Повернутися

Dotacja z urzędu pracy krok po kroku

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2014-12-03

Myślisz poważnie o założeniu własnej firmy? Masz przygotowany biznesplan, ale obawiasz się skomplikowanych formalności, związanych z dofinansowaniem? To mit! Wystarczy wykonać kilka prostych kroków, aby uzyskać dotacje z urzędu pracy. Podpowiadamy, jak to zrobić!

1. Pobierz wniosek

Aby otrzymać jednorazowe środki na działalność gospodarczą, musisz w pierwszej kolejności złożyć wniosek w urzędzie pracy, w którym jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Właściwy urząd do rejestracji, to ten odpowiedni ze względu na zameldowanie stałe lub czasowe. Aktualne dokumenty do pobrania – wniosek i zasady, można znaleźć na stronie internetowej danego urzędu lub w jego siedzibie. Tam też znajdziesz dodatkowe informacje i wskazówki.

2. Zapoznaj się dokładnie z regulaminem

Zasady przyznawania dotacji oparte są na zapisach z ustawy, rozporządzenia oraz wewnętrznych regulaminach urzędów pracy. Przed wypełnieniem wniosku zapoznaj się wnikliwie z regulaminem przyznawania środków. Znajdziesz tu odpowiedź na pytanie, czy w ogóle masz szansę otrzymać wsparcie oraz informacje dotyczące wypełniania wniosku, niezbędnych załączników, poręczeń oraz terminów. Niektóre urzędy zamieszczają również listę najczęściej popełnianych błędów, aby ustrzec przed nimi kolejnych wnioskujących.

3. Wypełnij wniosek i skompletuj dokumenty

Po zapoznaniu się z regulaminem wiesz już, czy spełniasz warunki, aby móc ubiegać się o środki oraz w jaki sposób prawidłowo wypełnić wniosek. Dobrze wypełniony wniosek, to dobry biznesplan, a to z kolei już połowa sukcesu w biznesie. Pamiętaj też, że wniosek jest najważniejszym dokumentem przy ubieganiu się o dotację. Na jego podstawie zapada decyzja o przyznaniu dofinansowania, dlatego podejdź do wypełnienia go z niezwykłą dokładnością i cierpliwością. Skompletuj wszystkie, niezbędne dokumenty. Lepiej, żeby było ich więcej, niż miało któregoś zabraknąć. Nie wstydź się załączać listy intencyjne, otrzymane wyróżnienia.

4. Złóż wniosek

Poprawnie wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami, najlepiej trwale zszyty – choć nie wszystkie urzędy pracy tego wymagają (sprawdź ten wymóg w regulaminie), złóż w kancelarii lub miejscu do tego wyznaczonym w swoim urzędzie pracy.

Na rozpatrzenie wniosku urząd ma 30 dni kalendarzowych. Najczęściej urzędy pracy zamieszczają informację o wynikach konkursu na swojej stronie internetowej. Dodatkowo każdy, kto złożył wniosek, otrzymuje pisemną decyzję, bez względu na to, czy jest ona pozytywna, czy też negatywna.

Od decyzji o odmowie przyznania środków nie możesz się odwołać, ponieważ nie jest to decyzja administracyjna. Pozostaje sprawdzić, co poszło nie tak i spróbować raz jeszcze.

5. Podpisz umowę

Jeśli Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie,  powinieneś zgłosić się do urzędu pracy w celu podpisania umowy i ustalenia szczegółów. Pamiętaj, zwlekanie ze zgłoszeniem się do urzędu może uniemożliwić Ci otrzymanie środków.

Podpisując umowę, zobowiązujesz się do:

  • wydatkowania otrzymanych środków zgodnie z przeznaczeniem określonym w złożonym wniosku o dotację,
  • udokumentowania i rozliczenia dotacji w określonym terminie,
  • zwrotu otrzymanych środków finansowych wraz z odsetkami ustawowymi w przypadku wykorzystania środków niezgodnego z przeznaczeniem lub zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przed upływem 12 miesięcy.

6. Załóż działalność gospodarczą

Po podpisaniu umowy z urzędem pracy i otrzymaniu na wskazane konto bankowe wnioskowanych środków, możesz założyć działalność gospodarczą. Jak to zrobić? To proste, wystarczy zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek składa się  osobiście lub za pośrednictwem portalu, na specjalnym formularzu, który oprócz wniosku o wpis do ewidencji jest również wnioskiem o nadanie numeru REGON, zgłoszeniem do urzędu skarbowego (nadanie lub wskazanie numeru NIP) oraz do ZUS lub KRUS. Wymieniony wniosek pozwala także na wybór formy opodatkowania.

