Назад

Dostęp do europejskiego rynku pracy [WYWIAD]

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-08-30

Od 2004 roku Polska jest członkiem Unii Europejskiej. W związku z tym polscy obywatele mogą swobodnie pracować w krajach członkowskich i kilku innych. Również pracodawcy z Polski mogą zatrudniać bez przeszkód obywateli UE. O wsparciu w szukaniu pracy i pracowników, sieci EURES oraz zmianach w europejskim rynku pracy po Brexicie i w czasie pandemii rozmawialiśmy z Martą Maternią, doradcą EURES w OHP Zielona Góra.

Co to jest i czym zajmuje się EURES (European Employment Services – Europejskie Służby Zatrudnienia)?

Sieć EURES zapewnia wparcie w zakresie unijnego pośrednictwa pracy, a także informuje o warunkach życia i pracy w państwach EOG (dot. państw członkowskich Unii Europejskich oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii).

 

Kto może skorzystać z usług EURES i czy usługi są płatne?

Z usług EURES może skorzystać każdy, kto chce znaleźć zatrudnienie poza granicami naszego kraju. Działania EURES są również dostępne dla pracodawców, którzy poszukują pracowników z zagranicy. Usługi te są dla każdego bezpłatne.

 

Jakie instytucje w Polsce świadczą usługi w ramach sieci EURES?

Głównymi instytucjami świadczącymi usługi w ramach działalności EURES są przede wszystkim Wojewódzkie Urzędy Pracy oraz Wojewódzkie Komendy OHP, a także jednostki im podległe. Każdy poszukujący pracy ma do dyspozycji doradcę EURES i/lub asystenta EURES, który realizuje zadania EURES w danym regionie.

 

Na co może liczyć osoba, która chce znaleźć pracę i zamieszkać za granicą, zgłaszając się do jednej z instytucji EURES?

Każdy kto zgłosi się do doradcy EURES otrzyma wsparcie przez cały proces poszukiwania pracy. Oferty pracy z sieci EURES są wiarygodne i sprawdzone, pozwolą na bezpieczny wyjazd za granicę do pewnego pracodawcy, który przestrzega zasad i standardów pracy. Dodatkowo może liczyć na pomoc przy przygotowywaniu dokumentów aplikacyjnych czy poszerzenia informacji nt. warunków życia i pracy w danym kraju EOG.

 

A na co może liczyć pracodawca?

Przede wszystkim na wsparcie w rekrutacji pracowników z państw EOG, pomoc w przygotowaniu oferty pracy, zbieranie i selekcję CV kandydatów, a także pomoc w przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych. Dzięki sieci EURES jego oferta pracy może zostać opublikowana w bazie każdego kraju Unii Europejskiej, co zwiększa szanse na odnalezienie odpowiedniego kandydata do pracy. Jeżeli pracodawca zarejestruje się na portalu EURES będzie miał możliwość przeglądania bazy CV kandydatów z innych państw. Podkreślę jeszcze raz, że wszystkie te usługi są bezpłatne.

 

Czy Państwo, jako jednostka EURES (Komenda Wojewódzka OHP) weryfikujecie pracodawców i oferty pracy? Skąd wiecie, że są to sprawdzeni przedsiębiorcy, do których można wyjechać do pracy?

Pracodawca musi zarejestrować swoją ofertę w odpowiednim dla siebie urzędzie pracy, gdzie zostaje nadany numer referencyjny oferty. Następnie trafiają one do bazy ofert pracy na portalu EURES oraz do poszczególnych doradców EURES z wskazanych przez pracodawcę krajów UE. Pracodawca, który nie będzie przestrzegał zasad pracowniczych, straci możliwość promowania swojej oferty w sieci EURES.

 

Bezpieczeństwo to bardzo ważny aspekt pracy, zwłaszcza gdy łączy się z przeprowadzką do innego kraju. Czy sprawdzacie Państwo zgłoszenia o nieprawidłowościach związanych z podjęciem pracy za granicą?

Każda nieprawidłowość zgłoszona przez pracownika jest weryfikowana i sprawdzana, w celu zapobiegania niewłaściwego traktowania pracowników. Założeniem sieci EURES są bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę, dlatego wszystkie sygnały o nieodpowiednim traktowaniu są sprawdzane.

Aktualnie polska sieć EURES bierze udział w kampanii informacyjnej dotyczącej pracy sezonowej w krajach UE. W ramach kampanii kadra EURES chce pokazać pracownikom sezonowym, że mają prawo do sprawiedliwych warunków zatrudnienia również pracując za granicą. To bardzo ważne, aby poszukujący pracy mieli świadomość obowiązujących ich przepisów prawa pracy i zabezpieczenia społecznego, obowiązujących na terenie UE. W ramach akcji każdy zainteresowany otrzyma informacje, gdzie bezpiecznie szukać pracy sezonowej w państwach UE. Aby dowiedzieć się więcej o kampanii zapraszam do odwiedzenia strony www.eures.praca.gov.pl , gdzie znajduje się zakładka „Prawa przez cały rok” lub śledzenia akcji poprzez media społecznościowe: #EURESeasonalWorks, #Rights4AllSeasons

 

Wydaje się, że boom na poszukiwanie pracy za granicą już minął. Jak ocenia Pani zainteresowanie usługami świadczonymi przez EURES na przestrzeni ostatnich lat? Czy faktycznie słabnie, czy wręcz przeciwnie?

