Назад

Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w wakacje?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-07-08

Okres wakacyjny sprzyja wysypowi ofert pracy. Szczególnie młodzi ludzie chętnie podejmują w tym czasie dorywczą pracę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, aby nie paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.

Przed podjęciem wakacyjnej pracy warto odpowiednio się do tego przygotować. Nie chodzi tutaj tylko o CV, które jest podstawą przy szukaniu pracy, ale kilka kwestii formalnych, o których warto wiedzieć, aby nie zostać oszukanym.

 

Jaka to firma?

Znalazłeś interesującą Cię ofertę? Świetnie! Pamiętaj jednak, aby sprawdzić, czy firma istnieje. Wystarczy poszperać chwilę w Internecie. Jednoosobowe firmy posiadają wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, gdzie można sprawdzić historię danego wpisu, podając np. nazwę lub NIP. Spółki mają wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Jeśli masz być zatrudniony przez agencję zatrudnienia, sprawdź, czy agencja posiada wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.

Oprócz informacji, że firma istnieje, przegląd wpisów może powiedzieć Ci, czy dana firma nie jest np. w stanie upadłości. Może to mieć duże znaczenie dla wypłaty wynagrodzenia.

 

Wyślij zgłoszenie

Niezbędnym minimum przy wysyłaniu swojego zgłoszenia jest dobrze napisane CV. Jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, postaraj się zawrzeć w CV swoje mocne strony, które przyciągną uwagę potencjalnego pracodawcy.

 

Czytaj także: Najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV

 

Podpisz umowę

Pamiętaj, że każda umowa, czy to o pracę, czy zlecenia, powinna być podpisana przed rozpoczęciem pracy. Nawet jeśli praca ma być wykonywana przed kilka dni, zawarcie pisemnej umowy jest podstawą. Nie bój się zapytać, jeśli któryś zapis umowy jest niezrozumiały. Pamiętaj, aby się upewnić, że proponowane wynagrodzenie lub stawka godzinowa nie będą niższe od obowiązujących w danym roku kalendarzowym.

 

Czytaj także: Zatrudnienie młodocianego w czasie wakacji

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • 5 sposobów, aby zauważono Cię w miejscu pracy [INFOGRFAIKA]
    Budowanie własnego wizerunku w pracy jest równie ważne, co posiadana wiedza i umiejętności zawodowe. Twoja reputacja, odpowiednie relacje z pracownikami i pracodawcą mogą okazać się pomocne w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Oto kilka sposobów na to, aby dać się zauważyć w miejscu pracy.

  • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
    Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Lipiec 2024 r.
    1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuża ona legalny pobyt obywateli Ukrainy w RP i wprowadza zmiany w powiadomieniu, które legalizuje ich pracę. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące pobytu i pracy obywateli Ukrainy w RP.

  • Zezwolenie na pracę - powierzenie pracy o innym charakterze
    W zezwoleniu na pracę określa się m.in. stanowisko lub rodzaj pracy wykonywanej przez cudzoziemca. Powierzenie cudzoziemcowi pracy na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu uważa się za nielegalne. Jednak nie zawsze. Przepisy umożliwiają bowiem wykonywanie pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę. W jakich okolicznościach? Odpowiadamy.

  • Nielegalne zatrudnienie lub nielegalna inna praca zarobkowa
    Pojęcie nielegalnej pracy najczęściej kojarzy się z zatrudnianiem cudzoziemców. Dotyczy ono jednak wszystkich pracowników. Co dokładnie oznacza? Odpowiadamy.

  • Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - wpis i decyzja
    Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje pracę obcokrajowców z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy w Polsce. Gdzie się je uzyskuje? Czy wydawane jest w formie decyzji? Odpowiadamy.

  • Siła pracy zespołowej kluczem do sukcesu [INFOGRAFIKA]
    Praca zespołowa to nie tylko suma indywidualnych umiejętności i wysiłków, ale też synergia, która pozwala na osiąganie wyjątkowych rezultatów. Oto cztery przykłady związane z siłą pracy zespołowej.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy