Назад

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-06-20

Jaka jest różnica między wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem chorobowym? Ile wynosi okres zasiłkowy i od czego on zależy? Odpowiadamy.

Zarówno wynagrodzenie chorobowe, jak i zasiłek chorobowy przysługują pracownikowi za czas niezdolności do pracy. W zależności od czasu trwania tej niezdolności, przysługuje najpierw wynagrodzenie chorobowe, a po nim, jeżeli jest taka potrzeba, zasiłek chorobowy.

 

Wynagrodzenie chorobowe

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikom, osobom wykonującym pracę nakładczą oraz odbywającym służbę wojskową. Jest ono wypłacane przez pracodawcę (z jego środków) za czas niezdolności do pracy, która trwa łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a jeżeli dotyczy to osoby, która ukończyła 50 rok życia – łącznie do 14 dni. W przypadku osób po 50 roku życia, czternastodniowy okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby przysługuje począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym ukończyła 50 lat.

Ważne, że okres 33 lub 14 dni nie musi wystąpić nieprzerwanie. Ustala się go sumując poszczególne okresy niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Nie ma znaczenia, czy między nimi wystąpiły przerwy oraz, czy w danym roku kalendarzowym osoba uprawniona do wynagrodzenia chorobowego pracowała u więcej niż jednego pracodawcy. 

 

Zasiłek chorobowy

Prawo do zasiłku chorobowego ma ubezpieczony, który w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Przysługuje ono, podobnie jak wynagrodzenie chorobowe, pracownikowi ubezpieczonemu, który wykonuje pracę nakładczą, a także poborowemu odbywającemu służbę zasadniczą. Zasiłek chorobowy jest naliczany od 34 dnia choroby (w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 rok życia - od 15 dnia choroby). Jeśli pracownik jest ubezpieczony z innego tytułu, świadczenie to przysługuje mu od pierwszego dnia niezdolności do pracy, po spełnieniu ustawowych warunków.

 

Czytaj także: Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?

 

Zasiłek chorobowy jest naliczany za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla ubezpieczonego będącego pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień choroby stanowi 1/30 część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

 

Okres zasiłkowy

Zasiłek chorobowy ma ograniczenia czasowe. Przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, jednak nie dłużej niż przez:

  • 182 dni,
  • 270 dni - w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży.

Dodatkowo, jeżeli okres niezdolności do pracy przypada po ustaniu ubezpieczenia, zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni. Nie dotyczy to niezdolności do pracy powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów oraz niezdolności spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży.

 

Czytaj także: Urlop macierzyński – wymiar i zasady udzielania

 

Niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą jest oznaczana w zaświadczeniu lekarskim kodem „D”, a niezdolność do pracy przypadająca na okres ciąży - kodem „B”.

 

Szczegółowych informacji na temat wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego udziela ZUS.

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Świadczenie rehabilitacyjne – co warto wiedzieć?
    Pracownika, który pobiera zasiłek chorobowy obowiązuje limit czasowy. Zdarzają się sytuacje, że po jego wykorzystaniu, osoba otrzymująca takie świadczenie nadal, z powodu przedłużającej się choroby, nie może wrócić do pracy. Co wtedy? Rozwiązaniem może być świadczenie rehabilitacyjne. Podpowiadamy, komu ono przysługuje, jaka jest jego wysokość i co należy zrobić, by je otrzymać.

  • Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli wcześniejsza emerytura dla nauczycieli
    Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli emerytura przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, dotyczy nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego zatrudnionego w placówkach oświatowych, który urodził się po 1948 r. i spełnił określone warunki. Jakie? Co jeszcze warto wiedzieć o takim świadczeniu? Odpowiadamy.

  • Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?
    Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

  • Świadczenie honorowe, czyli dodatek specjalny dla stulatków
    Stulatek jest osobą, która ukończyła 100 lat. Po przekroczeniu tej dostojnej granicy wieku, ZUS wypłaca specjalny dodatek, czyli świadczenie honorowe. Co należy zrobić, aby je otrzymać? Czy jest ono jednorazowe? Odpowiadamy.

  • Czy Polacy nadużywają zwolnień lekarskich? [BADANIE]
    Choroba pracownika, potwierdzona zwolnieniem lekarskim, powoduje niezdolność do pracy i tym samym nieobecność w zakładzie pracy. Jak pokazują wyniki badania „Lewe zwolnienia lekarskie”, wielu z nas niewłaściwie wykorzystuje tzw. L4. Okazuje się, że są tacy, którzy symulują chorobę, by uzyskać zwolnienie lekarskie i po prostu odpocząć. Co jeszcze jest powodem brania lewych zwolnień? Jakie mogą być konsekwencje symulowania choroby przez pracownika? Odpowiadamy i prezentujemy najważniejsze wyniki badania.

  • Emerytura – kiedy złożyć wniosek?
    Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Warto jednak zastanowić się, kiedy to zrobić. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia. Co warto wziąć pod uwagę składając wniosek o emeryturę w ZUS? Odpowiadamy.

  • Odprawa emerytalna i rentowa
    Przechodzisz na rentę lub emeryturę? Sprawdź, czy należy Ci się odprawa i w jakiej wysokości.

  • Waloryzacja rent i emerytur
    1 marca 2024 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, rent oraz dodatków wypłacanych przez ZUS. Co ważne, podwyżka nastąpiła automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią. W 2024 r. świadczenia wzrosną o 12,12%.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy