - mediów społecznościowych, aby przyniosły jak największe korzyści firmie.

 

Mentoring odwrócony nie musi dotyczyć współpracy bardzo młodego, niedoświadczonego człowieka z o wiele starszym pracownikiem na wysokim stanowisku. Odwrócone relacje równie dobrze spełniają swoją rolę wśród przedstawicieli pokolenia X.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Brak ukończenia szkoły ponadpodstawowej – co dalej?
    Nie każda droga życiowa przebiega zgodnie z utartym schematem – szkoła, studia, praca. Różne sytuacje mogą sprawić, że edukacja na poziomie ponadpodstawowym nie została ukończona, ale to nie oznacza, że przyszłość jest zagrożona. Istnieją kroki, które mogą pomóc w zdobyciu zatrudnienia, rozwoju i osiągnięciu sukcesu. Oto kilka możliwości, które warto rozważyć.

  • Rynek pracy w 2025 r. w opinii ekspertów
    Przewidywanie przyszłości jest bardzo trudne. Zwłaszcza w tak dynamicznych czasach, gdzie sytuacja geopolityczna zmienia się z dnia na dzień. Zmiany te odbijają się również na rynku pracy. Firmy zmuszone są do podejmowania kroków, dostosowujących ich działanie do otaczającej rzeczywistości. Jaki będzie dla rynku pracy 2025 r.? Oto opinie ekspertów Great Place To Work.

  • Problemy rekrutacyjne branży IT
    Na jakie trudności w rekrutacji pracowników natrafiają firmy z branży nowych technologii? Jakich kompetencji zdaniem pracodawców szczególnie brakuje na rynku pracy IT? Którzy kandydaci mogli liczyć na najwięcej ofert w ubiegłym roku? Przedstawiamy najważniejsze wnioski płynące z raportu „Niedobór talentów 2025”.

  • Dofinansowanie stanowiska pracy dla spółdzielni socjalnej
    Spółdzielnia socjalna to przedsiębiorstwo, które realizuje założenia biznesowe, ale przede wszystkim wspiera i aktywizuje osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, tj. m.in. osoby bezrobotne i niepełnosprawne. Spółdzielnia socjalna, planująca zatrudnienie pracownika, ma możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel z urzędu pracy. Jakie warunki musi spełniać? Podpowiadamy.

  • Problemy z rekrutacją, czyli o niedoborze talentów
    Znalezienie odpowiednich kandydatów do pracy okazuje się sporym wyzwaniem. Problem z zatrudnieniem kompetentnych pracowników zgłasza ponad połowa polskich pracodawców. Jak to wygląda w liczbach? W których branżach najtrudniej znaleźć pracowników? Przedstawiamy wyniki raportu „Niedobór talentów 2025”.

  • Stawki składek na ubezpieczenia społeczne w 2025 r.
    Wraz z nadejściem 2025 roku zmieniła się wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, które przedsiębiorcy zapłacą do ZUS. Jako że od 1 stycznia br. wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę i zgodnie z prognozami zwiększy się też przeciętne miesięczne wynagrodzenie, płatnicy zapłacą wyższe składki. W jakiej wysokości? Odpowiadamy.

  • Co jest ważne na rynku pracy dla pracowników z pokolenia Z?
    Osoby z pokolenia Z mają nieco inne spojrzenie na rynek pracy niż ich rodzice czy starsi koledzy. Jest to nie lada wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą dostosować swoje miejsca pracy do potrzeb zetek. Na co liczą młodzi ludzie, którzy obecnie szukają zatrudnienia? Jakie są ich priorytety na rynku pracy? Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy? Oto kilka cennych porad.

  • Nowy rok, nowe cele. Jak zadbać o swój rozwój?
    Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań, jak i tworzenia planów na następne 12 miesięcy. Wielu z nas stawia sobie cele, które zamierza zrealizować. Co zrobić, aby plany nie pozostały jedynie na papierze?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy