Stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-10-05
Stypendium ma na celu wsparcie osób bezrobotnych, które chcą podjąć dalszą naukę w celu podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych i zwiększenia swoich szans na znalezienie pracy. Podpowiadamy, kto może skorzystać z tej formy wsparcia.
Warunki przyznawania stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki określa art. 55 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Warto doprecyzować, czym jest podjęcie dalszej nauki w rozumieniu przepisów ustawy.
Definicja „dalszej nauki”
Pojęcie „podjęcie dalszej nauki” obejmuje zarówno rozpoczęcie nauki na wyższym poziomie, jak i kontynuację nauki na dotychczasowym poziomie, lecz kolejnym semestrze. W związku z tym podjęcie dalszej nauki należy rozumieć jako:
- rozpoczęcie nauki po raz pierwszy na wyższym poziomie kształcenia, niż ostatnio zakończony, tj. w szkole ponadpodstawowej dla dorosłych w przypadku ukończenia szkoły podstawowej (lub gimnazjum) lub w szkole wyższej (w formie studiów niestacjonarnych) – w przypadku ukończenia szkoły ponadpodstawowej;
- ponowne rozpoczęcie nauki w szkole ponadpodstawowej dla dorosłych lub w szkole wyższej (w formie studiów niestacjonarnych), po uprzednim przerwaniu nauki w dowolnym typie szkoły ponadpodstawowej lub wyższej;
- kontynuację nauki na określonym poziomie kształcenia, lecz w wyższej klasie/semestrze szkoły ponadpodstawowej dla dorosłych lub na wyższym roku/semestrze szkoły wyższej (w formie studiów niestacjonarnych).
Warunki otrzymania stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki
Stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki może otrzymać osoba bezrobotna, która:
- nie posiada kwalifikacji zawodowych i w okresie 12 miesięcy od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy podjęła dalszą naukę w szkole ponadpodstawowej dla dorosłych, będącej szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, albo w szkole wyższej w formie studiów niestacjonarnych;
- dochód na osobę w rodzinie na dzień rozpoczęcia nauki nie przekracza wysokości dochodu w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej, uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej.
Formalności
Aby otrzymać stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki należy złożyć wniosek o przyznanie stypendium wraz z załącznikami:
- zaświadczeniem wystawionym przez szkołę, potwierdzającym podjęcie nauki;
- zaświadczeniem o wysokości dochodu na osobę w rodzinie;
- kserokopią świadectwa ukończenia szkoły.
Wniosek o przyznanie stypendium powinien być złożony w okresie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki z uwzględnieniem wliczanych do okresu nauki okresów ustawowych przerw w nauce, takich jak ferie czy wakacje. Tylko w takim przypadku możliwe jest przyznanie stypendium oraz jego wsteczna wypłata za okres od dnia rozpoczęcia nauki.
Prawo do stypendium przysługuje od dnia rozpoczęcia nauki, a zatem z mocą wsteczną, o ile w miesiącach poprzedzających złożenie wniosku, tj. od dnia rozpoczęcia nauki, osoba bezrobotna spełniała warunki do uzyskania stypendium.
Wysokość stypendium z tytułu dalszej nauki
Wysokość stypendium wynosi 100% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. W przypadku podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej w trakcie nauki, stypendium będzie wypłacane w wysokości 20% zasiłku dla bezrobotnych.
Stypendium można otrzymywać przez okres 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki. Starosta może także podjąć decyzję o kontynuacji wypłacania stypendium do momentu ukończenia nauki zgodnie z programem nauczania.
Stypendium nie przysługuje w przypadku przerwania nauki, utraty statusu osoby bezrobotnej (z innego powodu niż zatrudnienie) lub przekroczenia kryterium dochodowego.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia).
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Dofinansowanie stanowiska pracy dla spółdzielni socjalnej Spółdzielnia socjalna to przedsiębiorstwo, które realizuje założenia biznesowe, ale przede wszystkim wspiera i aktywizuje osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, tj. m.in. osoby bezrobotne i niepełnosprawne. Spółdzielnia socjalna, planująca zatrudnienie pracownika, ma możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel z urzędu pracy. Jakie warunki musi spełniać? Podpowiadamy.

Rodzaje świadczeń pieniężnych wypłacanych przez urzędy pracy [Infografika] Osoby bezrobotne rejestrujące się w powiatowych urzędach pracy mogą liczyć na świadczenia pieniężne, które są finansowane ze środków Funduszu Pracy. Jednym z nich, i chyba najlepiej wszystkim znanym, jest zasiłek dla bezrobotnych. Jakie inne świadczenia wypłacają urzędy? Sprawdźcie sami.

Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy" Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

Środki na otwarcie działalności gospodarczej w 5 krokach [INFOGRAFIKA] Planujesz założyć działalność gospodarczą i potrzebujesz gotówki? Oto w jaki sposób możesz dostać bezzwrotne dofinansowanie z urzędu pracy.

Dni wolne w trakcie odbywania stażu Staż jest jedną z form wsparcia osób bezrobotnych oferowaną przez urzędy pracy. Dzięki niej bezrobotny nabywa umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. W trakcie stażu stażyście przysługują dni wolne. W jakim wymiarze? Odpowiadamy.

Czy staż jest płatny? Staż z urzędu pracy oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Czy to oznacza, że za staż nie otrzymasz wynagrodzenia? Wyjaśniamy.
W prawie
-
Zgłaszanie oferty pracy do urzędu pracy
09.05.2025 -
Upał a praca. Co czytamy w przepisach?
14.04.2025