7. Rozpocznij realizację zakupów

Firma zarejestrowana - czas na zakupy. Pamiętaj, że środki muszą być wydatkowane zgodnie ze wskazaniem we wniosku. Zbieraj wszystkie faktury VAT, rachunki, dowody zapłaty, protokoły odbioru, umowy lub inne dokumenty, które zobowiązany jesteś przedstawić w urzędzie, w celu rozliczenia się.

8. Rozlicz projekt

Termin zakończenia projektu jest wskazany w umowie. W tym celu należy zgłosić się do urzędu pracy wraz z niezbędnymi dokumentami, spis których znajduje się również w umowie. Wśród nich powinny znaleźć się zaświadczenia z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potwierdzające okres nieprzerwanego figurowania w ewidencji tych urzędów, jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Zaświadczenia powinny zostać wystawione nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy prowadzenia działalności.

Dokumentację dotyczącą otrzymanego wsparcia zobowiązany jesteś przechowywać jeszcze przez określony przez urząd czas, nawet do 10 lat po rozliczeniu. Urząd pracy przyznający dotację ma prawo do kontroli we wskazanym okresie.

W przypadku wypełnienia wszystkich warunków wynikających z zawartej umowy przyznane środki nie podlegają zwrotowi. Jeśli w przyszłości będziesz chciał rozwijać swoją firmę i np. stworzyć stanowisko pracy, możesz liczyć na pomoc finansową urzędu.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca a praca w RP
    Cudzoziemcom, którzy ubiegają się w Polsce o udzielenie im ochrony międzynarodowej wydaje się tymczasowe zaświadczenie tożsamości. Co warto wiedzieć o tym dokumencie? Czy mając takie zaświadczenie, cudzoziemiec może podjąć w Polsce pracę? Odpowiadamy.

  • Dlaczego cudzoziemcy wybierają Polskę na miejsce do życia i pracy?
    Polska, jako kraj o dynamicznie rozwijającej się gospodarce, staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla cudzoziemców poszukujących nowych możliwości życiowych i zawodowych. Na decyzję o osiedleniu się w RP wpływa wiele czynników, takich jak sytuacja gospodarcza, atrakcyjny rynek pracy, jakość życia oraz rosnąca otwartość społeczeństwa na osoby z zagranicy.

  • Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy można cofnąć zgodę?
    Porozumienie stron jest jedną z form rozwiązania umowy o pracę. Jak wskazuje nazwa, to najmniej konfliktowy sposób zakończenia stosunku pracy. Wymaga jednak aprobaty obu stron umowy, a więc pracodawcy i pracownika. Czy wyrażoną zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron można cofnąć? Odpowiadamy.

  • Sztuczna inteligencja a rynek pracy
    Żyjemy w czasach, w których wykorzystanie sztucznej inteligencji nie należy już wyłącznie do sfery fantastyki. Można wręcz stwierdzić, że świat trzeciej dekady XXI wieku stanął u progu kolejnej rewolucji technologicznej. Jak może ona wpłynąć na rynek pracy?

  • Miejsce zamieszkania a miejsce zameldowania
    Chociaż na pierwszy rzut oka miejsce (adres) zamieszkania oraz miejsce (adres) zameldowania wydają się tym samym, sporo je różni. Który adres jest właściwy, gdy chcemy zarejestrować się w urzędzie pracy? Co jeszcze warto wiedzieć o miejscu zamieszkania i zameldowania? Odpowiadamy.

  • Karencja, czyli opóźnienie w wypłacie zasiłku
    Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Są jednak okoliczności, które wpływają na to, że świadczenie jest naliczane i wypłacane z opóźnieniem. Co ma wpływ na karencję, czyli okres wyczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Wpis do rejestru agencji zatrudnienia (KRAZ). Jakie informacje powinien zawierać wniosek?
    Przedsiębiorca, który chce wykonywać usługi pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego lub pracy tymczasowej powinien wcześniej wpisać tę działalność do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Jest to bowiem jedna z form działalności regulowanej. Jakie są wymogi formalne dotyczące wniosku o wpis do KRAZ? Podpowiadamy.

  • Nowy rok, nowe cele. Jak zadbać o swój rozwój?
    Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań, jak i tworzenia planów na następne 12 miesięcy. Wielu z nas stawia sobie cele, które zamierza zrealizować. Co zrobić, aby plany nie pozostały jedynie na papierze?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy