Назад

Rejestracja w urzędzie pracy bez wychodzenia z domu - Test2016

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-11-15

Marzy Ci się załatwienie spraw urzędowych bez czekania w długich kolejkach? Urząd jest coraz bliżej klienta, wystarczy profil zaufany i możesz załatwiać sprawy w kapciach.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej to ogólnopolska platforma teleinformatyczna, która ma na celu usprawnienie obywatelom komunikacji z jednostkami administracji publicznej.

W dużym skrócie jest to narzędzie, które pozwoli załatwić Ci większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Korzystanie z platformy wymaga jedynie założenia konta na ePUAP-ie przy wykorzystaniu m.in. profilu zaufanego. Do tej pory zdobycie profilu wymagało wizyty w wybranym urzędzie, obecnie klienci, na razie jednego banku, mogą zdobyć go również online.

Przed rejestracją zdobądź podpis

Rejestracja w urzędzie pracy przez internet jest możliwa tylko w przypadku posiadania uprawnień do złożenia podpisu. Co to oznacza? Osoba zainteresowana całościowym obsłużeniem sprawy urzędowej online powinna móc podpisać swój wniosek. W tym celu wymagane jest posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego, którego zdobycie wiąże się z kosztami lub profilu zaufanego.

Profil zaufany jest bezpłatny, a jego stworzenie wymaga złożenia wniosku. Można go wypełnić i złożyć przez internet na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Po wysłaniu dokumentu należy udać się do dowolnego urzędu skarbowego, wojewódzkiego lub urzędu gminy z dowodem osobistym lub paszportem w celu potwierdzenia tożsamości. Czas na to przewidziany to maksymalnie 14 dni od daty złożenia wniosku. Wybór urzędu należy do nas, nie musi bowiem być to urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania.

Drugi sposób, znacznie łatwiejszy, ale obecnie dostępny tylko dla klientów banku PKO BP korzystających z bankowości elektronicznej, to utworzenie profilu po zalogowaniu do banku bez konieczności potwierdzenia danych w urzędzie. Wystarczy zalogować się na konto w banku i skorzystać z usługi.

Podpis jest, teraz rejestracja

Uzyskanie statusu bezrobotnego lub poszukującego pracy wymaga wypełnienia ankiety na stronie praca.gov.pl, która ustali właściwy status. Następny krok polega na wypełnieniu internetowego kwestionariusza. Na tym etapie trzeba będzie wprowadzić informacje o wykształceniu, miejscach zatrudnienia, ukończonych kursach oraz innych aspektach mających znaczenie w życiu zawodowym. Dokumenty muszą zostać zeskanowane, a wniosek opatrzony jednym z powyżej opisanych bezpiecznych podpisów.

Przy użyciu profilu zaufanego możesz składać wnioski i podania również do innych urzędów bez wychodzenia z domu. Przed przystąpieniem do działania warto jednak upewnić się, że dany urząd obsługuje wybraną usługę elektronicznie. Można to sprawdzić na stronie Ministerstwa.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://epuap.gov.pl/wps/portal


Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.