Повернутися

Informowanie pracodawcy o zmianie pobytu w trakcie choroby – obowiązek czy dobra praktyka?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-08-26

Lekarz wypisując zwolnienie, oprócz podstawowych danych osobowych chorego, zamieszcza w nim również adres jego pobytu. Dlatego przed wprowadzeniem dokumentu do systemu, należy upewnić się, że dane te są aktualne. Czy w trakcie choroby dopuszczalna jest zmiana adresu naszego pobytu? Jakich formalności należy dopełnić, jeśli do tego dojdzie? Podpowiadamy.

Pracownik, którego lekarz kieruje na zwolnienie chorobowe, nie ma już obowiązku dostarczenia go pracodawcy. Po wystawieniu wprowadzane jest ono do systemu PUE ZUS, gdzie pracodawca widzi je najpóźniej w kolejnym dniu. Pracownik nie powinien jednak zapominać o poinformowaniu pracodawcy o swojej nieobecności.

 

Informacja o nieobecności

Jeśli w wyniku nieprzewidzianych okoliczności pracownik nie może stawić się w pracy, powiadamia o tym swojego pracodawcę, nie później jednak niż w drugim dniu od wystąpienia zdarzenia. Oprócz samej informacji o nieobecności pracownik podaje również jej przyczynę i przewidywany okres jej trwania.

Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje:

  • osobiście lub przez inną osobę,
  • telefonicznie,
  • za pośrednictwem innego środka łączności,
  • drogą pocztową.

W przypadku wysyłki informacji pocztą tradycyjną, za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego.

 

Czytaj także: Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy

 

Zmiana miejsca pobytu

Od 1 stycznia 2019 r. pojawił się obowiązek informowania o miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Oznacza to, że jeśli pracownik, któremu lekarz wystawia zwolnienie, będzie przebywał w innym miejscu niż wskazane w dokumentacji medycznej, powinien podać dodatkowy adres.

Jeśli w trakcie swojej choroby pracownik zmienia miejsce pobytu, wtedy jego obowiązkiem jest powiadomienie o tym płatnika składek, czyli pracodawcę, oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na dopełnienie tego obowiązku ma 3 dni, licząc od dnia wystąpienia tej okoliczności.

 

Szczegółowych informacji w zakresie zwolnień lekarskich oraz zasiłków chorobowych udziela Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (art. 59 ust. 5d – 5e).

Zakład Ubezpieczeń Społecznych.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Cudzoziemcy - praca po zakończeniu ważności zezwolenia na pracę a oczekiwaniem na rejestrację oświadczenia
    Zdarzają się sytuacje, w których ważność kończy jeden dokument legalizujący pracę cudzoziemca i pracodawca czeka na uzyskanie kolejnego. Co się dzieje w okresie oczekiwania? Jak to wygląda w przypadku zakończenia ważności zezwolenia na pracę, gdy pracodawca czeka na rejestrację oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy? Czy praca w okresie oczekiwania jest legalna? Odpowiadamy.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Lipiec 2024 r.
    1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuża ona legalny pobyt obywateli Ukrainy w RP i wprowadza zmiany w powiadomieniu, które legalizuje ich pracę. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące pobytu i pracy obywateli Ukrainy w RP.

  • Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi a powiadomienie o podjęciu lub niepodjęciu pracy
    Jednym z obowiązków pracodawcy, który powierza pracę cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia wpisanego do ewidencji oświadczeń jest powiadomienie urzędu pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez obcokrajowca. W jakim terminie? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Czy trzeba informować o zakończeniu pracy? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie jednolite a zmiana pracodawcy
    Zezwolenie jednolite, czyli zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, łączy w sobie dokumenty legalizujące pobyt i pracę. Cudzoziemiec, który je posiada może być zatrudniony na warunkach zapisanych w decyzji wojewody. O czym powinien pamiętać obcokrajowiec posiadający zezwolenie jednolite? Odpowiadamy.

  • Paszport i inne dokumenty cudzoziemca przebywającego w Polsce
    Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce powinien mieć ważny dokument uprawniający go do tego. Ponadto ma obowiązek posiadać ważny dokument podróży. Jeżeli dodatkowo chce pracować w RP, musi mieć dokument, który uprawnia go do pracy, chyba że jest z tego obowiązku zwolniony, np. jako absolwent szkoły ponadpodstawowej w Polsce.

  • Cudzoziemcy zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (cz. 1)
    Co do zasady, cudzoziemcy z państw spoza UE, EOG i Szwajcarii, którzy chcą legalnie pracować w Polsce, muszą mieć zezwolenie na pracę. Od tej zasady są jednak liczne wyjątki, wymienione w ustawie i rozporządzeniu. Których cudzoziemców obejmuje zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę?

  • Stampila w paszporcie cudzoziemca – czym jest i do czego uprawnia?
    Po złożeniu kompletnego wniosku o pobyt w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje od urzędu wojewódzkiego pieczątkę, tzw. stampilę. Co ona potwierdza i gdzie jej szukać? Dlaczego jest taka ważna, szczególnie dla potencjalnego pracodawcy?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy