Zdjęcie w CV – konieczność czy zbędna formalność
Sporządzenie życiorysu nie jest prostym zadaniem. Współcześni doradcy zawodowi prezentują coraz to nowsze rozwiązania, które mają pomóc wyróżnić nasze dokumenty aplikacyjne w papierowym gąszczu, przez który musi się przedrzeć potencjalny pracodawca. Według ekspertów ważna jest kompozycja CV, kolejność doświadczeń zawodowych a nawet rodzaj czcionki. Ale czy zdjęcie jest niezbędnym elementem CV?
W większości przypadków osoby, z którymi mamy do czynienia to wzrokowcy, dlatego rekruter zapoznając się z otrzymaną dokumentacją może zapamiętać twarz kandydata. Dobrze dobrane zdjęcie może uatrakcyjnić CV, jednak z drugiej strony pojawiają się wątpliwości, czy rekruter nie oceni życiorysu wyłącznie na podstawie wyglądu.
W niektórych krajach dodawanie swojego wizerunku do życiorysu jest niedopuszczalne i prawnie zabronione, ponieważ na jego podstawie można dopuścić się dyskryminacji kandydata. Z tego powodu, kiedy wysyłamy dokumenty aplikacyjne do innego kraju, warto sprawdzić, czy dodając zdjęcie nie popełnimy gafy.
Polskie przepisy nie regulują kwestii umieszczania zdjęcia w życiorysie. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o pracę podstawowych danych osobowych, jakimi są:
- imię (imiona) i nazwisko,
- datę urodzenia,
- dane kontaktowe wskazane przez taką osobę,
- wykształcenie,
- kwalifikacje zawodowe,
- przebieg dotychczasowego zatrudnienia.
W Kodeksie pracy nie ma wzmianki o tym, że zdjęcie w życiorysie jest wymagane, dlatego żądanie przyszłego pracodawcy w tym zakresie nie będzie zgodne z przepisami. Decyzja należy już do samego kandydata.
Jeśli aplikujący zdecyduje się jednak na umieszczenie zdjęcia w swoim CV, powinien przestrzegać kilku prostych zasad:
- zdjęcie prezentujące aktualny wygląd,
- strój zależny od charakteru pracy,
- wymiar i jakość zdjęcia pozwalający na odpowiednią ekspozycję kandydata,
- kadr obejmujący głowę i ramiona,
- brak dodatkowej grafiki i filtrów,
- uśmiech mile widziany.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy
Justyna Szymczyk, www.poradnikpracownika.pl
Anna Rutkowska-Mól, www.kadry.infor.pl
Zobacz podobne artykuły:
Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!
10 kroków, które przybliżą Cię do zdobycia pracy [INFOGRAFIKA] Nadszedł czas na zawodową zmianę? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej karierze? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć lub zmienić pracę.
Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie? Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.
List motywacyjny – na co zwrócić uwagę? Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.
Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.
5 pytań, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej [Infografika] W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób wywrzeć dobre wrażenie? Jak wyglądać? O co zapytać rekrutera? Jak błyskotliwie odpowiadać na pytania? W naszej infografice podpowiemy Ci, jakich pytań nie powinien zadać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w wakacje? Okres wakacyjny sprzyja wysypowi ofert pracy. Szczególnie młodzi ludzie chętnie podejmują w tym czasie dorywczą pracę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, aby nie paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.
Praca w służbie cywilnej Istotą funkcjonowania służby cywilnej jest zapewnienie zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwowych, niezależnie od sytuacji politycznej. Kandydaci na urzędników administracji rządowej muszą zmierzyć się podczas rekrutacji z warunkami, jakie stawia przed nimi ustawa o służbie cywilnej. Jakie to warunki? Gdzie szukać takich ofert? Sprawdziliśmy to.