• 330 tys. osób rocznie ginie w wypadkach przy pracy
  Niemal 3 mln osób umiera rocznie z powodu wypadków i chorób związanych z pracą, z czego 330 tys. w wypadkach przy pracy - poinformowała afiliowana przy ONZ Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) w najnowszym raporcie.

 • Czeskie związki zawodowe zorganizowały jeden z największych strajków w historii
  Czeskie związki zawodowe przeprowadziły w poniedziałek dwugodzinny strajk, który był jednym z największych takich protestów w historii. Protestowano przeciwko polityce centroprawicowego rządu, między innymi przeciwko pakietowi oszczędnościowemu. Osobny, całodzienny strajk zorganizowali związkowcy działający w edukacji.

 • Emerytury dla artystów zawodowych i dopłaty do składek ZUS. Projekt ustawy w Sejmie
  Do Sejmu w poniedziałek wpłynął projekt ustawy o artystach zawodowych, który skierował premier Mateusz Morawiecki. Do prezentowania stanowiska rządu w tej sprawie w toku prac parlamentarnych został upoważniony Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zaznaczył premier.

 • Kobiety w IT wciąż mają syndrom oszusta
  O ile branża IT powoli otwiera się na kobiety i ich odsetek w sektorze - choć jest w Polsce niższy od średniej unijnej, to jednak wyraźnie przyrasta - o tyle na stanowiskach przywódczych wciąż są one rzadkością. Dlaczego tak się dzieje?

 • Można wziąć 21 dni dodatkowego urlopu. Jeśli nie złożysz wniosku, wszystko przepadnie
  Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe, może skorzystać z płatnego urlopu szkoleniowego. Komu przysługuje dodatkowy urlop i w jakim wymiarze?

 • Nie tylko nauczyciele mogą korzystać ze szkolnego funduszu socjalnego
  Karta Nauczyciela przewiduje obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w szkole. Beneficjentami świadczeń mogą być nie tylko nauczyciele i ich rodziny, ale też inni pracownicy szkoły, emeryci i renciści, nauczyciele pobierający nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał do tego prawo. Organ prowadzący szkołę może stworzyć służbę socjalną powołaną do gospodarowania funduszem.

 • Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej szuka chętnych do służby
  W przyszłym roku w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbędzie się siedem naborów dla osób, które chcą wstąpić do WOT. Pierwsze zaplanowane zostało na przełomie stycznia i lutego w ramach projektu Ferie z WOT – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka brygady ppor. Magdalena Mac.

 • Polacy chcą, by nauczyciele zarabiali więcej. Za więcej obowiązków? Tu zdania są podzielone
  Polacy chcą, by nauczyciele zarabiali o 30 proc. więcej, ale niekoniecznie podwyżki te miałyby się wiązać ze zwiększonym zakresem obowiązków. Takie wnioski – jak informuje wtorkowa "Rzeczpospolita" - płyną z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rz”.

 • Składki ZUS idą w górę o prawie 13 proc. Pracodawcy dostaną mocno po kieszeni
  Zgodnie z założeniami projektu budżetu państwa na rok 2024 przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce wyniesie 7 824 zł brutto. To wzrost o 12,8 proc. w porównaniu z bieżącym rokiem i zła wiadomość dla przedsiębiorców.

 • Sztuczna inteligencja i nie tylko. Polski HR cyfryzuje się na potęgę
  76 proc. firm zrzeszonych w Polskim Forum HR planuje w ciągu najbliższych 2 lat inwestycje w rozwój technologii. Szczególne zainteresowanie budzą rozwiązania wspierające procesy rekrutacyjne oraz rozwiązania HR automation, usprawniające procesy kadrowe w firmach.

 • Urzędnicze posady łakomym kąskiem. Aż 77 kandydatów na jedno miejsce
  Przeszło 2,25 mln Chińczyków przystąpiło do tegorocznej tury egzaminów państwowych, które zdecydują o obsadzie blisko 40 tys. stanowisk w administracji publicznej – poinformowały państwowe media w poniedziałek.

 • Zakaz handlu w tegoroczną Wigilię. Sejmowa komisja gospodarki za projektem
  Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju przyjęła projekt ustawy autorstwa Polski 2050 ws. handlu w tegoroczną w Wigilię, która przypada w niedzielę. Zamiast w Wigilię, sklepy miały by być otwarte w dwie poprzedzające niedziele, czyli 10 i 17 grudnia br. w pełnym zakresie godzin.

 • Zatrudnienie młodocianego nie tylko w celu przygotowania zawodowego
  Pracownik młodociany to osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18. Celem jego zatrudnienia może być przygotowanie zawodowe albo wykonywanie lekkich prac. Wykaz lekkich prac określa pracodawca po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy. Ponadto wykaz ten wymaga zatwierdzenia przez właściwego inspektora pracy.

 • ZUS od grudnia zwiększa limity. Dobra wiadomość dla wcześniejszych emerytów i rencistów
  Emeryci i renciści mogą pracować i dorabiać, ale niektórych z nich obowiązują limity zarobkowe. Gdy je przekroczą, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie - powiedział PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Od 1 grudnia limity będą wyższe.

 • Zwolnienie lekarskie nie uratuje przed zwolnieniem z pracy. Pracodawcy mają dość lewych L4
  Pracownicy coraz częściej korzystają z L4. Nie zawsze, gdy są chorzy. Przedsiębiorcy zaczynają zastanawiać się, co zrobić, gdy do takich sytuacji dochodzi notorycznie. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik na L4 podlega ochronie przed zwolnieniem. Jednak są od tego wyjątki.

 • 13 200 zł netto - tyle trzeba zapłacić Polakowi, by uczynić go szczęśliwym
  Według raportu „Szczęście w pracy Polaków” przygotowanego przez agencję pracy Jobhouse i Great Digital współczynnik szczęścia w 2023 r. wyniósł 6,8 w 10-punktowej skali, czyli nieco mniej niż rok temu. Abyśmy czuli się szczęśliwi, musimy dobrze zarabiać: około 13 200 zł netto.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.