• 2,6 proc. bezrobocia nad Wisłą. Eurostat podał dane za sierpień
  Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w sierpniu, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 2,6 proc., tak jak w lipcu - podał Eurostat.

 • 55 nowych projektów w Katowickiej SSE. Powstanie 770 nowych miejsc pracy
  Od początku tego roku zarząd Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydał 55 decyzji o wsparciu nowych projektów wartych ok. 1,6 mld zł - poinformowała w poniedziałek KSSE. Powstanie prawie 770 nowych miejsc pracy, a ok. 6,5 tys. istniejących będzie utrzymanych.

 • „Ciche odchodzenie” pracowników. Czy firmy powinny bać się nowego trendu?
  Nawet jeśli nie wszyscy bierzemy udział w „cichym odchodzeniu” (quiet quitting), w „Wielkiej Rezygnacji” (Great Resignation) lub „leżeniu na płasko” (lying flat), to zjawiska te stanowią istotny sygnał na temat współczesnego rynku pracy – pisze w opinii dla Bloomberga Sarah Green Carmichael.

 • Czarne chmury nad firmami. Spadki nowych zamówień i sprzedaży stały się faktem
  W niedalekiej perspektywie firmy zaczną ograniczać koszty zatrudnienia - zwraca uwagę Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan w komentarzu do poniedziałkowych danych o PMI dla polskiego przemysłu. Firmy raportują spadki nowych zamówień i bieżącej sprzedaży - dodał.

 • Czy w Polsce w końcu zaroi się od robotów? Dzięki tym przepisom będziemy o krok bliżej
  Pod względem zautomatyzowania pracy, przede wszystkim tej w przemyśle, ale nie tylko, Polska znajduje się na szarym końcu Europy. Wprowadzona w ramach Polskiego Ładu tzw. ulga na robotyzację ma pomóc w poprawie sytuacji polskich fabryk i zakładów produkcyjnych oraz zachęcać przedsiębiorców do inwestowania w automatyzację i robotyzację. Kto może skorzystać z ulgi na robotyzację i jakie warunki musi spełniać? Wyjaśniamy.

 • Do Polski wjechało już ponad 6,7 mln Ukraińców
  Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało z tego kraju 6,748 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,962 mln osób - poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna.

 • Emeryci trochę zwolnieni z podatku, ale podatek zdrowotny płacą
  Po zakończeniu 2022 roku, przy rozliczaniu PIT, wszyscy emeryci i renciści będą musieli zapłacić podatek zdrowotny, choć wielu z nich nie zapłaci podatku dochodowego. ZUS potwierdza, że od świadczeń w wysokości np. 500 zł miesięcznie nie pobiera zaliczki na PIT, ale nie mówi, że pobiera 9 proc. składkę zdrowotną. Dla wielu osób rozliczenie PIT za 2022 rok będzie mniej korzystne niż było za 2021. Będą i tacy, którzy nawet nie będą mogli odliczyć wydatków na leki czy turnus rehabilitacyjny.

 • Firmy nadal będą podnosić ceny. Zmiana w naszych rękach
  Jedną z przyczyn wysokiej inflacji jest to, że firmy wciąż nie czują, by podwyżki cen zmieniały decyzje zakupowe konsumentów - czytamy w poniedziałek w "Pulsie Biznesu".

 • Ile zarabia się w Belgii? Średnie zarobki to prawie 4 tys. euro brutto miesięcznie
  Najwyższe zarobki w Belgii są w przemyśle petrochemicznym, a najmniejsze w sektorze hotelarskim - wynika z raportu Belgijskiego Urzędu Statystycznego (Statbel). Średnie wynagrodzenie w Belgii wynosi 3832 euro brutto miesięcznie.

 • Instruktor praktycznej nauki zawodu musi mieć odpowiednie kwalifikacje
  Pracodawca, który zamierza przyjąć uczniów na praktyki zawodowe, powinien upewnić się, że instruktorzy praktycznej nauki zawodu spełniają określone wymogi kwalifikacyjne. Celem systemu kształcenia zawodowego młodocianych jest bowiem zapewnienie im warunków, które pozwalają na zgłębienie praktyki danego zawodu pod okiem doświadczonego instruktora.

 • Księgowość i kadry coraz korzystniej powierzyć firmie zewnętrznej
  Księgowość, sprawy kadrowe i płacowe coraz częściej bywają powierzane zewnętrznym podmiotom. Tak bywa bezpieczniej i taniej. Wyniki badania firmy Grant Thornton potwierdzają ten światowy trend. Zewnętrzny księgowy czy kadrowiec bywa też coraz częściej traktowany jako koło ratunkowe w kłopotach.

 • Lidl rekrutuje. Do końca roku chce zatrudnić tysiąc osób
  Lidl poszukuje aż tysiąc osób do pracy w sklepach i magazynach. By ich znaleźć, sieć ruszyła z nową kampanią rekrutacyjną.

 • Luka płacowa nie maleje. Wyrównanie różnic może potrwać jeszcze co najmniej 130 lat
  Luka płacowa, według ostatniego raportu World Economic Forum „Global Gender Gap Report 2022”, wynosi 8,7 proc., choć w niektórych branżach i według niektórych metodologii jest ponad dwukrotnie wyższa. Szansą na szybkie wyrównanie jej może się jednak okazać projekt unijnej dyrektywy, który zmusi pracodawców do większej transparentności w wynagrodzeniach.

 • Mamy coraz mniej chętnych do prostych prac. Od tej rewolucji nie ma ucieczki
  Roboty i automaty to przyszłość nowoczesnej produkcji. Ich zastosowanie w połączeniu z zaawansowaną, cyfrowo zorganizowaną wymianą danych to najprostsza z definicji Przemysłu 4.0.

 • Młodzi zadłużeni. Mają ponad 800 mln zł zaległości
  Zaległe zobowiązania młodych między 18 a 24 rokiem życia zmniejszyły się do 853 mln zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Według analityków zaległości najczęściej nie spłacają młodzi mężczyźni, a rekordzista ma ponad 708 tys. zł długu.

 • Nowa informacja o warunkach zatrudnienia: Jak ją prawidłowo sporządzić
  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowa informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp) – jak ją prawidłowo sporządzić” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 20 października 2022 roku. Polecamy!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.