Muszę przyznać, że zainteresowanie pracą za granicą jest mniejsze w porównaniu do ostatnich lat. Myślę, że jest to częściowo związane z pandemią COVID-19, która wpłynęła na zamknięcie granic. Teraz wracamy powoli do mobilności, jednak nie wiadomo co przyniesie jesień. Przed wyjazdem za granicę polecam odwiedzić stronę www.reopen.europa.eu/pl, na której znajdziemy aktualne wytyczne i obostrzenia w konkretnych państwach.

 

Nie sposób nie zapytać o kwestię Brexitu. Z jakimi problemami borykają się obecnie pracownicy, którzy chcą pracować na Wyspach?

Niestety od stycznia 2021 roku, swobodny przepływ pracowników pomiędzy Wielką Brytanią a krajami UE nie jest już możliwy. Osoby poszukujące pracy planujące przyjazd do Wielkiej Brytanii będą musiały stosować się do brytyjskich przepisów imigracyjnych. Wiąże się to z tym, że aby podjąć tam zatrudnienie musimy spełnić pewne warunki dotyczące języka angielskiego i wynagrodzenia. Co więcej, taka osoba musi płacić dodatkowo za wizę i opłatę zdrowotną.

 

Nie sposób pominąć także kwestii pandemii. Jak ona wpłynęła na mobilność pracowników?

Jak wspomniałam wyżej, pandemia miała duży wpływ na mobilność pracowników. Moment, w którym wiele państw zamknęło granice miał wpływ na brak ofert pracy, co wpłynęło na zmniejszenie zainteresowania wyjazdem za granicę.

 

 

Rozmawiał: Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Marta Maternia - ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pracuje w Ochotniczych Hufcach Pracy od 2015 roku. W tym samym roku, w marcu zaczęła przygodę z EURES. Po kilkumiesięcznych szkoleniach w 2016 roku została doradcą EURES. Obecnie zajmuje się pośrednictwem pracy w ramach EUERS, rozwojem zawodowym, a także promocją.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Potrzebujemy na świecie więcej społeczników [WYWIAD]
  „Leżenie na kanapie nie sprawi, że odkryjemy w sobie nową pasję. Obracanie się od lat w zamkniętym, ciągle tym samym środowisku nie odkryje w nas rzeczy, których być może jeszcze sami o sobie nie wiemy” – mówi Dagmara Sobczak, socjolog zasobów ludzkich i karier zawodowych, autorka bloga socjopatka.pl. W rozmowie ze „Szczęśliwym socjologiem” poruszyliśmy wiele tematów, dotyczących edukacji, rozwoju, budzenia w sobie chęci do działania, czytania książek, „slow life” i miłości do zwierząt. Zapraszamy do lektury.

 • Dodatek aktywizacyjny – kiedy i komu przysługuje?
  Dodatek aktywizacyjny jest świadczeniem wypłacanym przez urząd pracy osobom bezrobotnym z prawem do zasiłku, które podejmą zatrudnienie. Należy jednak spełnić określone warunki. Odpowiadamy, komu i po spełnieniu jakich warunków przysługuje dodatek aktywizacyjny.

 • Doradca klienta dla osoby bezrobotnej
  Funkcję doradcy klienta w powiatowym urzędzie pracy może pełnić osoba zatrudniona w tej instytucji jako: pośrednik pracy, doradca zawodowy, specjalista ds. rozwoju zawodowego czy też specjalista ds. programów.

 • Znaleźć pracę, znaleźć pomysł na siebie [WYWIAD]
  Na rozmowie kwalifikacyjnej, odpowiadając na pytania, opowiadasz o sobie, o swoich kompetencjach, doświadczeniach, tym, co możesz wnieść do organizacji. Jeśli pracodawca uzna, że to wszystko, cały Twój potencjał będzie przydatny do rozwoju jego firmy, że pomożesz w rozwiązaniu bolączek przedsiębiorstwa, dogadacie się co do stawki i jednocześnie jest między Wami nić porozumienia, to sukces rekrutacyjny gwarantowany - mówi Klaudia Jarych, która razem z Łukaszem Jarychem, tworzy portal dookolapracy.pl. Oboje pomagają kandydatom na każdym etapie szukania pracy.

 • Cudzoziemcy – absolwenci polskich uczelni a zezwolenie na pracę [Zatrudnianie cudzoziemców]
  Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, a kto musi takie zezwolenie posiadać? To pytanie często pojawia się w kontekście absolwentów polskich uczelni. Co na ten temat mówią przepisy?

 • Jak znaleźć pracę marzeń? [WYWIAD]
  O pracy marzeń, pracy jako przykrym obowiązku, błędach podczas rozmów kwalifikacyjnych, nowym rynku pracy, otwarciu własnej firmy. O tym i wielu innych zagadnieniach związanych z rynkiem pracy rozmawialiśmy z Izabellą Wojtaszek, trenerką biznesu z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w branży zdobywania dopasowanej pracy.

 • Najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV
  Istnieje wiele wzorów CV oraz wskazówek, jak je dobrze napisać. Jednak nie ma jednego określonego wzoru. Im jest ono bardziej samodzielne i kreatywne tym lepiej. Zamiast szukać informacji jak powinno wyglądać idealne CV, wystarczy unikać najczęściej popełnianych błędów.

 • 4 kluczowe trendy HR, które zdominują 2020 rok
  Warszawa, 16 grudnia 2019 r. – Świat HR nieustannie się zmienia, rosną oczekiwania pracowników, a wraz z nimi pojawiają się innowacje, które mają usprawnić zarządzanie kapitałem ludzkim. Najnowsze rozwiązania, które mają zdominować rynek HR w 2020 roku, skupiają się na motywacji pracowników, opierają się na wsparciu zespołów, personalizacji, sprawnym dostosowaniu do wymogów oraz na technologiach, mających na celu jak największą indywidualizację.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.