Cudzoziemiec a zgubiony paszport z ważną wizą. Co należy zrobić?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-05-27
Wiza uprawnia cudzoziemca do przekroczenia granicy i pobytu w Polsce. Ma ona formę naklejki, którą umieszcza się w dokumencie podróży (najczęściej paszporcie). Zdarza się, że cudzoziemiec gubi paszport i tym samym wizę, która zapewnia mu legalny pobyt. Co wtedy? Gdzie cudzoziemiec powinien szukać pomocy? Odpowiadamy.
Paszport (lub inny dokument podróży) i wiza są kluczowymi dokumentami, które cudzoziemiec z kraju trzeciego powinien mieć, jeżeli chce legalnie przebywać w Polsce. Na wszelki wypadek warto zrobić kopie (ksero wypełnionych stron paszportu, koniecznie z wizą) i trzymać je w bezpiecznym miejscu, np. w szufladzie w domu. Zdarzają się bowiem sytuacje losowe, w których obcokrajowiec gubi paszport, a wraz z nim wizę. Kopie tych dokumentów ułatwią załatwienie formalności. W kwestii paszportu, cudzoziemiec powinien skontaktować się z ambasadą lub konsulatem swojego kraju w RP i uzyskać nowy dokument. Co z wizą, którą wydał polski konsul?
Duplikat wizy
W przypadku utraty wizy, cudzoziemiec powinien zawnioskować o jej duplikat. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, otrzyma dokument wydany na ten sam okres, na który była wydana wiza w poprzednim (zgubionym) paszporcie.
Czytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców a dokumenty pobytowe
Wniosek o duplikat wizy najlepiej złożyć osobiście w Wydziale Spraw Cudzoziemców we właściwym urzędzie wojewódzkim lub w jednej z delegatur takiego urzędu. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, wniosek można przesłać (w wersji papierowej) pocztą.
Do wniosku o wydanie duplikatu wizy dołącza się: ważny dokument podróży, kopię poprzedniego dokumentu podróży, kopię wizy, jeżeli się taką posiada.
Ważne! Pracownik urzędu wojewódzkiego może wydać duplikat wizy tylko wtedy, gdy była ona wydana przez polskiego konsula. Jeśli wizę wydały władze innego kraju, cudzoziemiec nie otrzyma duplikatu takiej wizy w Polsce.
Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19 524.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
Zobacz podobne artykuły:
Praca między jednym a drugim zezwoleniem jednolitym Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) i ich pracodawcy w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego takiego zezwolenia mogą skorzystać z przepisów „pomostowych”. Dzięki nim, w tym czasie, nie trzeba legalizować pobytu, jak i pracy obcokrajowca, który nie ma przecież ważnego dokumentu (zezwolenia jednolitego). Należy jednak spełnić określone warunki. Jakie? Odpowiadamy.
Nieważny paszport cudzoziemca a legalna praca W ostatnim czasie pojawia się dużo pytań o to, czy cudzoziemiec, którego paszport utracił ważność może legalnie pracować w Polsce. Wątpliwości biorą się w dużej mierze stąd, że wielu obywateli Białorusi i Ukrainy ma problem z uzyskaniem nowego dokumentu podróży. Warto zatem przytoczyć stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz informacje Straży Granicznej dotyczące cudzoziemców z nieważnym paszportem.
Cudzoziemcy w urzędzie pracy Czy każdy cudzoziemiec, który legalnie przebywa w Polsce może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny? Na jakie wsparcie przewidziane w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy może liczyć obcokrajowiec? Odpowiadamy.
Karta pobytu - przydatne informacje Karta pobytu jest dokumentem, który cudzoziemiec otrzymuje po uzyskaniu zezwolenia na pobyt. W okresie ważności potwierdza ona tożsamość cudzoziemca w Polsce oraz uprawnia wraz z ważnym paszportem do wielokrotnego przekraczania granicy Polski. Do czego jeszcze uprawnia karta pobytu? Co warto wiedzieć o tym dokumencie? Przedstawiamy garść przydatnych informacji.
Zezwolenie jednolite a ubezpieczenie zdrowotne Jednym z warunków ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) jest posiadanie przez cudzoziemca ubezpieczenia zdrowotnego lub potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kiedy należy przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie? Jakie dokumenty je potwierdzają? Odpowiadamy.
Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE a nieprzerwany pobyt Jednym z warunków ubiegania się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest pięcioletni legalny pobyt w RP, bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Dodatkowo pobyt ten musi być nieprzerwany. Co to oznacza? Odpowiadamy.
Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE a pięcioletni pobyt Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE jest wydawane cudzoziemcom, którzy są w Polsce ze względów ekonomicznych, np. pracują. Aby uzyskać takie zezwolenie, cudzoziemiec musi spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest legalny i nieprzerwany pobyt w RP przez co najmniej przez 5 lat bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Co zalicza się, a co nie do tego wymaganego okresu? Odpowiadamy.
Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.
Rynek pracy na co dzień
-
АКТУАЛЬНІ ПОКАЗНИКИ
01.01.2025 -